Érdemes az egész összeget egyben kivenni vagy hónapokra felosztani? Csak az év végéig van egyértelmű szabályrendszere a második pillérnek

camera

1

Érdemes az egész összeget egyben kivenni vagy hónapokra felosztani? Csak az év végéig van egyértelmű szabályrendszere a második pillérnek

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

Csak az aktuális év végéig vannak egyértelmű szabályok a második nyugdíjpillérre vonatkozóan. A korábbi kormány nyugdíjreformja befejezetlen maradt, a jelenlegi koalíció viszont még nem tudja, hogyan akarja módosítani a második pillér megtakarításainak felhasználását – hívta fel a figyelmet a Markíza.

Mivel a második pillér nem olyan régóta működik, és az emberek többnyire veszteséges pénzalapokban takarítottak meg, a nyugdíjpénztárakban (DSS) megtakarított átlagos összeg most 12 ezer euró körül mozog.

Ahelyett, hogy ebből kis összegeket fizetnének ki havonta, az emberek inkább a teljes összeg egyszeri kifizetését választják. Erre akkor van lehetőségük, ha a Szociális Biztosító által fizetett nyugdíjuk elér egy bizonyos összeget – ez jelenleg 651 euró.

Az előző kormány csökkenteni akarta a nyugdíj-megtakarítások kiadásait. Azt szorgalmazták, hogy nyugdíjba vonuláskor legfeljebb a teljes összeg felét lehessen kivenni, a másik rész pedig kamatozzon a nyugdíjkezelőnél. A törvény viszont olyan hibákkal ment át, hogy nem világos, valójában mit tartalmaz. Hogy megakadályozzák a teljes káoszt, 2025-re halasztották el a változtatások hatályba lépését.

A jelenlegi kormánynak viszont rövid időn belül lépnie kellene a módosításokkal, azok ugyanis, akik a jövő évben vonulnak nyugdíjba, nem tudják, mire számítsanak.

Egyelőre úgy tűnik, a megoldást ismét elodázzák, a kormány ugyanis jóváhagyta, hogy a problémás módosítást még további egy évvel halasszák el 2026-ra.

A minisztérium konkrét tervei erre vonatkozóan nem ismertek, várhatóan az idei év végén állnak elő javaslattal.


(tvnoviny.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program