Érsek szerint spekuláció, hogy duzzasztógátak épülnének Dunacsún és Szap között

2018. április 19. - 07:59 | Belföld

A Duna régi medrében egyelőre semmiféle duzzasztógát nem épül – állítja a Közlekedésügyi Minisztérium. Ezzel elutasítja több szervezetnek, vízügyi szakértőnek, környezetvédőnek és helyi politikusnak azokat a kijelentéseit, melyek szerint az állam csendben, szakmai vita mellőzésével erőművek építését tervezi.

Érsek szerint spekuláció, hogy duzzasztógátak épülnének Dunacsún és Szap között
Illusztráció

A minisztérium szerint csupán belső használatra végeztetett el egy tanulmányt, és valójában csupán azt vázolták fel, hogy milyen lehetőségek rejlenek a Duna régi medrében, ha a bősi vízerőmű mindkét zsilipje szünetelne.

„Semmiféle vízduzzasztó építését nem tervezzük a Duna régi medrében. Az a tény, hogy egy nemzetközi vízi útról van szó, nem engedné, hogy egyoldalúan tervezzünk vagy tegyünk bármit is a Duna ezen határ menti szakaszán. Ezért nem értem azokat a kijelentéseket, melyeket az elmúlt napokban arról terjesztenek, hogy technikai projekteket készítünk elő az építkezéshez” – közölte Érsek Árpád (Híd) közlekedésügyi miniszter.

A Közlekedésügyi Minisztérium ezért élesen elhatárolódik azoktól a téves információktól, melyek szerint egy következő vízduzzasztót terveznének a Dunán. Mint megjegyezte, a Duna határ menti szakasza a a Bős-Nagymaros vízerőmű-rendszer építéséért és működtetéséért felelős kormánybiztosok hatásköreibe tartoznak, és a kormánybiztosok nem tárgyaltak erről a kérdésről.

Az építkezési terv ellen az aktivisták már petíciót indítottak, melyet több mint 3600 lakos alá is írt. Elena Pätoprstá, a petíció egyik kezdeményezője és Pozsony megye alelnöke szerint a több tízmillió eurós projektet a Vízgazdasági Építőtársaság valósítaná meg egy magyarországi partnerrel együttműködve. A társaság honlapján elérhető egy tervezet, amely négy duzzasztógát építésével számol a Duna régi medrében, Dunacsún és Szap között.

„A tervezet a történelmileg és tudományosan is meghaladott technokrata gondolkodás szellemében készült, amely több természeti kárt okozhat, mint amennyi hasznot hoz” – figyelmeztetett az alelnök.

Stanislav Fialík, a Bős (Gabčíkovo)-Nagymaros vízerőmű-rendszer építéséért és működtetéséért felelős kormánymegbízott a petíciót meggondolatlan lépésnek nevezte. Állítása szerint a Duna régi medrében építendő vízerőművekre vonatkozó tervezet nem létezik, ezért „nincs mit megállítani”.

(TASR)