Érsekújvár mellett hatalmas beruházás körvonalazódik, amihez jól jönne, ha a Dunaszerdahelyi járást már elhagyná az R7-es út

2022. augusztus 16. - 14:20 | Belföld

Az akkumulátorpiac Európában három éven belül elérheti a 250 milliárd eurós összértéket. Most arról lehet olvasni, hogy Dél-Szlovákia is részesülhet egy komoly beruházásból.

Érsekújvár mellett hatalmas beruházás körvonalazódik, amihez jól jönne, ha a Dunaszerdahelyi járást már elhagyná az R7-es út
Illusztrációs felvétel (TASR)

Lengyelországban a dél-koreai LG Chem és a svéd Northvolt cég telepedett le, aminek köszönhetően a lengyel exportnak már három százalékát az akkumulátorok teszik ki. Hasonló a helyzet Magyarországon is, ahol a dél-koreai SK Innovation cégnek, a Samsungnak és a japán GS Yuasának már sikerült meghonosodnia, a kínai CATL pedig alig pár napja jelentette be, hogy egy gigaberuházást tervez a déli szomszédunknál.

Igor Matovič pénzügyminiszter a hétvégén - kissé piszkálódva - gratulált is a Facebookon a magyar gazdasági miniszternek, amiért az nem sztrájkol (mint mondjuk Richard Sulík), hanem tevékenykedik. A bejegyzésben arra célzott, hogy a kínai Contemporary Amperex Technology Co. Limited vállalat 7,3 milliárd eurós beruházásból tervezi felépíteni az akkumulátorgyártó bázisát. Az OĽANO vezére szerint, ha a svéd autógyár, a Volvó kelet-szlovákiai tervét összevetjük a kínai CATL Debrecenbe tervezett akkumulátorgyárával, akkor Szlovákia Magyarországhoz képest csak szegény rokonnak tűnik.

Most azonban a Hospodárske noviny arról ír, hogy Szlovákia két nagy beruházásban is érdekelt az akkumulátorgyártás terén. Az egyik a már említett Volvo érkezésével kapcsolatos, a másik befektetés célpontja pedig az Érsekújvár melletti Nagysurány lehet. Ebben a régióban keresi ugyanis a helyet a legnagyobb munkáltatónk – a Volkswagen anyavállalata, amely több milliárd eurót szeretne itt invesztálni és több ezer embert foglalkoztatni.

A német konszern összesen 20 milliárd eurós beruházást tervez hat helyszínen, ahol összesen akár 20 ezer embert is foglalkoztatna. Ebből három ország - Németország, Svédország és Spanyolország - már ismert, további kettő az öreg kontinensen kívül, valószínűleg Amerikában és Ázsiában jönne létre, és az utolsó helyszín még nem dőlt el. Ez valószínűleg Közép- és Kelet-Európában lenne. Szlovákia jelenleg erre a lehetőségre pályázik, Csehországgal és Lengyelországgal együtt.

A nyertes négymilliárd eurós beruházásban részesülhet egy új gyártóüzem formájában, amely négy és fél ezer alkalmazottat foglalkoztatna közvetlenül, plusz további ezreket a beszállítói láncban. A gyártásnak 2027-ben kell kezdődnie.

Erre a befektetésre eddig leginkább a cseh fél gyúrt rá. Még arról is döntött, hogy nagyjából 370 millió eurót tol bele két ipari park építésébe. Azonban a HN-nek több független forrás is megerősítette, hogy a konszern érdeklődik a nagysurányi ipari park iránt is, amelyik ha elkészül, több mint 476 hektáros területtel rendelkezne. Az illetékesek szavai szerint a helyszín több befektető érdeklődését is felkeltette.

A Volkswagen egyelőre nem válaszol arra a kérdésre, hogy az óriáscég fontolgatja-e új akkumulátorgyár építését Érsekújvár mellett. Pedig eredetileg még tavaly év végén kellett volna döntenie erről. A cég wolfsburgi központjában úgy határoztak, hogy a döntést ez év közepéig hozzák meg, ami szintén nem történt meg.

Tény az is, hogy a Csehországnak számos előnye van. Ilyen például a Wolfsburg portfóliójában szereplő Škoda-gyár, a lítium- és mangántartalékok az ország nyugati részén található Érchegységben, valamint a jó infrastruktúra és a német üzemek közelsége. Azonban a HN információi szerint Nagysurány sem esélytelen.

A település egyik előnye a vasúti infrastruktúra, illetve az, hogy a jövőben az R7-es gyorsforgalmi út erre vezet majd.

A nevezett autópálya Pozsonytól Egyházgelléig már elkészült, és ha minden jól megy, az folytatódik Ollétejeden át Szímőn és Érsekújváron keresztül Cseke felé.

Az energia hozzáférhetősége ia alapvető fontosságú lesz. Becslések szerint ez a gyár kétszer annyi áramot fogyasztana, mint Szlovákia eddigi legnagyobb felhasználója, a garamszentkereszti Slovalco alumíniumgyár, amelyik éppen nagy nehézségekkel küszködik. Ezért nyilván a mohi atomerőmű közelsége is Surány javára szól.

Több szakértő is egyetért abban, hogy egy ekkora üzemnek akkor van értelme, ha a termékeknek 400, legfeljebb 500 kilométeren belül akadnak vásárlói. A fővárosi Volkswagen mellett a nagysurányi üzem így a magyarországi Audi cégett vagy a cseh Škoda gyárat is kiszolgálhatná.

Végül minden bizonnyal a tényezők kombinációja dönt majd a hatalmas beruházás helyét illetően. A végső döntésben kiemelten fontos szerepet kap az adott ország jogszabályi környezete, a képzett munkaerő elérhetősége és az állami támogatás is.

(hnonline/para)