Érsekújvárban lesz a jövő vonatának egyik állomása, a miniszter mert nagyot álmodni

camera

1

Érsekújvárban lesz a jövő vonatának egyik állomása, a miniszter mert nagyot álmodni

Fotó: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

A Kreml által indított brutális orosz-ukrán háború miatt egyre több szó esik az energiahordozók bebiztosításáról. Ennek kapcsán aránylag keveset foglalkoznak még a hidrogénnal, pedig a kutatások szerint 2050-ben a megújuló forrásokból származó energiahordozók adhatják az európai energia jelentős részét, és ennek 20% -át ez az elem tenné ki. A szlovák gazdasági miniszter felkarolta a témát.

A károsanyag kibocsátással nem járó hidrogén kérdésének hangos támogatójaként Richard Sulík feladatul adta, hogy a minisztériuma dolgozzon ki egy akciótervet, amelyik az új technológia finanszírozásával foglalkozik. Állítólag már június elején tárcaközi egyeztetésre kerül ez az anyag. A terv csaknem egymilliárd eurós beruházást irányoz elő, amit EU-s pénzből és részben állami költségvetésből kívánnak finanszírozni, továbbá a magánszektornak is vagy 1,5 milliárd euróval kellene hozzájárulnia.

Az akcióterv nagy hangsúlyt fektet a hidrogén előállításának, elosztásának és felhasználásának előmozdítására az iparban és a közlekedésben. Azzal is számol, hogy 2030-ig négyezer hidrogénüzemű személygépkocsi (akár az elektromos autók rovására), 260 busz és 12 hidrogénvonat beszerzését támogatja az állam.

Sulík azt állítja, hogy a választási időszak végére

hidrogénra működő vonat közlekedhet a Prievidza és Érsekújvár közötti, nem villamosított vasútvonalon, illetve Rimaszombat és Feled között is.

Az előbbi két városban üzemanyagtöltő állomást is létesítenének.

Az akciótervben szereplő kísérleti projektek 2023-ban, néhány hónappal a parlamenti választások előtt készülnek el. Az elképzelések szerint Szlovákiában 45 ezer tonna hidrogént állítanának elő, amiből nagyjából 30 ezer tonnát az ipar használna fel, további 5 ezer tonnát az energetikai ipar, a maradék 10 ezer tonna pedig a járművek (személygépkocsik, teherautók és vonatok) üzemanyagát biztosítaná be.

Az akcióterv a jövő év végéig három, 2025-ig nyolc, 2030-ig pedig legalább 25 hidrogéntöltő állomás megépítését irányozza elő, ami összehasonlítva a jelenleg több mint ezer elektromos töltőállomással, nem túl sok. A dokumentum potenciális befektetőként említik a Szlovák Gázműveket (SPP), az Orlen Unipetrolt, a Slovnaftot, a Shellt és a Benzinát.

Azt amúgy elég merész feltételezni, hogy nyolc éven belül 4 ezer hidrogénüzemű személyautó fog közlekedni Szlovákiában. Annál is inkább, mivel az országban még alig forgalmazzák ezt a típusú járművet, hiszen tavaly jött ki az első ilyen kocsi, a Toyota Mirai, amit majd hamarosan követ a Hyundai Nexo is.

A Jaslovské Bohunice-i Szlovák Atomenergetikai Társaság (JESS) szintén a személyi közlekedésben, valamint a szállítmányozásban támaszkodna a hidrogénre, és egy nagy, 48 megawatt teljesítményű fotoelektromos erőművet hozna létre. Elképzeléseik szerint az itt megtermelt elektromosságot hidrogén előállítására lehetne használni. A társaság a hidrogéngazdálkodás teljeskörű láncolatának kiépítését tervezi – a villamosenergia-termeléstől a hidrogén előállításán és tárolásán át egészen a töltőállomás történő forgalmazásig. Az említett állomás a D1-es autópálya közelében lenne, közvetlenül Nagyszombat mellett, ahol a Modranka nevezetű logisztikai park is található. Ott parkolnak ugyanis az Amazon vagy a Stellantis raktárai felé tartó teherautók.

Tavaly decemberben a JESS együttműködési megállapodást írt alá Nagyszombat megyével, és

a régió önkormányzata kísérleti projektje részeként hidrogén meghajtású buszok vásárlását fontolgatja. Ezek a közlekedési eszközöket a megye szinte összes alrégiójában használnák, kivéve a Dunaszerdahelyi, a Galántai és a Skalicai járást.

A megye – bízva abban, hogy a kormány támogatja ezt a technológiát – már tárgyal is a kerület fuvarozó vállalataival a városi peremterületeken működtetendő "hidrogénes" buszokról. Nagyszombatban arra számítanak, hogy a JESS töltőállomása jövő év végére elkészül.

(a Sme cikke alapján)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program