EURO-2020: Öregedő oroszok, sikeréhes belgák és a finn kapus, aki Szlovákiában született – csoportbemutató

2021. június 6. - 17:40 | Sport

Napokon belül kezdetét veszi a koronavírus-járvány miatt idénre halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság. Cikksorozatunkban bemutatjuk az egyes résztvevőket, ezúttal a B csoportot vesszük górcső alá.

EURO-2020: Öregedő oroszok, sikeréhes belgák és a finn kapus, aki Szlovákiában született – csoportbemutató
A szlovák származású Lukáš Hradecký (balra) a finn válogatottat erősíti (Fotó: AFP)

Oroszország

Kíváncsian várhatjuk, hogy mire lesz képes az Eb-n az orosz válogatott, amely generációváltás előtt áll, több meghatározó játékosnak ez lehet az utolsó nagy dobása a nemzeti csapatban. A 2018-as hazai rendezésű világbajnokságon az oroszok a negyeddöntőig jutottak, néhányan pedig már ezt követően visszavonultak a válogatottól, így Aleksandr Samedov és Sergei Ignashevich is. Mind közül viszont a hálóőr, Igor Akinfejev távozása volt a legfájóbb. Sokan még mindig reménykedtek benne, hogy a CSZKA Moszkva hálóőre mégiscsak segít a nemzeti csapaton, de Stanislav Cherchesov szövetségi kapitány eloszlatta a kételyeket – Akinfejev nem jön az Eb-re. Úgy tűnt, a Lokomotiv Moszkva kapusa, Guillerme léphet az orosz kapuslegenda helyébe, de a szerbek elleni Nemzetek Ligája-találkozón olyan pocsék teljesítményt nyújtott (egy félidő alatt négy gólt kapott), hogy le kellett cserélni, végül az Eb-re utazó keretbe sem került be. Az oroszok kapuját így vélhetőleg a Dinamo Moszkva portása, Anton Shunin őrizheti a tornán.


Fotó: AFP

Az együttes játéka évek óta ugyanarra a sémára épül: a támadó játékosok sok futással tartják nyomás alatt az ellenfelet, a felívelt labdákkal pedig a megtermett, egy szem csatárt keresik, aki a labdát fedezve megvárja, amíg a társak felérnek. Ezt a posztot általában a hórihorgas Artem Dzyuba tölti be, akit nem könnyű eltolni a labdától, míg az átadásokat a két szélső védő, Mário Fernandes és Yuri Zhirkov szállítja.

A csapat magja a veteránokra épül: Dzyuba idén lesz 33 éves, Zhirkov 38, Cheryshev és Fernandes pedig 31. A fiatalságot Golovin és Miranchuk képviseli. Ami a csoportbeli ellenfeleket illeti, Belgium valószínűleg nagy falat lesz az oroszoknak (a selejtezőben oda-vissza kikaptak tőlük), és ha nem becsülik le a finneket, akkor a dánokkal megküzdhetnek a továbbjutásért.

Eb-szereplések: 12 (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020)
A legjobb eredmény: aranyérem (1960)
Szövetségi kapitány: Stanislav Cherchesov
A legtöbb gól a selejtezőkön: Artem Dzyuba (9)
A keret legértékesebb játékosa: Aleksandr Golovin (23 millió euró)
Aktuális világranglista-helyezés: 38.

A selejtezőben:

Belgium 1:4, 1:3
Skócia 4:0, 2:1
Ciprus 1:0, 5:0
Kazahsztán 1:0, 4:0
San Marino 9:0, 5:0

Játékoskeret:

Kapusok: Anton Shunin (Dinamo Moszkva), Yuri Djupin (Rubin Kazany), Matvej Safonov (FK Krasnodar)

Védők: Yuri Zhirkov (Zenit), Fjodor Kudrjasov (Antalyaspor), Georgiy Dzhikiya (Szpartak Moszkva), Mário Fernandes (CSZKA Moszkva), Andrei Semyonov (Ahmat Groznij), Vyacheslav Karavajev (Zenit), Igor Divejev (CSZKA Moszkva)

Középpályások: Aleksandr Golovin (Monaco), Aleksej Jonov (FK Krasnodar), Roman Zobnin (Szpartak Moszkva), Daler Kuzyayev (Zenit), Aleksej Miranchuk (Atalanta), Denis Cherishev (Valencia), Magomed Ozdojev (Zenit), Andrei Mostovoy (Zenit), Dmitriy Barinov (Lokomotiv Moszkva), Daniil Fomin (Dinamo Moszkva), Rifat Zhemaletdinov (Lokomotiv Moszkva), Maksim Muhin (Lokomotiv Moszkva), Denis Makarov (Rubin Kazany)

Támadók: Artem Dzyuba (Zenit), Anton Zabolotny (Szocsi), Aleksandr Sobolev (Szpartak Moszkva)


Belgium

A B csoport favoritja egyértelműen a belga válogatott, amely ha elhiszi magáról, hogy képes jelentős trófeákat nyerni, akkor akár a végső győzelemért is játékban lehet. A belgák aranykorszaka 2014-ben indult, a fejlődés pedig szemmel látható: a brazíliai vébé után a franciaországi Eb-n is negyeddöntőig meneteltek, a 2018-as oroszországi világbajnokságon pedig bronzérmesek lettek. Jelenleg vezetik a FIFA-világranglistát, a selejtezőben 100 százalékos mérleggel végeztek a csoportjuk élén, miközben 40 gólt hintettek ellenfeleiknek, és csak hármat kaptak.

Roberto Martinez személyében remek szövetségi kapitányt tudhat magáénak a válogatott, a 3-4-3-as rendszer évek óta sikeresen működik, így tehát minden adott, hogy a belgák idén révbe érjenek.


Fotó: AFP

A csapat magját olyan játékosok alkotják, akik hétről hétre topklubokban lépnek pályára. Courtois-t a világ legjobb kapusai között tartják számon; az Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen trió ugyan már bőven harminc felett jár, de megbízhatóságából mit sem veszített; a széleken Meunier és Thorgan Hazard vezeti a támadásokat, középen De Bruyne osztogatja a labdákat, aki bár csúnya arcsérülést szenvedett a BL-döntőn, mégis ott lehet az Eb-n, akárcsak a lábadozó Witsel. A gólokat egyértelműen az Inter Milan támadójától, Romelu Lukakutól várják. A cserepadról olyan remek játékosok ugorhatnak be, mint Jason Denayer, Yannick Carrasco vagy Michy Batshuayi. Nagyban függ a belgák játéka attól is, hogy milyen formában érkezik az Eb-re Eden Hazard. A Real Madrid üstökösének pályafutását sérülések tarkítottak az utóbbi években, teljesítménye elmaradt az elvártaktól, amiért nem kis kritikával illették. A szövetségi kapitány ugyanakkor kiáll mellette, és nagy reményeket fűz a szerepléséhez.

Eb-szereplések: 6 (1972, 1980, 1984, 2000, 2016, 2020)
A legjobb eredmény: ezüstérem (1980)
Szövetségi kapitány: Roberto Martinez
A legtöbb gól a selejtezőkön: Romelu Lukaku (7)
A keret legértékesebb játékosa: Kevin De Bruyne (100 millió euró)
Aktuális világranglista-helyezés: 1.

A selejtezőben:

Oroszország 3:1, 4:1
Skócia 3:0, 4:0
Ciprus 6:1, 2:0
Kazahsztán 3:0, 2:0
San Marino 9:0, 4:0

Játékoskeret:

Kapusok: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (FC Bruges), Matz Sels (Strasbourg)

Védők: Dedryck Boyata (Hertha BSC), Jason Denayer (Olympique Lyon), Jan Vertonghen (Benfica), Toby Alderweireld (Tottenham), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe)

Középpályások: Axel Witsel (Borussia Dortmund), Youri Tielemans (Leicester City), Leander Dendoncker (Wolverhampton Wanderers), Kevin De Bruyne (Manchester City), Hans Vanaken (FC Bruges), Dennis Praet (Leicester City), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Yannick Carrasco (Atlético Madrid), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Timothy Castagne (Leicester City), Nacer Chadli (Istanbul Basaksehir)

Támadók: Eden Hazard (Real Madrid), Romelu Lukaku (Internazionale), Michy Batshuayi (Crystal Palace), Christian Benteke (Crystal Palace), Dries Mertens (Napoli), Jeremy Doku (Rennes), Leandro Trossard (Brighton)


Dánia

A dánok képesek a nagyokkal is kiegyenlített mérkőzést játszani, de korlátaik ismertek, éppen ezért nem sokan fogadnának rá, hogy megismétlődik az 1992-es ámokfutás. A selejtezős csoportban viszonylag azonos erősségű ellenfelekkel kellett megküzdeniük a továbbjutásért, és végül a második helyet elcsípve ezt sikeresen ki is harcolták. Nyolc meccsből egyszer sem kaptak ki, fő riválisaik közül oda-vissza döntetleneztek az írekkel, és ugyan remekül mutat a 23 szerzett gól, nem árt megjegyezni, hogy ebből 17-et a gyengécske Gibraltárnak és Grúziának rúgtak.


Fotó: AFP

Dánia részéről öngyilkosság lenne nyílt sisakos játékot kezdeni az erősebb ellenfelekkel, éppen ezért a csapat nagy hangsúlyt fektet a masszív védekezésre. Kasper Hjulmand szövetségi kapitány nem titkoltan a labdatartásra épít, a szélső védők pedig a védekezés mellett a támadást is segítik.

A kapuból kirobbanthatatlan Kasper Schmeichel, a Wass, Christensen, Kjaer, Maehle védősort pedig Höjbjerg és Delaney segíti a középpályán. A karmesteri pálca annak a Cristian Eriksennek a kezében van, aki eleinte csak kereste régi önmagát Milánóban, tavaszra viszont összekapta magát, és elévülhetetlen érdemei voltak a bajnoki cím megszerzésében. A támadósor viszont elég sovány, a lipcsei Yussuf Poulsen és a barcelonai Martin Braithwaite finoman szólva sem villogott idén klubcsapatában – előbbi öt, utóbbi pedig csupán két gólt szerzett bajnoki mérkőzésen. A dánok megmentője így a 22 éves Jonas Wind lehet, aki a Köbenhavn színeiben 28 bajnoki mérkőzésen 15 gólig jutott.

Eb-szereplések: 9 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2020)
A legjobb eredmény: aranyérem (1992)
Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand
A legtöbb gól a selejtezőkön: Christian Eriksen (5)
A keret legértékesebb játékosa: Christian Eriksen (40 millió euró)
Aktuális világranglista-helyezés: 10.

A selejtezőben:

Svájc 1:0, 3:3
Írország 1:1, 1:1
Grúzia 5:1, 0:0
Gibraltár 6:0, 6:0

Játékoskeret:

Kapusok: Kasper Schmeichel (Leicester City), Frederik Rönnow (Schalke), Jonas Lössl (Midtjylland)

Védők: Simon Kjaer (Milan), Andreas Christensen (Chelsea), Jannik Vestergaard (Southampton), Joakim Maehle (Atalanta), Jens Stryger Larsen (Udinese), Joachim Andersen (Fulham), Daniel Wass (Valencia), Mathias Zanka (FC Köbenhavn), Nicolai Boilesen (FC Köbenhavn)

Középpályások: Christian Eriksen (Internazionale), Thomas Delaney (Borussia Dortmund), Pierre-Emile Höjbjerg (Tottenham), Christian Nörgaard (Brentford), Mathias Jensen (Brentford), Anders Christiansen (Malmö), Jonas Wind (FC Köbenhavn)

Támadók: Yussuf Poulsen (RB Leipzig), Martin Braithwaite (Barcelona), Andreas Cornelius (Parma), Kasper Dolberg (Nice), Andreas Skov Olsen (Bologna), Robert Skov (Hoffenheim), Mikkel Damsgaard (Sampdoria)


Finnország

Finnország története legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy kijutott az Európa-bajnokságra, és bár Észak-Macedóniával a torna outsiderei közé tartozik, hiba lenne őket leírni. A mesébe illő történet Markku Kanerva kinevezésével kezdődött, akinek irányítása alatt a skandinávok Magyarországot, Görögországot és Észtországot megelőzve megnyerték csoportjukat a Nemzetek Ligájában. Ezután következett az Eb-selejtező, a finnek pedig sorra kezdték nyerni mérkőzéseiket. Persze be-becsúszott egy-egy vereség, és második helyük nagyban köszönhető annak is, hogy a görögök és a bosnyákok formán kívül voltak, mégis nem érdemtelenül jutottak ki a tornára.

A finnek ereje a csapategységben rejlik, sok játékos már hosszú évek óta válogatott, így kialakult köztük egyfajta kötelék. Általában 5-3-2-es vagy 4-4-2-es formációban lépnek pályára, szervezettségüknek köszönhetően pedig bárki dolgát képesek lehetnek megnehezíteni. A csoportból való továbbjutásukra talán nem sokan fogadnának, de a meglepetés lehetősége benne van a csapatban.


Fotó: AFP

A keret legismertebb játékosa egyértelműen a támadó, Teemu Pukki, aki a Norwich Cityben ontja a gólokat, valamint a hálóőr, Lukáš Hradecký. A Leverkusen 31 éves portása Pozsonyban született, de mivel röplabdázó édesapja Finnországból kapott ajánlatot, családostul északra költöztek. Lukáš ekkor egyéves volt. Ennek ellenére kitűnően beszél szlovákul, szlovák útlevéllel is rendelkezik, de mivel Finnországban nőtt fel, úgy döntött, a skandináv ország válogatottját fogja erősíteni.

Eb-szereplések: 1 (2020)
A legjobb eredmény:
Szövetségi kapitány: Markku Kanerva
A legtöbb gól a selejtezőkön: Teemu Pukki (10)
A keret legértékesebb játékosa: Teemu Pukki (7 millió euró)
Aktuális világranglista-helyezés: 54.

A selejtezőben:

Olaszország 1:2, 0:2
Görögország 1:0, 1:2
Bosznia-Hercegovina 2:0, 1:4
Örményország 3:0, 2:0
Liechtenstein 3:0, 2:0

Játékoskeret:

Kapusok: Lukáš Hradecký (Bayer Leverkusen), Jesse Joronen (Brescia), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers)

Védők: Paulus Arajuuri (Pafosz), Jere Uronen (Genk), Thomas Lam (PEC Zwolle), Saui Väisänen (Chievo), Nikolai Alho (MTK Budapest), Daniel O'Shaughnessy (HJK), Leo Väisäinen (Elfsborg), Sauli Väisäinen (Chievo), Robert Ivanov (Warta Poznan)

Középpályások: Tim Sparv (Lárisza), Rasmus Schüller (Djurgarden), Glen Kamara (Rangers), Pyry Soiri (Esbjerg), Joni Kauko (Esbjerg), Frederik Jensen (Augsburg), Onni Valakari (Pafosz), Robin Lod (Minnesota United), Robert Taylor (Brann)

Támadók: Teemu Pukki (Norwich City), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Lassi Lappalainen (CF Montréal), Marcus Forss (Brentford), Onni Valakari (Pafosz)


Kapcsolódó cikk:

A csoport: Újra felérnének a csúcsra az olaszok, meglepetésre készülnek a törökök – csoportbemutató


(tt)