Európa-liga, 1. selejtezőkör: Nem túl szép, de annál eredményesebb játékkal jutott tovább a DAC!

A DAC csütörtökön megkezdte nemzetközi kupaszereplését a 2020/21-es szezonban, az izlandi HF Hafnarfjördur vendégeként lépett pályára az Európa-liga első selejtezőkörében.

Fotó: dac1904.sk

Bár az izlandiak nagyobb nemzetközi tapasztalattal rendelkeznek, mint a sárga-kékek, valamint előnyükre volt, hogy hazai környezetben léphettek pályára, előzetesen mégis inkább a DAC számított a mérkőzés favoritjának. Bernd Storckék ezzel tisztában is voltak, és nem titkolt céljuk volt, hogy győzelemmel térjenek haza.

Az első percektől kezdve a DAC irányította a mérkőzést, a hazaiak csak elvétve jutottak el a vendégek tizenhatosáig, de képtelenek voltak komolyabb helyzetet kialakítani. Az első negyedórában nem igen forogtak veszélyben a kapuk, Ramirez lesről csúsztatott fejjel a kapu mellé, a túloldalon pedig Lennon tűnt el gyanús körülmények között a DAC tizenhatosán belül, de a játékvezető továbbot intett. A sárga-kékek sokáig nem tudták áttörni a szívósan védekező hazai védelmet, a 22. percben azonban megtört a jég: Blackman jobbról tette középre a labdát, amit Divković a lába között átengedett – így lett jó a második hullámban érkező Balićnak, aki kapura tűzte. A labda egy védőn megpattanva hullott a kapuba. A bekapott gól után kissé kitámadtak a hazaiak, de képtelenek voltak nagyobb nyomatékot vinni a játékukba. A félidő vége előtt még Divković és Ramirez került helyzetbe, de az eredmény már nem változott.

A hazaiak nagyobb sebességgel érkeztek ki a második játékrészre, egy időre pedig be is szorították ellenfelüket a saját kapujuk elé. Az 50. percben jegyezhettük fel a hazaiak első lövését – Jónsson próbálkozása a kapu fölé szállt. Egyik és másik oldalon is sok volt a pontatlanság, az eladott labda, egyszóval nem volt egy szemet gyönyörködtető játék. A 60. perc környékén kezdtek kifulladni a hazaiak, és újfent a sárga-kékek vették magukhoz a kezdeményezést. Bár a DAC játéka nem volt olyan sima, mint ahogy azt megszokhattuk a hazai bajnokikon, azért így is meg lett az eredménye. Negyed órával a mérkőzés vége előtt Kalmár vezette be a labdát az ellenfél tizenhatosába, majd éles szögből lőtt, a kapusról viszont kijött a laszti – éppen az üresen érkező Ramirez elé, aki az üres kapu előtt nem hibázott. A kétgólos előny tudatában a sárga-kékek felszabadultabban kezdtek játszani, és nem is álltak messze tőle, hogy feltegyék az I-re a pontot, csakhogy Kalmár szabadrúgása az oldalhállóba szállt, Ramirez pedig nemcsak a kimozduló izlandi hálóőrt, hanem a kaput is átemelte. A ráadás perceiben azért meleg volt a helyzet a DAC kapuja előtt, de a védők önfeláldozóan vetődtek bele a hazai lövésekbe. A végén még a csereként beálló Fábry került ajtó-ablak helyzetbe, de nem járt túl Nielsen kapus eszén.

A DAC nem túl szép, de annál eredményesebb játékkal győzte le a Hafnarfjördur csapatát, így megérdemelten jutott tovább az Európa-liga második selejtezőkörébe.

A mérkőzés: HF Hafnarfjördur – FC DAC 1904 0:2

Ami a szlovákiai és magyar csapatokat illeti: a MOL Fehérvár csak büntetőkkel tudta legyőzni az ír Bohemians együttesét. A vendégek Ward révén szerezték meg a vezetést az első félidőben, de a hazaiak nem sokkal később Nikolic tizenegyesével egyenlítettek. Sem a második félidőben, sem a hosszabbításban nem született újabb gól, így következhetett a büntetőpárbaj. A fehérváriaktól Hodzic, a vendégektől pedig Casey és Twardek hibázott, így a magyar csapat jutott tovább a második körbe.

A Puskás Akadémia sima 0:3-as vereséget szenvedett a svéd Hammarby otthonában. A hazaiak már fél óra után kétgólos előnyre tettek szert, a hajrában pedig feltették az I-re a pontot.

Szintén hosszabbításba torkollott a The New Saints és a Žilina összecsapása. A walesiek szerezték meg a vezetést a második félidő elején Robles révén, Myslovič viszont húsz perccel később büntetőből egyenlíteni tudott. A rendes játékidő végéig már több találat nem született, így következett a hosszabbítás, amit jobban bírtak a hazaiak: Smith a 100. percben talált be, majd miután a zsolnaiaktól Slukát második sárgával zuhanyozni küldték, Cieslewicz büntetőből biztosította be csapata győzelmét.

A Ružomberok egy félidőn át tartotta a tempót a svájci Servette csapatával, aztán látványosan összeomlott. A hazaiak Stevanovic találatával szereztek vezetést, majd Mendy távolról lepte meg Macík kapust. A hajrában Antunes adta meg a kegyelemdöfést, amely bár lesről született, de ez már nem osztott, nem szorzott.

Őrült hajrát, majd hosszabbítást hozott a Honvéd - Inter Turku találkozó. A mérkőzés egészen a rendes játékidő végéig gól nélküli döntetlenre állt, az utolsó percben viszont jött Traore és fejjel a finnek kapujába csúsztatott egy beadást. Csakhogy ezután jött a feketeleves: a középkezdést követően a vendégek egyből támadást indítottak, Liliu pedig kiegyenlített. A hosszabbításban a hazaiak tettek többet a továbbjutásért, és ennek meg is lett az eredménye: a 105. percben Traore iramodott meg, az őt szerelni igyekvő Hamalainen viszont a saját kapujába továbbította a labdát. A Honvéd ezzel a találattal legyőzte az Inter Turku együttesét és továbbjutott az Európa-liga második selejtezőkörébe.

A szlovákiai és magyar csapatok eredményei az Európa-liga első selejtezőkörében:

MOL Fehérvár – Bohemians 1:1 (1:1) – büntetőkkel 4:2

Gólszerzők: 37. Nikolic (11-esből) – 22. Ward

Büntetőpárbaj: Hodzic kihagyta, Mandroiu 0:1, Nikolov 1:1, Levingston 1:2, Géresi 2:2, Casey kihagyta, Stopira 3:2, Twardek kihagyta, Houri 4:2

Hammarby – Puskás Akadémia 3:0 (2:0)

Gólszerzők: 14. Khalili, 32. Bojanic, 84. Paulinho

HF Hafnarfjördur – FC DAC 1904 0:2 (0:1)

Gólszerzők: 23. Balić, 76. Ramírez

The New Saints – MŠK Žilina 3:1 (0:0) – hosszabbítás után

Gólszerzők: 56. Robles, 100. Smith, 108. Cieslewicz (11-esből) – 77. Myslovič (11-esből)

Servette – MFK Ružomberok 3:0 (0:0)

Gólszerzők: 54. Stevanovic, 77. Mendy, 86. Antunes

Budapest Honvéd – Inter Turku 2:1 (0:0) - hosszabbítás után

Gólszerzők: 90. Traore, 105. Hamalainen (öngól) - 90+1. Liliu