Évadzáró a Komáromi Jókai Színházban

Megosztás

Ma (szerda, június 28.) tartotta évadzáró társulati ülését a Komáromi Jókai Színház. Ennek kapcsán Gál Tamás direktor és Varga Emese, a színház művészeti vezetője röviden összefoglalta a 2022/2023-as évad eseményeit.

Varga Emese megjegyezte: ősszel némi félelemmel vágtak neki az ünnepi, 70. évadnak, hiszen a covidos évek után szűkös forrásokból kellett kihozni, amit lehetett, és felmerült, hogy mindez a jubileum fényében nem lesz-e végül kevés. Aztán menet közben több kezdeményezés is beért, sikeresnek bizonyultak azok az események, amelyeknek nem volt előzménye a színházban, és a „testvérszínházak” vendégelőadásait is örömmel fogadta a közönség. Egyebek mellett ennek köszönhetően sűrű, kiteljesedett évadot zárhatott a Jókai Színház.

A teljesség igénye nélkül néhány kiemelten fontos esemény az ünnepi évadból:

Saját produkciók

Mokos Attila és Oszlík Péter a Woyzeck című drámában

Az évad első bemutatójaként Schwechtje Mihály Az örökség című színművét emelte át a nagyszínpadra a teátrum (rendezte: Rédli Károly). Ezt követte František Langer Külvárosa Béhr Mártonnal és Kiss Szilviával a főszerepben: Martin Huba 10. komáromi rendezése a mester és az egykori tanítványok közös munkája okán színészpedagógiai szempontból is fontos volt a színház számára. Hasonlóan fontos esemény volt Georg Büchner Woyzeck című drámájának a bemutatója 2023 januárjában: az előadás a színház és a pozsonyi Színház- és Filmművészeti Egyetem közös produkciójaként jött létre, első állomásaként a két intézmény között született, három évre szóló együttműködési megállapodásnak. Béres Attila rendezésében a címszerepet Oszlik Péter alakította, továbbá (a komáromi társulatból) Mokos Attila, Olasz István és Matusek Attila mellett az egyetem négy magyar hallgatóját láthattuk: Marie – Katona Eszter, Andres – Hégli Bence, Magreth – Bencsík Stefánia, Bolond – Mezőszállási Márk.

Március végén mutatta be a Komáromi Jókai Színház Dés László–Geszti Péter–Grecsó Krisztián A Pál utcai fiúk című zenés játékát (r.: Rédli Károly): ez az évad legnagyobb, legtöbb szereplőt mozgató produkciója, amely már ma hatalmas siker, minden alkalommal telt ház előtt játssza a társulat. Májusban Jordi Galceran kortárs katalán szerző Burundanga című vígjátékát mutatta be a nagyszínpadon a színház Matusek Attila rendezésében. A végére az évad gyermekelőadásának a premierje maradt: N. Tóth Anikó A kacagó királykisasszony című mesejátékát Matusek Attila rendezésében láthattuk. A színház számára külön öröm, hogy az ünnepi évadban szlovákiai magyar szerző színművével is találkozhatott a közönség.

Vendégelőadások bérletben

Januárban a székesfehérvári Vörösmarty Színház vendégelőadását, Marc Camoletti Boeing, Boeing című vígjátékát láthatta a közönségünk Bagó Bertalan rendezésében, februárban a Miskolci Nemzeti Színház vendégelőadása, Ibsen Babaház (Nóra) című színműve volt látható a Komáromi Jókai Színházban Béres Attila rendezésében.

A Benkő Géza Stúdiószínpadon Tóth Attila Mindennapi tenyerünket című nyomoreszkjét (a színház és a Dialóg nonprofit szervezet közös produkcióját), Lucskay-Forgács-Czajlik Apa, Anya, Pia című monodrámáját (a kassai Thália vendégkátékát), valamint Leonyid Zorin Varsói melódia című színművét (a Paraván Polgári Társulás produkcióját) kínálta a színház. A negyedik tervezett stúdióbemutató – Harold Pinter Ételliftje – az új évadra maradt.

Hetvenkedünk!

Az ünnepi gála

Megalakulásának 70. évfordulóját két jubileumi gálával ünnepelte a színház.

2022. október 1-jén előbb Komárom városa köszöntötte a színházat, a társulat örökös tagjait, nyugalmazott művészeit és azokat a színházi alkotókat, akik évtizedeken át meghatározó szerepet játszottak a város kulturális életében, majd sor került a Tarics Lőrincz Margit Színészmúzeum befejező szakaszának átadására. Este Hetvenkedünk! címmel ünnepi gálaműsor volt a színházban, melyen azok a művészek léptek színpadra, akiknek pályája a „mateszos” (Magyar Területi Színház) évtizedekhez kapcsolódott. (Fellépők: Beke Sándor, Boráros Imre, Dráfi Mátyás, Varsányi Mari, Szentpétery Aranka, Cs. Tóth Erzsébet, Kövesdi Szabó Mária, Thirring Viola, Benes Ildikó, Mák Ildikó és Zsákovics László; közreműködött a Beliczay Kamarazenekar.)

2023. február 4-én rendezte meg a színház a második Hetvenkedünk! gálát: az őszi „mateszos” ünneplés után ez alkalommal a „jókais generációk” léptek színpadra, a jelenlegi társulati tagok mellett olyan művészek, akiknek pályája a kilencvenes évektől napjainkig hosszabb vagy rövidebb ideig összefonódott a Jókai Színházzal, emellett teret kaptak a pályakezdő fiatalok is. (Fellépők: Mokos Attila, Kiss Szilvia, Gubík Ági, Jókai Ági, Molnár Xénia, Béhr Márton, Tóth Tibor, Fabó Tibor, Holocsy Katalin, Holocsy Krisztina, Ollé Erik, Bernáth Tamás, Varga Szilvia, Rancsó Dezső, Stubendek Katalin, Szvrcsek Anita, Hostomský Fanni, Szebellai Dániel, Matusek Attila, Olasz István, Skronka Tibor, Tóth Károly, Szabó Viktor, Nagy László, Balaskó Edit, Leczkési Dóra; közreműködött Katona Eszter és Melecsky Kristóf.)

Veszteségek

A két gála között lezárult egy korszak a színház történetében.

2022 decemberében elhunyt Ferenczy Anna (1933–2022), a MATESZ alapító tagja, aki 1952-től egészen 1989-es nyugdíjba vonulásáig a komáromi társulat vezető művésze volt (ő volt az alapító generáció utolsóként távozó tagja). 2023 januárjában Szentpétery Arankától (1933–2023) búcsúzott a színház, akinek pályafutása az Állami Faluszínház magyar tagozatában indult 1953-ban, majd ennek megszűnése után, az 1959/60-as évadtól Komáromban folytatódott.

Elismerések

Dráfi Mátyás

Március 14-én Kossuth-díjat kapott Dráfi Mátyás színművész, a Komáromi Jókai Színház örökös tagja (akit 2022 novemberében nyolcvanadik születésnapja alkalmából köszönthetett a színház).

Jászai Mari-díjat vehetett át Mokos Attila színművész. Mokos Attila nem sokkal később elnyerte a szlovák filmes Oscart is, ráadásul két kategóriában: a legjobb férfi főszereplő és a legjobb férfi mellékszereplő díját is átvehette a Slnko v sieti (Nap a hálóban) gálán.

I. Kisebbségi Színházi Fesztivál

A jubileumi évada egyik kiemelt eseményeként 2023. március 26. és 31. között a teátrum megrendezte az I. Kisebbségi Színházi Fesztivált. A szemlén az Ifjú Szivek Táncszínház (Pozsony), az Alexander Duchnovič Színház (Eperjes), a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház (Beregszász), a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, a Szívhangok Társulat (Szomolya), a kassai Thália Színház és a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata egy-egy előadását láthatta a közönség. A tervek szerint a fesztivált kétévente fogja megrendezni a Komáromi Jókai Színház.

Fesztiválszereplések

Külváros

Június 22-én nagy sikerrel szerepelt a Woyzeck Turócszentmártonban, a Dotyky a spojenia színházi fesztivál főprogramjában. Június 26-án a Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválján František Langer Külváros című színművével szerepelt a színház. Esztergomban, a Színházi Olimpián Az örökség lesz látható.

Számok

Az ünnepi évadban 158 előadást játszott a színház, ebből 130 saját produkció volt.

Az előadásokra 39 404 néző vásárolt jegyet.

2023/2024: „A TÜKRÖK ÉVADA”

A Komáromi Jókai Színház már meghirdette az új évadot az alábbi nagyszínpadi produkciókkal:

BERTOLT BRECHT–KURT WEILL: KOLDUSOPERA

– zenés játék –

Rendező: Sebestyén Aba

Bemutató: 2023. október 6.

KLAUS MANN: MEFISZTÓ

– karrierjáték –

Rendező: Béres Attila

Bemutató: 2024. január 26.

MÓRICZ ZSIGMOND: ÚRI MURI

– zenés színmű –

Rendező: Bagó Bertalan

Bemutató: 2024. március 22.

DANIEL MAJLING: FÖLTÁMADÁS

– komédia –

Rendező: Czajlik József

Bemutató: 2024. május 17.

Gyerekeknek:

LÁZÁR ERVIN–TASNÁDI ISTVÁN: HAPCIKRÁLY

– zenés mesejáték –

Rendező: Lőrincz Zsuzsa

Bemutató: 2023. november 16.

Vendégelőadás:

MARK ST. GERMAIN: TÁNCÓRÁK

– szemléletformáló játék –

Rendező: Gál Tamás

Bemutató: 2023. december (a Veszprémi Petőfi Színház és a Csavar Színház koprodukciója)

És még…

A 2023/2024-es évadban külön stúdióbérletet nem hirdet a színház, de izgalmas vendégelőadásokat továbbra is kínál a nézőknek: jön a Káva Kulturális Műhely a Szigettel, a Terminál Workhouse a Játszóházzal és a Vígszínház a Béranyákkal.

Gál Tamás a bérletek kapcsán elmondta: az elmúlt három évben, amióta átvette a színház vezetését, három új nagyszínpadi bérletet sikerült megszervezni: a Mikszáth bérletet a távolabbi régiókból érkezőknek, a Csemadok bérletet (a kulturális szervezet országos tanácsával együttműködve), a legújabb pedig a most induló Selye János Egyetem bérlet – a felsőoktatási intézmény hallgatóinak és oktatóinak.

A színház igazgatója röviden néhány fontosabb műszaki, szervezési kérdésről is beszámolt: mint mondta, több évtized után rendezni tudták a műhely helyzetét, amely eddig a megfelelő engedélyek nélkül működött, új raktárt szereztek, befejeződött a színházépület összes ablakának a cseréje, a megye támogatásával előkészítették a teljes tetőcserét. A tervek szerint rövidesen az összes reflektort kicserélik a nagyteremben, emellett akadálymentesítik a színházat – amely a hazai színházak közül elsőként csatlakozott az autistabarát intézmények hálózatához is.

Ferenczy Anna-díj Béhr Mártonnak

A Pál utcai fiúk

Az évadzáró társulati ülésen a színház társulatának és dolgozóinak a szavazatai alpján Béhr Márton kapta a Ferenczy Anna-díjat: az évad legkiemelkedőbb alakításának járó „házi elismerést” a fiatal színművész Franci (Külváros) és Boka (A Pál utcai fiúk) megformálásával érdemelte ki.

Bérletek éjszakája

A Komáromi Jókai Színház művészeivel a nyári szünet után legközelebb augusztus 22-én találkozhat a közönség, amikor a komáromi vmk-val közösen népszerűsítik az új évad műsorát a Bérletek éjszakáján.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program