"Ez nemcsak az arabok és a zsidók ügye, ez valamennyiünk ügye" - Izrael mellett tüntettek Dunaszerdahelyen

Megosztás

A Hit Gyülekezete dunaszerdahelyi szervezete szervezett szimpátiatüntetést Izrael mellett annak kapcsán, hogy egy héttel ezelőtt a Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei meglepetésszerű támadást indítottak az ország ellen, és rengeteg embert meggyilkoltak.

A tüntetésen mintegy 60-70-en jelentek meg a Jehuda Aszád térnél lévő holokauszt-emlékműnél. A jelenlévők izraeli zászlókat tartottak a kezükben. Gáspár Barnabás, a dunaszerdahelyi Hit gyülekezete képviselője arra emlékeztetett, hogy amikor bő egy hónappal ezelőtt a holokauszt emléknap kapcsán álltak ugyanitt, "egyikünk sem gondolta volna, hogy pár hét múlva az antiszemitizmus újabb 1300 áldozatáról leszünk kénytelenek megemlékezni".

"Az áldozatok között gyerekek, csecsemők, nők, öregek, fiatalok is voltak, akik egyetlen bűne, hogy zsidók voltak, vagy legalábbis a terroristák ezt gondolták róluk. A világ egyik részét sokkolták a látottak, s hitetlenkedve, értetlenül nézték a képsorokat, látván a gátlástalan gonoszság ilyen szintjét. Ezt a hihetetlennek tűnő képet csak fokozta ugyanakkor a nyugati nagyvárosok utcáinak látványa, ahol ünneplő sokaság éltette a Hamász terroristáit" – húzta alá.

Schwartz József, a dunaszerdahelyi zsidó hitközég vezetője arra figyelmeztetett, hogy a mostani háborús rémtettek nem csupán antiszemita megnyilvánulások.

„Tévedés azt hinni, hogy ez csak az arabok és a zsidók ügye, ez valamennyiünk ügye, akik itt élünk, ezen a bolygón. Nemcsak arról van szó, hogy megtámadtak egy országot, hanem főleg arról, hogy a terror, a gyűlölet és az aljasság háborút indított az egész civilizáció ellen. Ez valamennyiünk ügye, akik embernek nevezzük és tartjuk magunkat" – hangsúlyozta.

Hozzátette, itt nemcsak arról van szó, hogy valami ősi vallásgyűlölet alapján az arabok megtámadták a zsidókat, mivel azon a zenei fesztiválon, amit a gázai határövezet közelében rendeztek meg, és az első hírek az ottani mészárlásokról és az onnan történt elhurcolásokról érkeztek, a világ minden tájéról részt vettek keresztény vagy más vallású fiatalok. „Akik örvendeznek a Hamász tettének, éljeneznek és zászlókat lobogtatnak, azok az ártatlan emberek kegyetlen lemészárlásának örvendeznek" – figyelmeztetett.

Az esemény végén mécseseket helyeztek el a holokauszt-emlékműnél, kifejezve együttérzésüket az áldozatokkal és hozzátartozóikkal.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program