Ezekkel a tünetekkel ne menj társaságba!

2021. augusztus 24. - 08:25 | Tech

A koronavírus olyan, mint az orosz rulett. Azt hiszed, hogy téged nem érhet baj, ezért nyugodtan teszed a dolgod és lehet, hogy egy másik embert tudtod nélkül is megfertőzöl. Immunitás, életkor, genetika, betegségekre való született hajlam vagy egy megterhelőbb időszak: sok minden tehet valakit védtelenebbé a COVID súlyosabb tüneteivel szemben. Ha szeretnél másokra és magadra is vigyázni, olvasd el gyorstalpalónkat és legyél kicsit figyelmesebb ebben az időszakban!

Ezekkel a tünetekkel ne menj társaságba!

Hogyan terjed a koronavírus?

Az alábbiak útján lehet elkapni a fertőzést:

Cseppfertőzés

A legáltalánosabb módja a vírus terjedésének az, amikor a fertőzött ember köhögésével, tüsszentésével, kilégzésével vagy akár éneklésével terjednek el a kis vírus részecskék. Nem mindegy, hogy milyen messze van egymástól a két ember és az sem, hogy a koronavírusnak melyik stádiumában van a fertőzött személy. Sokak számára meglepő, de kimutatták, hogy már a komoly tünetek megléte előtt is hatékonyan fertőz a koronavírus.

Fertőzött tárgyak megérintése

A vírus részecskéi a tér jellegének, szellőzésének függvényében és a cseppfertőzés módjától függően, különféle tárgyakon is megtelepednek, amelyeket megérintve a szervezetbe könnyen bekerülhetnek. Olyan helyeken, ahol a szellőzés rossz vagy egyáltalán nem megoldott, a kibocsátott víruselemek még órákkal később is a levegőben maradhatnak.

Zsúfolt beltéri helyek

Olyan helyeken, ahol sok ember tartózkodik egyszerre, általában nem lehetséges megfelelő távolságot tartani egymástól, így a vírus részecskéi gyorsabban és könnyebben juthatnak el egyik emberről a másikra.

Milyen tünetekkel ne menj társaságba?

A koronavírus legismertebb tünetei a láz, köhögés és a fáradtság. Ha ezeket a tüneteket észleled magadon, semmiképp ne menj társaságba! A különféle variánsoknak eltérőek a tüneteik, és attól függően is változnak, hogy be vagyunk-e oltva vagy sem.

Ízületi fájdalmak

A koronavírus testszerte okozhat gyulladásokat, ezért gyakoriak az ízületi gyulladások és az izomfájdalommal járó panaszok is. Ha az ízületi panaszok mellé hidegrázás vagy levertség is társul, a biztonság kedvéért érdemes a covid szűrővizsgálatok lehetőségét is számításba venni.

Torokfájás

Gyakori tünet a torokfájás, ami kellemetlen égő vagy szúró érzésként jelentkezik a torokban. Köhögés nélkül is felléphetnek ezek a kellemetlen tünetek.

Hányás és hasmenés

A vírus különféle típusai egyaránt okozhatnak gyomorfájdalmat, hányingert, hányást, hasmenést és rossz közérzetet is.

Kötőhártya gyulladás

Sokan nem tudják, de a vírus a kötőhártya szövetén is megjelenhet, és a szemben szemvörösséget, gyulladást, szúró érzést okozhat több napig is.

Fejfájás

A fejfájás gyakori covid tünet, ami napokig, hetekig is eltarthat és zavartsággal, tompasággal, fáradtsággal párosulhat.

Hosszan tartó köhögés

A láz és fáradtság mellett az egyik leggyakoribb koronavírus tünet a száraz köhögés.

Ízlelés-és szaglásvesztés

A szaglászavar nagyon hirtelen jelentkező tünet, aminek sokféle verziója létezik. Lehet, hogy valaki csak a szaglását veszti el, mások torzan érzékelnek szagokat, vagy csak részlegesen érzékelhetőek számukra a különböző típusú szagok. Ehhez kapcsolódhat még a részleges vagy teljes ízérzékelés elvesztése. A tünetek akár hosszú ideig is fennálhatnak, de hullámszerűen vissza is térhetnek.

Kiütések a bőrön

Többféle kiütés és bőrtünet is jelentkezhet a covid fertőzésnél: hólyagok, viszkető kiütések, hálószerű kékes-vöröses foltok, foltos bőrkiütések a törzsön vagy rózsaszín-fehér kiütések például a kézfejeken.

Ha a fenti tünetekből akár többet is hosszabb ideig tapasztalsz, akkor érdemes kivizsgáltatnod magad. Még akkor is, ha a covid teszted eredménye negatív. A több helyen elérhető covid szűrőcsomagokkal felfedhetők az esetlegesen kialakuló vírus szövődmények, többek között az idegrendszeri, légzőszervi, keringési vagy akár véralvadás zavarok is.

Meddig várj, mielőtt újra kimozdulnál?

A fertőzés tüneteinek megszűnéséig mindenképpen várj, már csak azért is, hogy elkerüld a betegség súlyosbodását. Érdemes többet pihenned és engedni a szervezetet regenerálódni több alvással, bő folyadékbevitellel és egészséges ételekkel. Ha már a tüneteid elmúltak és ismét erőre kaptál, mindenképpen végeztess el egy rutin laborvizsgálatot és egy tesztet is. Ha a teszted negatív, akkor is várj még 3-5 napot a társasági programokkal.

Szerencsére a covid szűrővizsgálatok segítségével feltérképezheted a koronavírus támadása alá került szervezeted aktuális állapotát, és az orvosok tanácsaival megtervezheted a gyógyulási programot is.

Ha a fenti tünetek közül észleled magadon például a láz, száraz köhögés, fáradtság tüneteit, vagy akár több fenti tünetet is együttesen, semmiképpen se menj közösségbe, hanem maradj otthon. Fontos, hogy a háziorvosoddal minél előbb konzultálj és megkapd a megfelelő gyógyszereket, hogy támogasd szervezeted gyógyulását. A betegséggel együtt járó félelem és stressz ellen alkalmazhatsz légzőgyakorlatokat, stresszoldó gyakorlatokat, relaxációt is – ezekből sok elérhető az interneten.

Amennyiben komoly tüneteket észlelsz magadon, mint légzési nehézségek, beszédzavar, mellkasi fájdalom, azonnal egyeztess orvosoddal, hogy időben kaphass megfelelő segítséget!

(PR-cikk)