Ezúttal a dunamocsi Süttői-szigetet is lehet támogatni az év dunai szigetének szavazásán

2018. december 12. - 14:52 | Régió

A Dunai Szigetek blog már hatodszor hirdeti meg az Év Dunai Szigete szavazást. A szavazás december 31-ig tart a három jelöltre.

Ezúttal a dunamocsi Süttői-szigetet is lehet támogatni az év dunai szigetének szavazásán
A dunamocsi Süttői-sziget (Forrás: dunaiszigetek.blogspot.com)

„A szavazás fő célja, hogy jobban megismerhessük a Duna-völgy eldugott, de annál érdekesebb szegleteit. Sokan ugyanis előbb jártak a Seychelle-szigeteken, mint például az alábbiak valamelyikén. Ez már az ötödik szavazás, úgy tűnik sikerült hagyományt teremteni és a többi "Az Év ...-ja" szavazás mellett ennek a kezdeményezésnek is lassan híre megy Magyarországon és a környező országokban” - írják a szervezők a szavazás weboldalán.

Az eddigi nyertesek:

2013-ban a váci Kompkötő-sziget,

2014-ben az esztergomi Helemba-sziget,

2015-ben a kismarosi Kismarosi-sziget,

2016-ban a dunaújvárosi Szalki-sziget,

2017-ben pedig a Csallóköz.

Idén ismét harcba száll egy szlovákiai sziget, méghozzá a dunamocsi Süttői-sziget.

Egy valódi dunai szigetről van szó, azaz az év minden napján víz öleli körül, amióta a hozzá vezető kőgátat megbontották. Érdekesség, hogy szigetet egy magyarországi településről nevezték el, a szlovákiai Dunamocsról elnevezett Dunamocsi-sziget pedig Magyarországhoz tartozik.

A másik két jelölt a romániai Ada Kaleh szigete az Al-Dunán, valamint a soroksári Molnár-sziget.

Szavazni IDE kattintva lehet.

Az Ada Kaleh egy elsüllyedt, a törökök által is lakott sziget volt, amelyhez számtalan legenda kapcsolódik, török és magyar egyaránt. Utóbbiról Jókai pontatlan olvasói is gondoskodtak, akik tévesen helyezték ide az Aranyember és Noémi Senki-szigetét.

A soroksári Molnár-szigettel elbánt az idő. A lezárt Soroksári-Duna északi részében található, 1950 óta Budapesthez tartozó sziget területe az elmúlt 150 évben 431%-al nőtt. A túlnyújtózó város miatt a híres hajómalmok helyén ma nyaralók és egyre állandóbb lakóépületek nőttek fel a mederben. A feliszapolódó mellékág és a déli csúcsnál a Dunába ömlő Gyáli-patak időnként környezeti problémákat okoz.


(dunaiszigetek)