Richard Raši: A regionális szervezetek dönthetnek a fejlesztések finanszírozásáról

camera

1

Richard Raši: A regionális szervezetek dönthetnek a fejlesztések finanszírozásáról

Richard Raši (TASR) 

Megosztás

Az illetékes regionális szervezetek kezébe akarják adni regionális fejlesztések finanszírozásával kapcsolatos döntéshozatal jogát, és az ezzel járó felelősséget is átruháznák – ezt Richard Raši (Smer-SD) beruházásokért és digitalizálásért felelős miniszterelnök-helyettes mondta Pozsonyban, a regionális és helyi szintű fejlesztések finanszírozásával kapcsolatos szemináriumon, amelyen az OECD szakértői is részt vettek. A szakmai találkozón a források hatékony felhasználása is téma volt.

„A regionális fejlesztés finanszírozására vonatkozó döntéshozatal nagy részét átvennék a régiók a minisztériumoktól, ők dönthetnék el, mire akarnak pénzt költeni, és a döntéseikkel járó felelősséget is vállalnák. Mi ehhez minden szükséges segítséget megadunk, mert például egy kis falu polgármestere számára nehézséget okozhat egy EU-s projekt kidolgozása"- mondta Raši.

Raši elmondta, a regionális fejlesztések 2019. január 1. óta szerepelnek a prioritások között. „Egy év alatt négy új cselekvési terv kidolgozását és jóváhagyását koordináltuk a legkevésbé fejlett járásokban a Szinnaiban (Snina), a Lőcseiben, a Sztropkóiban (Stropkov) és a Nagymihályiban (Michalovce). Több mint 23 ezer munkahely létrehozásához járultunk hozzá"- tette hozzá a miniszterelnök-helyettes.

A szemináriumon elsősorban az önkormányzatok, az államigazgatás munkatársai, valamint a regionális fejlesztés terén dolgozók vettek részt. A szakemberek megosztották egymással a regionális fejlesztés finanszírozásával kapcsolatos konkrét példákat és tapasztalatokat. Abban állapodtak meg, hogy a munka összehangolására és az önkormányzatok kompetenciájának megerősítésére van szükség a nagyobb hatékonyság eléréséhez. A szemináriumon született ajánlásokat bedolgozzák az ország 2030-ig érvényes fejlesztési stratégiájába.

A munkahelyteremtés mellett a legkevésbé fejlett régiókban élők számára a lehető legjobb feltételeket kell kialakítani, hogy ne hagyják el a szülőföldjüket és a családjukat. Ki kell építeni az infrastruktúrát, korszerűsíteni a közintézményeket és javítani a szolgáltatások színvonalát. A régiók számára létkérdés, hogy ezek a célzott támogatások hozzáférhetők legyenek – zárta Raši.

„Figyelemreméltó a fejlődés, amelyet Szlovákia az 1990-es évek óta elért. A reformoknak köszönhetően óriási előrelépés történt és nőtt a termelékenység” – mondta Joaquim Olivera Martins, az OECD Centrum vállalkozásokért, régiókért és városokért felelős igazgatóhelyettese.

Martins szerint Szlovákia sok területen jól teljesít, például gazdasági téren, a termelékenység növekedése és a munkanélküliség csökkentése terén. „A rossz munkanélküliségi mutatóktól elérte az elfogadható szintet. A régiók különböző módon képesek megbirkózni a nehézségekkel, mivel fejlődési dinamikájuk is eltérő. A legnagyobb kihívás továbbra is az, hogy hogyan lehet egyensúlyt teremteni a fejlődés terén” – hangsúlyozta.

Martins szerint a régiók fejlődése szempontjából elengedhetetlen, hogy változtassanak a megközelítésen. „Integrált megközelítésre van szükség, az összes szereplő bevonásával. Valamennyi szempont figyelembe vétele növeli a régió vonzerejét" – tette hozzá Martins.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program