Fekete Irén: A Pedagógusszövetség civil szervezetként nem tehetett többet

camera

1

Fekete Irén: A Pedagógusszövetség civil szervezetként nem tehetett többet

001_fekete_iren 

Megosztás

Pontos adatokkal nem rendelkeznek arról, hogy hogyan kezelik a magyar iskolák a távoktatást, most igyekeznek ezt felmérni. Az iskolákat és a pedagógusokat tanácsokkal és néhány webes szemináriummal segítette a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, mondja Fekete Irén, a szervezet elnöke. Anyagi támogatást a rászoruló iskoláknak sem tudnak biztosítani, pénzük nekik sincs.

Már mintegy két hónapja zárva vannak az iskolák, folyik a távoktatás, vannak információik arról, hogy ehhez a helyzethez hogyan tudtak alkalmazkodni a magyar iskolák?

A távoktatást kezdetben Szlovákiában nem rendelték el hivatalosan, csak az oktatás megszakítását. Az iskolák, a pedagógusok maguk kezdték el eljuttatni a tananyagot különféle online-felületeken a tanulóknak. Eddig sem volt ismeretlen az online-világ sem a tanulóknak, sem a pedagógusoknak, de az teljesen új volt mindenki számára, hogy kizárólag ezen a felületen folyjon az oktatás.

Ez a helyzet felkészületlenül érte a tanulókat és a pedagógusokat is, nem beszélve a szülőkről, hiszen abban senkinek nem volt gyakorlata, hogy hogyan valósítható meg hosszabb ideig az oktatás személyes interakció nélkül.

Az SZMPSZ úgy látja, hogy pedagógusaink mindent megtettek annak érdekében, hogy sikeresen teljesítsék a kihívások adta feladatokat, ezért büszkék vagyunk rájuk.

Vannak adataik arról, hogy a tanulók hány százalékához jut el az oktatás online módon?

Ilyen adatunk nincs. Nekünk csak olyan információink vannak, hogy az iskolák milyen eszközöket, milyen online felületeket használnak.

Megfelelő segítséget kaptak a magyar iskolák tanárai a távoktatáshoz?

Az előző években az oktatási minisztérium létrehozott egy online-felületet, amit minden iskola használt, az intézmények itt vezették az elektronikus ellenőrzőt, az osztálykönyvet , ez az edupage. Ez viszonylag alkalmas a távoktatás lebonyolítására is, megfelel a folyamatos kapcsolattartásra a szülőkkel és a tanulókkal. Itt tárolhatóak a különféle oktatási segédanyagok is. Március 25-től működik az oktatási minisztériumnak ezzel foglalkozó weboldala, az ucimenadialku.sk, amely biztosítja a hivatalos kommunikációt az oktatás megszakítása idején, lehetőségeket kínál a távoktatás biztosítására szlovák és cseh nyelven, de magyarul csak az alapinformációk találhatók meg ezen az oldalon is. A minisztérium a kormányváltás után igyekezett behozni a lemaradást, több száz tankönyvet és digitális tananyagot tett hozzáférhetővé térítésmentesen.

Ezek között vannak magyar nyelvűek is?

Sajnos csak néhány magyar nyelvű anyag található közöttük. Gondot jelent az is, hogy az anyagok nem tölthetőek le, csak online lapozásra van lehetőség. A magyar iskolák pedagógusai ezért elsősorban a magyar portálokon keresnek a tanmenetekhez illeszkedő tananyagokat.

A Pedagógusszövetség tudott ebben segíteni a tanároknak?

Igen, mi már március 15-én létrehoztunk a honlapunkon egy szekciót Hasznos tanácsok a távoktatáshoz a koronavírus idején címmel, ennek a tartalmát állandóan bővítjük, minden friss információt hozzáadunk, az aktuális rendeleteket, a felhasználható digitális eszközök elérhetőségét, a magyarországi távoktatási tartalmakat stb. Tudunk arról, hogy nagyon sokan használták. Emellett szerveztünk online képzéseket, úgynevezett webináriumokat, hogy ezzel is segítsük a pedagógusok munkáját. Öt alkalommal szerveztünk ilyen képzést, amelyeken közel ezer pedagógus vett részt. A honlapunkon keresztül a pedagógusok és a szülők is kérdezhetnek a távoktatással kapcsolatban, és 24 órán belül választ kapnak kérdéseikre. Emellett neves művészek segítségével hang- és videóanyagot készítünk olyan irodalmi szövegekből, versekből, mondókákból, amelyek szerepelnek az óvodai és az alapiskolai tananyagban. Ez a távoktatást is segítheti, de a jövőben is hasznát vehetjük, DVD formájában szeretnénk kiadni, és eljuttatni az óvodákba, iskolákba.

Arra nincs lehetőségük, hogy központilag koordinálják a távoktatást? Nem lehetne egységes felületen, egységes platformon, egységes módszerekkel megoldani a távoktatást? Hiszen jelenleg ahány iskola, annyi módszer.

Ez szerintem elsősorban minisztériumi feladat lenne. Mi elsősorban arra kértük az iskolákat, hogy mérsékeljék a tananyag mennyiségét, mert sok szülő panaszkodott a távoktatásban megkövetelt anyagmennyiségre. De mi ennél többet civilszervezetként nem tehettünk. Viszont most már úgy veszem észre, hogy kezd normalizálódni a helyzet, egyre több sikerélményt kapnak a pedagóguskollégák. Ez a helyzet, a távoktatás az igazgatóknak és a pedagógusoknak is teljesen új volt, érthető, hogy kezdetben teljes összevisszaság volt a tanítási folyamatban. Most viszont már úgy látom, hogy minden intézményben kialakították a rendszert, amit minden pedagógus egységesen használ.

Azoknak az iskoláknak tudnak nyújtani valamilyen segítséget, ahol a műszaki eszközök hiányoznak? Országos szinten úgy becsülik, hogy a tanulóknak mintegy 30 százalékát nem éri el az online oktatás – nincsenek megfelelő eszközeik, notebookjuk, internetelérésük stb. –, valószínűleg a magyar iskolákban sem jobb a helyzet. Ezeknek a gyerekeknek tudnak segíteni?

Sajnos mi számítástechnikai eszközöket nem tudunk biztosítani, a mi szervezetünk is pályázatokból él, és ezek a pályázatok célirányosak, vagyis csak arra lehet elkölteni a támogatást, amire kaptuk.

Csak tanácsot tudtunk adni, közvetíteni tudjuk, hogy máshol ezt hogyan oldották meg.

Nem kellene felmérni, hogy a szlovákiai magyar tanulók mekkora részének elérhetetlen a távoktatás? Nem terveznek ilyen felmérést?

Mindenképpen szükség lenne ilyen kutatásra, de mindig az a problémánk, hogy nincs elég szakemberünk, aki kutatást is tud végezni.

Nekünk a távoktatás mellett sok olyan feladatunk van, amit el kell végeznünk.

Vannak online rendezvényeink, ezeket is szervezni kell. Amennyiben időnk engedi, biztosan foglalkozni fogunk ezzel. A távoktatás során szerzett eddigi tapasztalataikról már megkérdeztük az iskolákat egy rövid kérdőív segítségével, most folyik az adatok összegyűjtése.

A távoktatást sokan lehetőségként élik meg, hiszen élesben lehet kipróbálni a digitális oktatást. Készülnek arra, hogy a most szerzett tapasztalatokat hasznosítják majd akkor is, ha újra megnyílnak az iskolák?

Természetesen készülünk erre. A tavalyi komáromi pedagógiai napok is a digitális oktatás fejlesztéséről szóltak. Mi már évekkel ezelőtt biztosítottunk ilyen jellegű képzéseket a pedagógusoknak. Sajnos vannak olyan intézmények, ahol nincs meg az ehhez szükséges eszközpark, de talán nekünk is tudatosabban oda kellene figyelnünk erre.

Az oktatási minisztérium rendeletben szűkítette a tananyagot a járványhelyzet miatt. Ezzel a lépéssel egyetértenek? A szűkített tananyag átadható a gyerekeknek a jelenlegi állapotok mellett?

Ezt kellett volna talán első lépésben megtenni, akkor nem lett volna ilyen összevisszaság, hogy az egyik iskola több feladatot ad, a másik kevesebbet. De azt is nehéz megítélni, hogy az egyes iskolák most hol tartanak, sikerült-e új anyagot átvenniük vagy csak ismétlésre volt lehetőségük. Az jó, hogy a tananyagot csökkentették, de az még kérdés, hogy hogyan, mikor fogják bepótolni az iskolák azt, ami kimaradt.

Lajos P. János

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program