Felfüggesztette az Alkotmánybíróság a törvénymódosítást, mellyel Matovičék el akarták kerülni a tömeges kártérítést!

2020. november 4. - 16:45 | Belföld

Az Alkotmánybíróság szerdán délután felfüggesztette a közegészség védelméről, támogatásáról és fejlesztéséről szóló törvénymódosósítás bizonyos részének hatályát, amelynek kapcsán Zuzana Čaputová fordult az alkotmányos szervhez.

Felfüggesztette az Alkotmánybíróság a törvénymódosítást, mellyel Matovičék el akarták kerülni a tömeges kártérítést!
Fotó: AP/TASR

Ez nem jelenti azt, hogy a törvénymódosítást eltörölnék, csupán annyit, hogy hatályon kívül helyezik, míg megvizsgálják, alkotmányellenes-e.

A közegészség védelméről, támogatásáról és fejlesztéséről szóló törvénymódosítás értelmében a közegészségügyi hivatalok például elrendelhetik, hogy az egyes üzemhelyekre csak a személyes adatok felvétele után lehessen belépni. Erre a kontaktszemélyek nyomon követése miatt lehet szükség. A törvény azt is kimondja, hogy a közegészséget fenyegető veszély esetén a közegészségügyi hivatalok elrendelhetik különféle védőfelszerelések használatát, a helyiségek fertőtlenítését, továbbá a Szlovákiába érkező személyek karantén alá helyezését, illetve a fertőző személyek utaztatásának módját.

A módosítás célja az volt, hogy orvosolják az ellentmondásokat a Szlovák Közegészségügyi Hivatal koronavírus-pandémiára reagáló óvintézkedéseivel összefüggésben.

Čaputová azt a rendelkezést tartja alkotmányellenesnek, amely kizárja, hogy azok, akiket a törvényből következő, meghatározatlan számú személyt érintő óvintézkedések végrehajtása következtében kár vagy veszteség ért, éljenek a kártérítés jogával. Ezt a rendelkezést helyezték most hatályon kívül.

Az államfő korábbi nyilatkozata szerint az alkotmány mindenkinek garantálja a kártérítéshez való jogot, ha a kár az állami szervek törvénytelen intézkedése vagy hivatali visszásságok okán keletkezett.

„A törvény ugyan megszabhatja ezen jog gyakorlásának határait, viszont nem veheti el, vagy zárhatja ki egy alkotmányos jog gyakorlásának lehetőségét. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy az állam nem vállalna felelősséget azokért a károkért sem, amelyek a szóban forgó módosítás esetleges törvénytelen alkalmazása miatt keletkeznek”

– figyelmeztetett a törvény jóváhagyása után az elnök asszony.

(TASR)