Felmérés: szárnyal az SaS, ám Pellegrini elsősége nincs veszélyben. De mi történik a magyar pártokkal?

camera

1

Felmérés: szárnyal az SaS, ám Pellegrini elsősége nincs veszélyben. De mi történik a magyar pártokkal?

Fotó: TASR 

Megosztás

Ha most hétvégén tartanának parlamenti választásokat, akkor azon a Smerből kilépett Peter Pellegrini új pártja tarolna. A kormánypártoknál a februári választási eredményekhez képest teljesen felborult a sorrend és Kotlebáék sem nyitnak pezsgőt, ha meglátják az AKO ügynökség legújabb felmérését. Ami a magyar pártokat illeti, a bejutási küszöb alatti tartományban is nagy mozgások érzékelhetőek. De még mekkorák!

Már több hónapja azt sugallják a közvélemény-kutató cégek, hogy Peter Pellegrini pártja, a Hlas a legnépszerűbb tömörülés Szlovákiában. Az AKO ügynökség legújabb kutatása alapján a magát baloldali erőként pozicionáló politikai szerveződés most a szavazatok 22,8 százalékát szerezné meg. Mögötte a leginkább elfogadott kormánypárt, az SaS áll, amelyikre 16,2 százaléknyian voksolnának, azaz két és félszer többen, mint az év eleji parlamenti választások során, amikor Richard Sulíkék 6,2 százalékot kaptak. Igor Matovič pártja, az OĽaNO még mindig felférne a képzeletbeli dobogóra, mert most is bezsebelne vagy 14 százalékot, bár ez már köszönő viszonyban sincs a februári 25 százalékos eredményükkel.

Szépen olvadozik a Robert Fico vezette Smer is, amelyik pártnak most 9 százalékkal kell megelégednie. Viszont a parlamenten kívüli Progresszív Szlovákia makacsul tartja magát, most is kapna 6,5 százalékot, amivel megelőzte az 5,7 százalékon mért félfasisztákat, a Marian Kotleba vezette ĽSNS-t. Ugyanennyi voksot gyűjtene be a szintén szebb napokat látott Borsi Kollár-féle tömörülés, a Sme rodina is, amelyik a jelenlegi kormány második legerősebb pártja lehetett még februárban (8,7 százalékkal).

A jelenleg alkotmányos többséggel – 95 mandátummal – rendelkező négypárti koalíció szereplői közül csupán háromnak van esélye bejutni a törvényhozásba, és mivel nem lenne elegendő képviselőjük (az SaS- 30, az OĽaNO – 26, a Sme rodina – 11, azaz összesen 67 mandátummal), kormányt sem tudnának összehozni.

Aztán itt vannak még a parlamenti küszöb alá szorult "exkiskások": a volt államfő pártja, a Za ľudí tömörülés, amelyik pont annyi szavazatot kapna, mint amennyit a még mindig létező KDH, azaz 4,7 százalékot. Aztán jönnek a futottak még kategóriába tartozó pártocskák, köztük a félnótásként viselkedő Štefan Harabin meg Andrej Danko pártjai, de ez nem annyira érdekes.

Számunka sokkal izgalmasabb, hogy a hazai magyar pártok népszerűsége milyen változáson megy keresztül. Februártól számítva megszokhattuk, hogy az MKP – a maga 3 százalék körüli eredményével – "magasan" a legelfogadottabb párt, aztán hagyományosan – a kormányból és a parlamentből is kieső – Hídé a második hely, mintegy 2 százaléknyi vokssal. A két "nagy" után meg a két törpepárt – MKÖ és a Magyar Fórum – szokott következni, általában nulla egész valamennyivel. Most ezzel szemben az AKO azt mérte, hogy az MKP annyit kapna, amennyit az Összefogás, azaz 1,3 százalékot, a Hídnak most 0,9 százalék jutna, a Magyar Fórumra meg 0,5 százaléknyian szavaznának.

(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program