Félmilliárd éve élt tengeri élőlények fosszíliáit fedezték fel Kínában

Megosztás

Félmilliárd évvel ezelőtt élt tengeri teremtmények, köztük ötvennél is több eddig ismeretlen faj, medúzák, ízeltlábúak és moszatok megkövesedett maradványait tárták fel a kutatók a közép-kínai Hupej tartományban.

A Science című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a most feltárt fosszilis leletegyüttes vetekszik az 542 millió évvel ezelőtt kezdődött kambrium földtörténeti időszak ősmaradványait őrző olyan lelőhelyekkel, mint a kanadai Burgess-pala és a délnyugat-kínai Csengcsiang vidéke.

A paleontológusok szerint a remek állapotban fennmaradt, 518 millió éves ősmaradványok segíthetnek jobban megismerni az állatok korai evolúciójának folyamatát.

A hsziani Délnyugati Egyetem kutatói 101 állat- és növénycsoportba tartozó 4351 példány megkövesedett maradványait tárták fel a közép-kínai Hupej tartományban. A leletegyüttes a Csingcsiang bióta (Csingcsiang élőlénykör) nevet kapta.

A Földön nagyjából 542 millió évvel ezelőtt következett be az úgynevezett kambriumi robbanás, a ma élő állatok őseinek és komplex ökorendszereknek – földtörténeti viszonylatban – hirtelen felbukkanása.

A tanulmány szerint a többi kambriumi leletegyüttessel ellentétben a Csingcsiang biótába a jelek szerint nagy számú medúza és bordásmedúza tartozott, amelyek rendkívül ritkának számítanak a többi lelőhelyen.


MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program