A félreállított nyomozó téged is rávezet arra, mit takar a "standard" és "stabil" kormányzás

camera

1

A félreállított nyomozó téged is rávezet arra, mit takar a "standard" és "stabil" kormányzás

Fotó: Paraméter - illusztráció 

Megosztás

A rendszer a legfelsőbb szintekig korrupt, és beletörődtünk, hogy ennek így kell működenie. Kitálalt a nyomozó, aki a szlovák történelem eddigi legnagyobb adócsalását vizsgálta, majd amikor az ügyészség sikeresen megakadályozta, hogy "végigvigye" az ügyet, otthagyta a rendőrséget.

JUDr. Pavol Milan rendőrségi nyomozó és vizsgálótiszt 18 évig szolgált a rendőrség kötelékében. 2004-től az akkori országos rendőrfőkapitány, Jaroslav Spišiak által alapított ÚBOK (Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal) keleti szárnyának igazgató-helyettese, majd a Kaliňák által átszervezett NAKA (Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség) gazdasági bűncselekményekre specializálódott vizsgálótisztje volt. Ő vezette a szlovák történelem eddigi legnagyobb, 75 millió eurós adócsalásának ügyiratát – melyben a vádalkut kötő gyanúsított a Smer minisztereit is bűnrészesként említi.

2012-ben 42 gyanúsított ellen kezdeményezett vádemelést, köztük adóhivatalok igazgatói is voltak, de egy magas beosztású rendőr, és egy megyei bíró is "sáros" volt az ügyben. Pavol Milan később akadályokba ütközött a főügyészségen, elvesztette minden reményét, és otthagyta a rendőrséget, ma már civil.

Az exzsaru most kitálalt, és azt mondja, a hazai rendszer a legfelsőbb szintekről védi a bűnözőket, akik tevékenységéből nagyot profitál az elit.

Mi is ez a "DPH-ügy"?

• A kelet-szlovákiai adócsalás 2007-ben jutott a rendőrség tudomására, a titkosszolgálattól kapták a fülest.

• 2009-ben a rendőrség elkezdte lehallgatni a "főkolompost", Milan Chovanecet.

• Chovanec többször is említette bűntársainak, hogy az "bulit" a legfelsőbb szinteken "takarják", a lehallgatási jegyzőkönyvekben megemlítik a Kócost (Strapatý) és Robot, akik a Smer egykori és jelenlegi miniszterei – Ján Počiatek és Robert Kaliňák.

• Az első Fico-kormány idején négy büntetőeljárás indult az üggyel kapcsolatban.

• A kormányváltás után a Jaroslav Spišiak vezetése alatt álló rendőrség még mélyebben beleásta magát az ügybe, 2011 novemberében őrizetbe vették Milan Chovanecet, aki rátámadt az Adóigazgatóság igazgató-helyettesére, Ján Dobrovičra.

• Chovaneccel sikerült vádalkut kötni, enyhébb büntetés reményében kitálalt mindenről. Ez azért volt fontos, mert a bizonyítás tanú nélkül szinte reménytelen lett volna.

• 2012 májusára a rendőrség teljesen felszámolta a Chovanechez köthető szervezett bűnözői csoportot, 2014-ig 59-re növekedett a gyanúsítottak száma.

• 2014-ben a vádalku értelmében kiengedték Chovanecet az előzetesből, azért, hogy meg tudja védeni a maffia által folyamatosan zaklatott családját. Szabadon engedésének másik célja az volt, hogy leplezzék azt a tényt, hogy együttműködik a rendőrséggel.

• Az ügyet felügyelő ügyésznő mindenről tudott, mégis panaszt tett Chovanec szabadlábra helyezése miatt, és ezzel egyben felfedte a többi bűnöző előtt, hogy Chovanec tanúskodott ellenük.

• Pavol Milan szerint az ügyészség ezzel teljesen ellehetetlenítette a rendőrség munkáját, és kárba vészett az évekig tartó nyomozómunka.

A vádalkut kötő koronatanút újra vizsgálati fogságba helyezték, akit a bíróság 2015 júniusában idő előtt szabadlábra helyezett.

• Chovanec többé nem működött együtt a rendőrséggel, azóta is külföldön tartózkodik.

Milan Chovanec (Fotó: Korzár / Michal Frank)

Felmerülhet az is, hogy a koronatanú szándékosan keverte bele az egészbe Kaliňákot és Počiateket, viszont a nyomozó szerint Chovanec vallomásának minden részét bizonyítékokkal támasztották alá, és nem létezik racionális magyarázat arra, hogy Chovanec hazudott volna a miniszterekkel kapcsolatban.

Ráadásul amikor Chovanec nem tudta, hogy a rendőrök forró nyomon vannak és lehallgatják telefonját, számos 2009-es telefonbeszélgetésben említette a smeres politikusokat – az adóhivatal csúcsvezetőivel egyetemben.

Kik a lehallgatott telefonbeszélgetések szereplői?

Robert Kaliňák – belügyminiszter
Ján Počiatek – közlekedésügyi miniszter
Stanislav Kubánek – smeres képviselő és a párt Eperjes megyei elnöke
Jozef Buček – a közlekedésügyi minisztérium államtitkára
Igor Šulaj – az Adóigazgatóság igazgatója
Ján Dobrovič – az Adóigazgatóság igazgató-helyettese
Vladimír Paľonder – Milan Chovanec bűntársa

A telefonbeszélgetések tartalmát Chovanec vallomásában így magyarázta:

"Mondtam neki, hogy biztosítsa be Kubáneken keresztül, hogy fejezzék már be az adóhivatalokon kersztül érkező folyamatos támadásokat a TTC ellen, hagyják már abba a felesleges károkozást. Arról is beszélünk, hogy konzultájanak erről a Kócossal, vagyis Ján Počiatekkel, mint Šulaj közvetlen főnökével és a Smer tagjával."

"Paľonder említette Robot, vagyis Robert Kaliňákot, telefonon megbeszélik Dobrovič tevékenységét és a Renoir ÁFA-visszaigénylését, amit Dobrovič fékez. Kaliňák azt mondta, hogy a hét végéig meglesz a Renoir pénze, és hogy ez már le van zárva. (…) Paľonder szerint Kaliňák azt is mondta, hogy nem az aláírással volt a probléma, hanem azzal, hogy Dobrovič az irodájában tartotta a Renoir protokollját."

"Paľonder megemlíti, hogy Bučeknek azt mondta az adóigazgatóság igazgató-helyettese, Satina, hogy a Renoir protokollját Dobrovič munkaképtelensége miatt nem lehet aláírni, de Kubánek és Kaliňák telefonbeszélgetése után már aláírták a protokollt, és felszabadult a pénz a Renoir számára".

"Paľondernek azt mondom, hogy most már látja mindenki, ki akadékoskodik, és hogy Kaliňák üljön le a Kócossal, és tegyenek már rendet az egész ügyben."

Az ügyet vezető nyomozó, Pavol Milan 2014-ben döntött úgy, hogy otthagyja a rendőrséget, mert – főleg a koronatanú távozása miatt – már nem látta az évek óta húzódó ügy végét. Amikor beadta felmondását, maga a NAKA igazgatója, Daniel Goga kérte tőle, hogy mérlegelje a távozást, gondolkozzon még pár napot. Úgy egyeztek meg, Milan felhívja a főnököt három-négy nap múlva, és beszélnek az esetleges folytatásról. Amikor viszont felhívta Gogát, az igazgató rögtön mondta neki, hogy már aláírta a felmondását. "Az egész csak játék volt" – mondja Milan, aki szerint ez az egész tükrözi azt, mire van beállítva a szlovákiai rendszer.

"Őket nem azért tették oda, hogy végezzék a munkájukat, hogy a társadalom érdekeit képviseljék, hanem hogy azoknak az érdekeit védjék, akik odaültették őket. (…) Minden városban van/volt egy csoport, ami adócsalással foglalkozik. Bizonyos becslések szerint a reálisan működő cégek és vállalkozások 90 százalékának könyvelésében vannak fiktív számlák. Mert így van beállítva a rendszer. (…) Bennünk van az egész. Azonosultunk azzal, hogy a rendszernek korruptnak kell lennie, hogy ez egyszerűen így működik. Nem vagyunk elég bátrak ahhoz, hogy tegyünk valamit, hogy harcolni kezdjünk. Minden a félelmünkben és közömbösségünkben gyökeredzik."

Pavol Milannal Tom Nicholson készített exkluzív interjút, az egész beszélgetés itt olvasható.

(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program