Felszámolják a calais-i dzsungelt, van humánusabb megoldása is a franciáknak

camera

1

Felszámolják a calais-i dzsungelt, van humánusabb megoldása is a franciáknak

Fotó: AP/TASR 

Megosztás

Az illetékes francia bíróság jóváhagyta csütörtökön a calais-i menekülttábor déli részének hatóság általi felszámolását - jelentette az iTélé és a BFMTV francia hírtelevízió a Pas-de-Calais megyei prefektúrától szerzett értesülésekre hivatkozva. A prefektúra három hét alatt tervezi felszámolni a területet, nem kíván erőt alkalmazni.

Manuel Valls francia miniszterelnök keddi nyilatkozata szerint humánus megoldást kell találni az észak-franciaországi Calais-ban illegálisan kialakult, de a hatóságok által eddig megtűrt sátortábor déli részén. Az érintett terület felszámolását szerdán kezdték volna meg a hatóságok, azonban a lille-i közigazgatási bírósághoz benyújtott kereset miatt ez eddig nem kezdődhetett meg.

A bíróság egyik névtelenül nyilatkozó illetékese szerint a hatóságok kiüríthetik sátraikból a bevándorlókat, ugyanakkor

nem rombolhatják le a szóban forgó területet teljesen, az olyan közösségi helyeknek, mint az iskolák, vagy imahelyek, fent kell maradniuk.

Natacha Bouchart, Calais polgármestere elégedettségének adott hangot a bíróság "felelős" döntése nyomán, s jelezte: „a dzsungel” déli részének felszámolását három hétre becsüli a prefektúra.

Bernard Cazeneuve belügyminiszter is üdvözölte a döntést, amely "megerősíti a calais-i menekültek elhelyezésének folyamatát". Ígéretet tett arra, hogy

a menekültek védelembe helyezése érdekében minden meglévő szálláshelyet fel fognak használni a hatóságok.

A Nagy-Britanniát Franciaországgal összekötő Csatorna-alagút francia oldalán található kikötőváros egykori szeméttelepén tavaly tavasszal kialakult sátortábor mellett január elején állítottak fel 125 fűtött lakókonténert, amelyekben 1500 embernek tudnak szállást biztosítani, de eddig csak a konténerek fele telt meg. A hatóságok ide akarják beterelni az elsősorban Szíriából, Afganisztánból, Szudánból és Eritreából érkezett menekülteket, vagy pedig az ország távolabbi részein található mintegy száz befogadóközpontban ajánlanak fel nekik szállást, abban az esetben, ha a lemondanak arról, hogy átjussanak Nagy-Britanniába és menekültkérelmet nyújtanak be Franciaországban.

Fabienne Buccio prefektus csütörtök este kizárta, hogy erővel távolítanák el az embereket a táborból. "Kényes, humánus témáról van szó, és a párbeszédet kell előnyben részesíteni" – mondta a közigazgatási vezető.

A humanitárius szervezetek csalódottan fogadták a döntést.

"Csalódottak vagyunk, mert ez a döntés felgyorsítja a dolgokat, és még a télen kell nagyon sok embert elköltöztetnünk. De ha jól értettem, a kitelepítési határozat több hétre szól és fokozatos. Ez gyors, de jobb mint egy azonnali határozat" – mondta Michel Jansens, az Orvosok Határok Nélkül nevű jogvédő szervezet tagja.

A segítők szerint a menekülttábor "dzsungel" felének megszüntetése csak növelni fogja a feszültséget, és még kiszolgáltatottabbá teszi a bevándorlókat, akik elfogadhatatlan körülmények között várnak egy olyan lehetőségre, amikor megpróbálhatnak átjutni Nagy-Britanniába.

A francia hatóságok 800-1000 főre becsülik a tábor déli részén élők számát, míg a humanitárius segélyszervezetek azt állítják, hogy több mint 3000-en lehetnek.

Korábban számos segélyszervezet próbálta megakadályozni a tábor kiürítését.

A nyomortelepre emlékeztető hatalmas tábor 2015 tavaszán alakult ki, amikor is Natacha Bouchardnak, Calais jobboldali polgármesterének a kezdeményezésére a hatóságok felszámolták a városon belüli kisebb táborhelyeket, és önkéntesek segítségével egy újonnan megnyílt befogadóközpont körüli volt szeméttelepre terelték az embereket, azt ígérve, hogy ott megtűrik a sátrakat.

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program