Feltérképezi az ENSZ a kisebbségek helyzetét, ebben segít Nagy József dokumentuma is

camera

1

Feltérképezi az ENSZ a kisebbségek helyzetét, ebben segít Nagy József dokumentuma is

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Egy kedden záruló európai kisebbségjogi fórumon mutatta be Nagy József azt az általa korábban elkészített dokumentumot, amelyik alapján a kisebbségi közösségek mindennapjait pozitívan befolyásoló rendelkezések születhetnek az Európai Unió tagállamaiban. És ehhez még a Hawaii-szigeteknek is köze van. De az ENSZ-nek még ennél is több.

Hétfőn kezdődött a brüsszeli Európai Parlamentben (EP) az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottja és a Tom Lantos Intézet által szervezett regionális fórum, amelyik a kisebbségek oktatási, nyelvi és emberi jogaival hivatott foglalkozni. Fernand de Varennes, a világszervezet különmegbízottjának feladata, hogy összehozzon egy olyan intézkedési csomagot, amely a világ szinte összes régiójában élő kisebbségek helyzetének feltérképezéséből indul ki. Ennek érdekében a az ENSZ illetékese idén a világ három pontján szervez hasonló tematikájú konferenciát, aminek az első rendezvénye volt a brüsszeli “megálló”.

Ezen az eseményen ismertette Nagy József hidas európai parlamenti képviselő a még novemberben elfogadott jelentését, ami egy EU-s kisebbségi jogminimum biztosítására szólítja fel az Európai Bizottságot. A határozat az EB asztalára került, amivel a májusi európai parlamenti választások után felálló új testület foglalkozhat.

Az eseményen Szlovákiából egyedül résztvevő Nagy a portálunknak elmondta, az ENSZ kisebbségi szakértője kérte meg, ismertesse ezt a EP-s anyagot a fórumon, hogy felvillantsa a jogminimumos dokumentum lényegi elemeit. A politikus szerint ennek az egyik legfontosabb része a vizuális többnyelvűségről szól. “A tapasztalatok azt mutatják, hogy minél gyakrabban találkozunk nyilvános felületeken anyanyelvi feliratokkal, annál kevésbé érezzük magunkat másodrangúnak. Erről a Hawaii- szigeteken is meggyőződhettem, ahol a lakosság által szinte egyáltalán nem használt nyelvenk is megadják a tiszteletet” – jegyezte meg Nagy.

A hidas honatya már az említett EP-s határozat kidolgozása során együttműködött a világszervezet szakértőjével, aki a vizuális többnyelvűséghez bocsátott a rendelkezésére háttéranyagokat. “Az egyre erősebb jogkörökkel rendelkező

EP határozatait komolyan veszi az EB, és ha mellé tesszük a FUEN szervezet Minority SafePack nevezetű, 1 milliónál is több aláírással megtámogatott kezdeményezését is, akkor a kérdés még nagyobb hangsúlyt kap. Ezek a dokumentumok egymást erősítik, és fontos, hogy a jelentés szerzőjeként tovább egyengethessem a kisebbségek mindennapjait pozitívan befolyásoló rendelkezés uniós szintre emelését. – szögezte le az euroképviselő.

Az említett ENSZ-es fórumon felszólalt Járóka Lívia, a Fidesz EP-alelnöke is, aki szintén méltatta Nagy dokumentumát. De hallhattuk a szintén fideszes színekben Brüsszelben politizáló kárpátaljai képviselőt, Bocskor Andreát is, hogy “számukra is jó referencia lenne egy uniós szinten érvényes kisebbségi jogminimum, ami segítené az ukrajnai helyzet megnyugtató rendezését” – jegyezte meg Nagy.

Ami az ENSZ különmegbízottjának misszióját illeti, a brüsszeli fórumot követi majd egy ázsiai, majd egy afrikai helyszín, ahol a világszervezet illetékese “begyűjti” a tágabb régiók tapasztalatait. Miután Fernand de Varennes összesíti az impulzusokat, novemberben sor kerül egy Genfben megrendezendő nagyszabású, összesítő záróeseményre, amelyre Nagy Józsefet is meghívták.

(sp)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program