Fico: Az elmúlt 48 órában a bősi tábort is intenzívebben megfigyeltük

camera

1

Fico: Az elmúlt 48 órában a bősi tábort is intenzívebben megfigyeltük

Robert Fico (Fotó: TASR) 

Megosztás

A miniszterelnök egy interjúban beszélt az Iszlám Állam elleni hadműveletről, illetve a hazai biztonsági helyzetről.

A Hospodárske noviny napilapban olvasható interjúban Robert Fico közölte, hogy Franciaország elnöke ugyan kijelentette, hogy az országa háborúban áll, Szlovákiára ez a NATO-tagsága ellenére jogilag nem igaz. "Francois Hollande szerintem ezzel a támadás súlyosságát igyekezett hangsúlyozni, illetve megmutatni, hogy ha valaki ilyen módon támad Franciaországra, akkor válaszcsapásra számíthat" – szögezte le.

Hozzátette, hogy ugyanakkor a szövetséges haderők jelenleg a légitámadásokra összpontosítanak, míg a szíriai Aszad-rezsim vezeti a szárazföldi támadásokat. Fico masszívabb bombázásokra számít, ugyanakkor szerinte szélesebb körű szárazföldi támadás tekintetében a szövetségi erők gyors megegyezésére nincs esély.

Ha erre mégis sor kerülne, Fico szerint ahhoz ENSZ-mandátumra volna szükség. "Mi a nemzetközi jogokra helyezzük a hangsúlyt. Ezért is vontuk vissza katonáinkat Irakból. A másik oldalon viszont az afganisztáni katonai szerepvállalás megalapozott volt" – húzta alá.

Fico szerint a katonai erő bármilyen alkalmazásához a Biztonsági Tanácstól származó mandátumra volna szükség. "Tudatosítsuk, hogy Szlovákia nem rendelkezik támadófegyverekkel, és ha bármilyen békehadműveletre is sor kerülne Szíriában, a részvételünket Afganisztánhoz hasonlóan utászokon keresztül biztosíthatnánk" – magyarázta Fico.

Elmondta azt is, hogy idehaza elsődlegesek a szlovákiai polgárok jogai, amelyek a "migránsokról való gondoskodás elé helyeződnek". "Ha beigazolódnak az információk, miszerint a támadók között olyan személyek is voltak, akik a migrációs útvonalakon jutottak el oda, akkor a migráció súlyos biztonsági kockázatot jelent. Nálunk azonban nincsenek "a migránsok ellenőrzés nélkül úgy, mint Németországban". Itt csak egy tábor van Bősön. Viszont Szlovákiában is élnek emberek, akik tartózkodási és munkavállalási engedéllyel rendelkeznek, de a biztonsági szempontból rizikós országokból érkeztek" – fogalmazott.

További kérdésre Szíriát, Irakot és Afganisztánt sorolt ezen országok közé. "Tudunk róluk és ellenérzés alatt tartjuk őket" – figyelmeztetett.

A kérdésre,hogy a bősi táborban vajon tartózkodhat-e valaki, aki biztonsági szempontból veszélyes lehet, Fico úgy válaszolt, hogy ausztriai menedékkérőkről van szó. "Ezeknek az embereknek rettentő módon érdekükben áll, hogy betartsák a játékszabályokat, különben visszakerülnének oda, ahonnan jöttek. Az elmúlt 48 órában természetesen ezt a tábort is intenzívebben megfigyeltük, ugyanakkor aktuálisan semmilyen veszélyforrásra nem figyeltünk fel" – húzta alá.

Fico kifejtette, hogy a szlovák-magyar zöld határ védelmét már teljesen új formában végzik. "Annak valószínűsége, hogy valaki illegálisan átlépi a határt, rendkívül alacsony. Emellett a migránsok érdeke, hogy egy másik országba jussanak el, mégpedig gazdasági okokból. És azt is tudják, hogy ha Szlovákiában elfogják őket, visszaküldik őket oda, ahonnan jöttek" – emlékeztetett.

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy szükség esetén a hadsereg is bevethető a határok őrzésére, ugyanakkor ebben nincs gyakorlatul. Nem zárta ki a kerítésépítést sem. "Ha képtelenek volnánk kezelni a migrációs hullámot, mérlegelni fogjuk a kerítés és a hadsereg bevetését is. Ha más országok is így álltak volna hozzá a kezdetektől, ez a probléma most nem állna fenn" – szögezte le.

Kitérő választ adott viszont Fico arra a kérdésre, hogy a szlovák EU-elnökséggel nőhet az ország veszélyeztetettsége is. Fico azzal érvelt, hogy nálunk nem lesznek nagyobb EU-s csúcstalálkozók, ugyanakkor hozzátette, hogy határozott biztonsági intézkedéseket foganatosítanak a kisebbek esetében is.

HN/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program