Fico: összefogásra van szükség a bizalom visszaszerzése és a nacionalizmus visszaszorítása érdekében

2016. július 6. - 19:52 | Belföld

Az unió tagországainak össze kell fognia és kézzelfogható eredményeket kell felmutatnia, hogy visszanyerje az állampolgárok bizalmát és felvegye a harcot a növekvő populizmussal és nacionalizmussal szemben - jelentette ki Robert Fico miniszterelnök  Szlovákia EU-elnökségének prioritásairól rendezett szerdai vita során.

A kormányfő szerint az Európai Uniónak le kell győznie saját félelmeit, hogy megszűnjön az állampolgárok félelme a migrációtól, a terrorizmustól, gazdasági bajoktól. Emellett a politikai vezetők attól való félelmét is le kell győzni, hogy Európa nem tud kilábalni a válságokból. "Ez a félelem ugyanis megingatja az embereknek az unióba vetett hitét és a szélsőségeseket erősíti" - mondta Robert Fico.

Fico szerint az Európai Unió (EU) egy "csodálatos és kivételes, de nem tökéletes projekt", amelynek nincs alternatívája. Ugyanakkor az EU-nak jobban kell figyelnie a kritikus hangokra és rugalmasabbnak, kevésbé bürokratikusnak és a sokszínűségre fogékonyabbnak kell lennie.

Ugyanakkor meg kell szabadulni az elitizmustól és elérhetővé kell válni az uniós polgárok mindegyike számára, akik gyakran úgy érzik, az unió elszakadt az átlagemberektől és problémáiktól - tette hozzá.

A brit uniós tagságot elutasító népszavazásra utalva kijelentette: Pozsonynak kell elsőként szembenéznie az unió felbomlásának veszélyével. Szerinte beszélni kell arról, hogyan lehet jobbá és hatékonyabbá tenni az uniót az uniós polgárok bizalmának visszaszerzése érdekében. Véleménye szerint nem lehet csak tűzoltással foglalkozni, hosszútávra szóló elképzeléseket kell nyújtani az embereknek. A szlovák elnökség szándéka az, hogy önvizsgálat induljon annak kapcsán, hogy mit akar az unió és mit kell nyújtania az európai közvéleménynek - húzta alá.

Véleménye szerint a Nagy-Britannia uniós kilépéséről folytatandó tárgyalások megkezdése időt vesz igénybe, de bizonyára kezdetét veszi a szlovák elnökség fél éves ideje alatt. A késlekedés nyugtalansághoz és az unióba vetett bizalom csökkenéséhez vezethet - húzta alá.

Kijelentette: Pozsony azt akarja, hogy a kilépésről szóló tárgyalások konstruktívak legyenek és minden érintett fél megelégedését szolgálják, szem előtt tartva az uniós polgárok érdekeit.

Az elnökség prioritásai közül kiemelte, hogy Pozsony a gazdasági növekedés, az egységes piac, a bankunió létrehozása, a migrációs politika és az energiaunió területén szeretne eredményeket felmutatni.

Megjegyezte: a migrációs vita során az unió tagállamai gyakran igen eltérő állásponton vannak a megoldásokat illetően, ugyanakkor aláhúzta, hogy Szlovákia a konstruktív megoldásokra koncentrálva fogja vezetni a megbeszéléseket.

MTI/para