Fico szerint sok a felesleges szak a középiskolákban

Megosztás

A megyék olyan szakokat létesítenek a szakközépiskolákban, melyekkel a végzősök nem tudnak elhelyezkedni és ezzel elherdálják a közpénzeket – figyelmeztetett Robert Fico (Smer-SD) kormányfő csütörtökön a szlovák munkerő-piaci prognózisról szóló konferencián.

Évente mintegy 30 ezer végzős kerül ki a középiskolákból, 63 százalékuk pedig nem abban a szakmában helyezkedik el, amelyet kitanult. Az egyetemi végzettségűek között ez az arány 57 százalék. „Nagyon fontos lenne, hogy a szakoktatás felépítése összhangban legyen a foglalkoztatási struktúra változásaival” – hangsúlyozta Fico.

Az olyan szakok között, melyekkel a végzősök legtöbbször nem tudnak elhelyezkedni, a kormányfő példaként a szabadidősprogram-szervező (animátor), promóciós tartalmakat tervező grafikus, illetve a restaurátor szakokat említette. Egyben felhívta a figyelmet a gépiparban tapasztalható munkaerő-hiányra. Szerinte az államnak évente mintegy 250 millió euró pluszköltséget jelent, hogy a fiatalok olyan szakmát tanulnak ki, mellyel nem tudnak munkát szerezni, és ezért át kell képezni őket. Ezt Fico a közpénzek büntetendő elherdálásaként értékelte.

A miniszterelnök szerint a helyzet megoldásához bizonyos területen szükség lesz a nagyobb mértékű központosításra és a megyék összehangolására. Fico erősítené a munkáltatók és a munkahivatalok képviselőiből összeállított kerületi tanácsok befolyását is a szakoktatásra, illetve a középiskola-hálózatra vonatkozó döntések terén, például hogy melyik szakra hány diákot vegyenek fel.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program