Fico: Ukrajna Waterloo, ahol az oroszok az amerikaiakkal küzdenek – változik a szlovák álláspont Ukrajna kérdésében

camera

1

Fico: Ukrajna Waterloo, ahol az oroszok az amerikaiakkal küzdenek – változik a szlovák álláspont Ukrajna kérdésében

Fotó: TASR 

Megosztás

Változik a szlovák álláspont az Ukrajnának nyújtott támogatás kérdésében: a Fico kormány nem ad több fegyvert a keleti szomszédunknak. Fico szerint Oroszország nem jelent veszélyt Szlovákiára vagy az Európai Unióra, szerinte Ukrajna egy újabb waterloo, ahol az oroszok és az amerikaiak harcolnak. Az ukránok uniós csatlakozását azonban támogatja Fico. A frissen kinevezett kormányfő a parlament európai ügyi bizottságának ülésén beszélt a külpolitikájáról, mielőtt Brüsszelbe, a ma kezdődő uniós csúcstalálkozóra repült.

Az uniós csúcstalálkozóra induló Robert Fico (Smer) a várható brüsszeli tárgyalásokkal kapcsolatos álláspontját ismertette ma reggel a parlament európai ügyi bizottságának ülésén. A tegnap kinevezett kormányfő tájékoztatása alapján gyökeres fordulat várható Szlovákia álláspontjában az Ukrajnának nyújtott segítségben és az orosz-ukrán háborúhoz való viszonyban. A legnagyobb változás, hogy Ukrajna a továbbiakban nem számíthat katonai segítségre Szlovákiától.

Habár a kormány állásfoglalásában az szerepel, hogy „Szlovákia támogatni fogja Ukrajnát, és sokoldalú segítséget fog neki nyújtani”, Robert Fico világossá tette, hogy ebbe nem tartozik bele a katonai segítségnyújtás, ahogyan ez eddig történt.

„Kormányfőként a nulla mértékű katonai segítségnyújtást támogatom Ukrajna számára” – mondta Fico a bizottság ülésén.

Csak a legcsekélyebb mértékű katonai támogatást tartja elfogadhatónak. „Ha az aknamentesítés katonai támogatás jelent, akkor azt támogatjuk. De beszélni fogunk arról, hogy az katonai segítségnyújtás-e, hogy vannak bizonyos katonai kapacitásaink, ipari termékeink, amelyeket erre a célra használni lehet” – ködösített egy kicsit Fico a Szlovákiában gyártott fegyverekkel kapcsolatban. Viszont kijelentette, hogy a „halálos katonai fegyverekkel” való támogatást nem folytatják.

„A halálos fegyverekről beszélek, a munícióról” – válaszolta arra a kérdésre, hogy mit nem akar Ukrajnának adni.

A humanitárius segítségnyújtás folytatódhat. „Nyíltan elmondjuk, ha segítségre van szükség az egészségügyben, humanitárius ügyekben, mindent készek vagyunk megadni, akár ugyanolyan értékben, mint amennyiben eddig katonai segítséget adtunk. De katonai segítséget nem” – válaszolta Vladimíra Marcinková (SaS) kérdésére Fico.

„A háborúnak nincs katonai megoldása”

Szerinte 2023 megmutatta, hogy a bőséges katonai támogatás ellenére Ukrajna kisebb területeket szerzett meg, mint amekkorát közben Oroszország elfoglalt. „Ennek a konfliktusnak nincs katonai megoldása” – jelentette ki a szlovák kormányfő. Szerinte az egyetlen megoldás a tűzszünet és a béketárgyalások elkezdése.

„Inkább 10 évig tárgyaljanak, mint 10 évig öljék egymást” – véli Fico.

Azt azonban Michal Šimečka (PS) kérdésére sem mondta el, hogy ezt a tűzszünetet vagy a béketárgyalásokat milyen elképzelések alapján képzeli el. Zelenszkij tervének első pontja az orosz haderő kivonása Ukrajna teljes területéről és az ország integritásának visszaállítása. „Ha Szlovákia ezt támogatja, ha támogatja Ukrajna szuverenitásának visszaállítását, azt nagyon pozitívnak tartom” – jelentette ki Šimečka.

Robert Fico ezt rögtön cáfolta. „Ez az ön nagyon különös magyarázata, ezzel nem érthetek egyet” – reagált Fico.

Az Ukrajnának nyújtott katonai támogatással kapcsolatban Šimečka megjegyezte, hogy ezzel Szlovákia saját biztonságát erősíti. „Az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai támogatásnak köszönhető, hogy az oroszok most nem Ungváron állnak” – mondta Šimečka. – A mi biztonsági érdekeink azt kívánják, hogy Oroszország ne tapossa le Ukrajnát.” Fico azonban nem hisz abban, hogy Oroszország veszélyt jelentene Szlovákia számára, de abban sem hisz, hogy legyőzhető az orosz-ukrán fronton.

„Amiben az oroszok és az amerikaiak megegyeznek, az lesz”

Fico újra megismételte azt az álláspontját, hogy a háborút Oroszország és az USA fejezheti be.

„Jól tudja, hogy ebbe Ukrajnának nincs semmi beleszólása – vette elő az álhírgyárak egyik kedvenc magyarázatát a háború lehetséges befejezésére Fico. – Ukrajna maga Waterloo, az oroszok az amerikaiakkal küzdenek Waterloonál. Amiben az oroszok és az amerikaiak megegyeznek, az lesz érvényes. Én nem támogatom Zelenszkijnek semmilyen tervét, mert azok a tervek irreálisak.”

Kijelentette azt is, hogy az orosz-ukrán háború Szlovákiát nem érinti. „Ehhez a háborúhoz nekünk semmi közünk” – mondta Fico.

Az új szlovák kormányfő Ukrajnát semleges államként képzeli el. „Tudja mit jelentene, ha Ukrajna csatlakozni akarna a NATO-hoz? Mit jelentene, ha Oroszországnak el kellene fogadnia, hogy a szomszédja NATO-tag?” – tette fel a kérdést Fico Šimečkának úgy, mintha nem tudná, hogy Oroszország több szomszédja is NATO tag. Ráadásul Finnország, amelynek mintegy 1350 km-es határa van Oroszországgal, idén tavasszal csatlakozott a NATO-hoz. Az orosz-ukrán határ ennél csak kicsit hosszabb, mintegy 1570 km.

„Ukrajna uniós csatlakozását támogatjuk, de Ukrajna a legkorruptabb ország a világon”

Ukrajna uniós csatlakozásának megindítását viszont támogtaja Fico.

„Egyetértünk azzal a politikai gesztussal, hogy kezdjük meg a csatlakozási tárgyalásokat, mert ez a politikai gesztus még nem Ukrajna jelenlegi felkészültségére reagál” – mondta a kormányfő.

Szerinte ugyanis „Ukrajna a legkorruptabb ország a világon”, és egyáltalán nincs felkészülve az uniós csatlakozásra. „Ennek ellenére megértjük emberileg azt a politikai gesztust, hogy nyissuk meg a fejezeteket és tárgyaljunk Ukrajnával a csatlakozásról” – jelentette ki Fico. Az egyes fejezetekben azonban Ukrajnának ugyanolyan feltételeket kell teljesítenie, mint minden korábbi csatlakozó államnak.

– lpj –

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program