1
Robert Fico (Fotó: TASR)
Ha Robert Fico új kormánya tisztogatásokat tervez a rendőrségen, az nem megy majd egykönnyen. A Ján Čurillához közel álló NAKA-nyomozók ugyanis védett bejelentő státuszt kaptak.
Čurilláék azt követően kapták meg a státuszt a Speciális Ügyészi Hivataltól, hogy feljelentést tettek a Smer képviselői ellen is. A TV Noviny szerint a rendőrség egyes tisztviselői is részesültek a státuszban.
Čurilla és a köré csoportosuló nyomozók az úgynevezett rendőrháborúnak a főszereplői. Azt követően, hogy az inspekció meggyanúsította őket, vizsgálati fogságba is kerültek. Robert Fico leendő miniszterelnök gyakran bírálta őket a sajtótájékoztatóin. Rajta kívül Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter-jelölt is prioritásként kezeli a témát.
Čuriláék röviddel a parlamenti választások előtt feljelentést tettek a Végkifejlet-üggyel (Rozuzlenie) kapcsolatban, de szerepet játszottak más gyanús esetek is. A SME információi szerint a feljelentésben Robert Ficót, Robert Kaliňákot és Maroš Žilinkát is említik.
A feljelentés része volt, hogy védelmet nyújtsanak a nyomozóknak mint a társadalom elleni tevékenység bejelentőinek. A Speciális Ügyészei Hivatal a kérvényt helyben is hagyta. A nyomozók így most a társadalmi visszaéléseket bejelentő személyek védelmére létrehozott hivatal védelme alatt állnak, ami annyit jelent, hogy ha például ki akarják őket rúgni, vagy más pozícióra akarják őket áthelyezni, akkor erről a hivatalnak kell döntést hoznia.
A Speciális Ügyészi Hivatal megerősítette, hogy összesen 15 személyt részesített a státuszban, nemcsak a NAKA, hanem a rendőrség kötelékéből is. A TV Noviny információi szerint több tisztviselő is van köztük, az országos rendőrfőkapitány viszont nem tartozik közéjük. Hasonló védelmi státusszal rendelkezik Diana Santusová, az Oblúk nyomozócsoport egykori vezetője. Épp ez a csoport indított eljárást Čurilláék ellen.