Föderációt hoztak létre a kurdok Szíria északi részén

2016. március 17. - 20:58 | Külföld

A szíriai kurdok csütörtöki döntése értelmében föderációba tömörülnek az észak-szíriai kurd önigazgató térségek - közölte Szihanuk Dibo, a Demokratikus Egyesülés Pártjának (PYD) tisztségviselője.

Föderációt hoztak létre a kurdok Szíria északi részén
Fotó: AP/SITA

"Jóváhagytuk a Rodzsava térségben létrehozandó föderatív rendszer tervezetét" - hangsúlyozta Aldar Hszelil, az előkészítő bizottság egyik tagja.

Hszelil elmondta, hogy a nap folyamán tanácsok jönnek létre, amelyek feladata a régió határainak meghúzása és a rendszer természetének meghatározása lesz.

Az északkelet-szíriai Rmejlanban tartott kurd konferencián megszavazott föderáció Afrint, Kobanit és Dzsazirit, valamint a nemrég elfoglalt észak-szíriai területeket egyesíti majd.

A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontjának (OSDH) értesülése szerint az eredetileg szerdára tervezett szavazás azért csúszott egy napot, mert az arab és keresztény kisebbségek biztosítékokat követeltek, hogy az autonómia irányába tett lépés később nem vezet majd a Szíriától történő elszakadáshoz.

A föderatív régió az első lépés lehet az országon belüli, szélesebb körű autonómia felé, amilyet Irakban is élveznek a kurdok. Ha az ötlet más kisebbségek körében is követőkre talál, az akár Szíria felosztásához is vezethet, aminek gondolatát mind a kormány, mind az ellenzék elutasítja.

A szíriai kormány és a törökországi székhelyű Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ellenzéki ernyőszervezet is azonnal elutasította a szíriai kurd föderáció létrehozásáról szóló bejelentést.

A SANA szíriai állami hírügynökség egy damaszkuszi külügyminisztériumi forrásra hivatkozva közölte, hogy a kormány álláspontja szerint a bejelentésnek nincs jogi ereje, és nem lesz jogi, politikai, társadalmi vagy gazdasági hatása mindaddig, amíg a föderációról szóló kurd döntés nem tükrözi a szíriai nép akaratát.

A Szíriai Arab Köztársaság eltanácsol mindenkit az ország területi és társadalmi egységének aláásásától - mondta a külügyi forrás. Hozzátette, egy unió vagy föderáció kérdésének a felvetése Szíria egységének megsértésének minősül, és ellentétes az alkotmánnyal és a nemzetközi határozatokkal.

Az ellenzéki koalíció közleményében elutasította, hogy a szíriai nép akaratának "kisajátításával" hozzanak létre szervezeteket, térségeket vagy közigazgatási egységeket. Szíria államformájának meghatározása nem a társadalom egy részén belüli frakció feladata, arról tárgyalásokon keresztül, népszavazással és egy új alkotmány elfogadásával kell dönteni - áll a közleményben.

A kurdok döntése Törökország heves ellenállásába ütközik, és az Egyesült Államok is jelezte: nem ismeri el a kurdok önállósodási törekvéseit.

Moszkva ugyancsak bírálta a lépést. Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes, az orosz elnök közel-keleti különmegbízottja csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy ezekről a kérdésekről nem lehet egyoldalúan nyilatkozni, ezekről tárgyalásos úton kell dönteni. Bogdanov hozzátette: Oroszország éppen ezért állt ki mindig amellett, hogy a szíriai kurdokat is vonják be a szíriai konfliktus rendezését célzó genfi békefolyamatba.

Oroszország régóta amellett foglal állást, hogy a PYD-nek is részt kellene vennie a béketárgyalásokon, ezt azonban Törökország élesen elutasítja.

A szíriai kurdok nyomatékosították, hogy a föderáció nem etnikai, hanem területi alapon nyugszik majd, és minden népcsoport képviselethez jut benne. A kisebbség egy 400 kilométer hosszú sávot tart ellenőrzése alatt a török határ mentén, illetve az ország északnyugati csücskében fekvő Afrin környékét is felügyeli.

A polgárháború előtti adatok szerint a 23 millió lakosú Szíria több mint 10 százaléka vallotta magát kurd etnikumúnak. Hasonlóan népes kurd kisebbség él a szomszédos Törökországban, Iránban és Irakban. Ez utóbbi országban széles körű autonómiát élveznek, amelyet a 2005-ös, szövetségi köztársaságot létrehozó alkotmány is elismert.

MTI/para