A főispán levele a Komáromi Ujság szerkesztőségének

camera

1

A főispán levele a Komáromi Ujság szerkesztőségének

A komáromi naszádosok Georg Hoefnagel metszetén 1595-ben (Forrás: A Komáromi Klapka György Múzeum katalógusai XXVI.) 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CLII.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején. Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

(XXV. rész)

„A Komáromi Ujság a háború kitörése óta állandóan és igen eredményesen munkálkodik közre a Vöröskereszt komáromi fiókegyesület működésének sikere érdekében és hasábjait eddig is a legnagyobb készséggel bocsátotta az egyesület rendelkezésére.

Erre való tekintettel az egyesület közgyűlése utólagos jóváhagyásának reményében készségesen hozzájárulok ahhoz, hogy a Komáromi Ujság a Vöröskereszt komáromi fiókegyesület hivatalos közlönye legyen.

Bizton reménylem, hogy a Komáromi Ujság ezen minőségében a háború borzalmai okozta sebek és nyomorúság enyhítésére hivatott egyesületünk nemes munkássága érdekében még fokozottabb eredményeket fog elérni.

Komárom, 1914. november 7-én“ – írta a Komáromi Ujság szerkesztőségének címzett levelében Kürthy István főispán, aki egyben a Vöröskereszt komáromi fiókegyletének elnöki tisztjét is betöltötte.

A honvédelmi miniszter elrendelte a még nem hadköteles papok és papjelöltek összeírását, továbbá azokét a személyekét, aki addig kivonták magukat a hadi szolgálat alól.

A harctéren szerzett betegségében, a wieni kórházban 1914. december 5-én elhunyt Horváth Béla, 83. gyalogezredbeli kadét, a Ganz Villamossági Gyár műszaki tisztviselője. Élt 23 évet. Az elhunytat, aki nem más, mint Horváth Béláné, az újvárosi vasúti állomás vendéglősének fia, a családja Komáromba szállíttatta és a helyőrségi kórházból katonai pompával temettette el a katolikus sírkertben.

A komáromi főgimnázium ifjúsága a harctéren küzdő katonák karácsonyfájáre 505,15 Koronát gyűjtött össze.

Gaal Gyula dr. városi tanácsos és Gaal Zsigmond dr. főorvos másodszor adományoztak egyaránt 50 Koronát a Vöröskereszt komáromi egyletének.

Vásárhelyi Zoltán dr. komáromi ügyvéd, tartalékos tüzérhadnagy 1914. november 28-án házasságot kötött a szintén komáromi Lakos Mariskával. Az ifjú pár a szertartást a déli harctér közelében, Újvidéken tartotta meg.

Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program