Folytatódik a rendőrháború: Čurilláékat próbálják besározni egy kiszivárogtatott dokumentummal, de van itt egy kis bibi

camera

1

Folytatódik a rendőrháború: Čurilláékat próbálják besározni egy kiszivárogtatott dokumentummal, de van itt egy kis bibi

Jozef Kandera (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az egykori tévés, Samuel Migaľ, a Hlas-SD parlamenti képviselője egy héttel ezelőtt tett közzé egy leleplezőnek szánt dokumentumot, és arra utalt vele, hogy a választások előtt a NAKA nyomozói eljárás indítása mellett döntöttek Jozef Kandera főügyészhelyettes, a 363-as paragrafus egyik legaktívabb alkalmazója ellen. A Denník N szerint mostanra nagyon leszűkült azok köre, akik a közzétett dokumentumot kiszivárogtathatták, emellett összegezték azt is, mi indokolhatta a megszületését.

A Branislav Zurian korábbi NAKA-igazgató által vezetett belügyi inspekció is foglalkozik a szivárogtatással. A kiszivárgott dokumentum egy vizsgálati anyag részét képezi a NAKA pozsonyi részlegénél. Andrea Dobiášová, az országos rendőrkapitányság szóvivője azonban csak annyit árult el ezzel kapcsolatban, hogy nyomozás indult az ügyben.

Migaľ a státuszüzenetében arra utalt, hogy sokkoló információkhoz jutott, amelyek a jogállam alapjait ássák alá, és ebben az előző rendőri vezetés vehetett részt. A dokumentum, amelynek fénymásolatát közzétette, egy ún. realizációs javaslat, melyet múlt szeptember végén állítottak ki.

Nem hivatalos gyanúsítottként, mindössze gyanús személyként szerepel benne Jozef Kandera neve, de megemlítik Maroš Žilinka főügyészt és Katarína Habčáková ügyésznőt is a Legfőbb Ügyészségről.

Migaľ leőtt már Marek Para ügyvéd is szót ejtett erről a dokumentumról, jelezve, hogy az ügyészek azért kerültek bajba, mert Čurilláék (a korábbi Fico-kormány legsúlyosabb korrupciós ügyeit vizsgáló Ján Čurilla korábbi NAKA-vizsgálótiszt és társai) elvárásaival szembement.

Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminiszter úgy reagált, hogy ez a dokumentum értelmetlenné tesz minden kormányellenes tüntetést.

A Denník N megjegyzi, hogy az ún. realizációs javaslat egy nyomozás legelején születik. Egy nyomozó írja, tehát nem egy vizsgálótiszt, hanem aki a terepen dolgozik, ahol információkat gyűjt lehetséges bűntényekről és gyanús személyekről. Ebben a dokumentumban pedig összefoglalja az indokokat, amelyekkel megalapozhatnak egy vizsgálatot.

A szivárogtatás részletei a NAKA pozsonyi részlegének új vezetéséhez vezetnek, akiket már az új rendőrfőkapitány, Ľubomír Soláka nevezett ki. Október végéig ezt a részleget Ján Čurilla vezette, őt Šutaj Eštok helyezte szolgálaton kívül, így őt Ondrej Šallai váltotta a részleg élén, de csak az év végéig, amikortől a NAKA igazgatóhelyettesi posztjába került. A részleget azóta Marek Tkačik vezeti.

Juraj Šeliga (Demokrati) korábbi parlamenti képviselő azt közölte, hogy információi szerint a dokumentum a NAKA pozsonyi részlege igazgatójának irodájából, annak széfjéből származik. Erre pedig egy rajta szereplő pecsét utal.

Ľubomír Daňko volt NAKA-igazgató a Denník N-nek adott nyilatkozatában elmagyarázta, hogy egy realizációs javaslatot 3 vagy 4 példányban állítanak ki, melyből egyet kap a részleg igazgatója, ő pedig lepecsételi azt, ami így kerül a széfbe. A másik három a vizsgálótisztnél és a nyomozónál marad, de azokon nem szerepel pecsét. A Migaľ által közzétett dokumentum egyik oldalán átüt a pecsét.

Ľubomír Daňko elmondta, hogy ezt a pecsétet 2021 szeptemberében vezették be, amikor épp a belügyi inspekció egyik csoportjának vezetője, Diana Santusová elleni eljárással kapcsolatban szivárgott ki egy dokumentum. Santusová csapata volt az, amely épp Čurilláékkal szemben nyomozott, azzal gyanúsítva őket, hogy vizsgálatokat befolyásoltak.

Šeliga szerint a NAKA pozsonyi részlegét az elmúlt hónapokban vezető Šallait és Tkačikot el kellene küldenie a belügynek hazugságvizsgálatra.

Ami viszont a dokumentum megszületésének hátterét illeti, a Denník N kiderítette, hogy Kandera nem gyanúsított, az egész eljárás viszont tavaly szeptemberben éppen Šeliga kezdeményezésére indult. Ő most megerősítette, hogy az esetet vizsgálják, és a Trencséni Kerületi Ügyészség felügyeli.

A vizsgálat pedig Šeliga büntető feljelentése alapján indult, amit az akkori képviselő a 363-as paragrafus szerinte törvénytelen alkalmazása miatt tett.

A legtöbb ilyen határozatot éppen Kandera hozta, miközben a leginkább egy 2021 júliusában született határozata gyanús, azt ugyanis épp egy olyan stádiumban hozta, amikor az akkor aktuális nyomozás során még senkit nem gyanúsítottak meg. Kandera viszont a 363-as paragrafusra hivatkozva megszüntette az eljárást. A megszüntetett eljárás éppen a Santusováékkal szemben felmerült gyanút érintette, miszerint hitelteleníteni tervezték Čurilláék munkáját. Ez utóbbi vizsgálat vezetett tavaly a Rozuzlenie (Kibontakozás) fedőnevű nyomozáshoz, mely során a NAKA meggyanúsította a titkosszolgálati kapcsolatokkal rendelkező Petr Košča vállalkozót, valamint két egykori SIS-igazgatót, Vladimír Pčolinskýt és Michal Aláčot, illetve Ján Kaľavskýt, akinek a vallomása alapján gyanúsították meg egykor Čurilláékat.

Arra, hogy Kandera nem szüntethette volna meg az eljárást ebben az ügyben a 363-asra hivatkozva, tavaly az Alkotmánybíróság is rámutatott.

Nem ítlélte ugyan alkotmányellenesnek magát a 363-as paragrafust, csak bírálták, hogy olyankor alkalmazta a főügyészhelyettes, amikor az ügynek nem volt még gyanúsítottja. Maroš Žilinka főügyész azzal védekezett, hogy a törvény kimondottan nem tiltja ezt, amire az alkotmánybírók úgy reagáltak, hogy ez az érvelés helytelen, mivel az állami szervek csak az alkotmány keretein belül cselekedhetnek, olyan módon, ahogy a törvény azt megszabja.

(Denník N)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program