Formálódik a szlovák Stop Soros-törvény, Fico szelídítené a civileket

2018. augusztus 20. - 08:46 | Belföld

A Kuciak-gyilkosságot követő tüntetéssorozat óta, ami a lemondásához vezetett, Robert Fico bögyében vannak a civilek.

Formálódik a szlovák Stop Soros-törvény, Fico szelídítené a civileket
Robert Fico - Archív felvétel (TASR)

Ismerős érvekkel élt: külföldről finanszírozott civil szervezetek szervezték a tüntetéseket a kormány megdöntése céljából - hallhattunk már ilyesmit délebbre, reggel, délben, este.

A kormány már jóváhagyta a civil szervezetekről szóló törvény módosítását, a parlament a szeptemberi ülésszakán foglalkozik vele. Az egyik újdonság, hogy kialakítanak egy jegyzéket a civil szervezetekről, mely minden lényeges információt tartalmaz majd róluk. A civileknek a jövőben nemcsak a pénzeszközeik forrásait, de a nevükben eljáró személyek listáját is közzé kell majd tenniük.

A kormány által jóváhagyott dokumentum indoklásában szerepel, hogy a mai civil jegyzékek különböző minőségű adatokat tartalmaznak a szervezetekről, ezen kíván változtatni a törvény, amely egységes jegyzéket hozna létre.

Fico még kormányfői tisztsége alatt, a Kuciak-gyilkosságot követő tüntetések alkalmával gyanította, hogy ez bizony mind ellene történik, és a külföldről finanszírozott civilek bokrok alá rejtett macskakövekkel próbálják megdönteni a hatalmát. Soros György nevét emlegette, mint magyar kollégája, de idehaza ez nem igazán vált be.

"Minden egyes szervezetnél fel lesz tüntetve, ki finanszírozza. Külfdölről vagy sem" - jegyezte meg Fico nemrégiben.

A civilek válasza erre, hogy Fico nyitott kapukat dönget, mivel már jelenleg is nyilvánosságra hozzák a támogatóikat.

A Nyílt Társadalom Alapítvány (Open Society Foundation), melynek alapítója éppen Soros, szlovákiai szervezete szerint ugyanis az éves jelentéseiken keresztül már ma is figyelemmel kísérhető, milyen forrásokból folytatják a tevékenységüket.

"A civil szervezetek finanszírozása már ma is kellően átlátható ahhoz, hogy kiderüljön, ki és milyen módon támogatja őket. Szerintük ez inkább egyfajta manőverezés, és nem azzal függ össze, mire van szüksége a civileknek" - jegyezte meg Ján Orlovský.

Zuzana Wienk, a Fair-Play Szövetség elnöke szerint a nagy szervezeteknek nem lesz gondjuk ezzel a jegyzékkel, problémát okozhat viszont a kisebbeknek, mivel a pici polgári társulások nagyon alacsony forrásokból, javarészt önkéntes alapon működnek.

A létrehozandó központi civil jegyzékben feltüntetnék az egyes szervezetek tevékenységi körét és céljait, elérhetők lesznek itt a szervezet nevében aktív személyek adatai, illetve nyilvánosságra kell majd hozni a külföldről kapott pénzeszközök összegét és forrásait.

(Nový Čas/parameter)