Forró: az új oktatási miniszternek jobban oda kell figyelnie a nemzetiségi oktatásra

camera

1

Forró: az új oktatási miniszternek jobban oda kell figyelnie a nemzetiségi oktatásra

09-08-forro11 

Megosztás

A Szövetség bízik benne, hogy az új oktatási miniszter kompromisszumképesebb lesz az elődjénél. Forró Krisztián pártelnök szerint az oktatás irányításának jobban oda kellene figyelnie a nemzetiségi oktatásra. Szívesen találkozna Ján Horeckývel, a frissen kinevezett oktatási miniszterrel.

A Szövetség szerint az új oktatási miniszternek jobban oda kellene figyelnie a nemzetiségi iskolákra, mert nemzetiségi oktatás alulfinanszírozott, több anyagi támogatást igényel, mint a többségi. „Több óra van, specifikus segédeszközökre, tankönyvekre van szükség a nemzetiségi iskolákban” – jelentette ki Forró Krisztián. A pártelnök szerint a 30 millió eurós plusztámogatás kevés lesz az energiaválság és az infláció miatt emelkedő költségek fedezésére. „Az online oktatást pedig mindenképpen el kell kerülni, az a szakemberek szerint sem jó megoldás, ehhez nem szabad újra visszatérni” – véli Forró.

A pártelnök bízik abban, hogy a miniszter nemzetiségi tanácsadó szerve megfelelő hangsúlyt kap majd az új miniszter vezetése alatt.

„Az előző miniszter idején ezt a tanácsot egyszer sem hívták össze, reméljük, hogy ez a gyakorlat meg fog változni – mondta Forró. – Szeretnénk, ha az új miniszter meghallgatná javaslatainkat, nem úgy, mint elődje.”

Szerinte a minisztériumnak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a pedagógusok megkapják januárban a megígért béremelést.

Jó, hogy a nemzetiségi oktatást beírták a törvénybe

Kiss Beáta, a párt oktatáspolitikusa szerint változásra van szükség a nemzetiségi oktatásban.

„Az elmúlt 10-12 évben sajnos nem történt komoly változás a magyar oktatásban” – jelentette ki Kiss.

Azt pozitívumnak tartja, hogy a nemzetiségi oktatás fogalma megjelent a közoktatási törvényben, de azt hiányolja, nem írja le, ez mit jelent. „A jogszabály csak a tanítás nyelve alapján különbözteti meg az iskolákat, pedig a nemzetiségi oktatásnak számos egyéb különbség is van a többségihez képest” – mondta Kiss.

Keddi bemutatkozó sajtótájékoztatóján maga a miniszter is változásokat ígért.

Tartalmi és módszertani változás is kell

Úgy véli, hogy az oktatás tartalmát is módosítani kellene a nemzetiségi iskolák számára készült állami művelődési programokban.

„Például a történelem oktatásának, valamint a szlovák nyelv és irodalom oktatásának tartalmát is át kellene gondolni” – véli a szakember.

Szerinte a módszertant is alaposabban kellene gondolni egyes tantárgyak esetében. „Csak kijelentő módban szerepel például, hoyg a szlovák nyelvet idegen nyelvként kell oktatni, de a megfelelő módszertant még nem dolgozták ki – jelentette ki az oktatáspolitikus. – A szlovák nyelv és irodalom tantárgy tartalmának a módosítására is szükség lenne, tananyagcsökkentés és tananyag-átalakítás kellene.”

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program