Freedom House: Magyarország már nem demokrácia, Szlovákiában is romlott a helyzet

camera

1

Freedom House:  Magyarország már nem demokrácia, Szlovákiában is romlott a helyzet

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Magyarország már a hibrid rezsimek kategóriába tartozik az amerikai Freedom House szervezet Nations in Transit 2020 jelentése alapján. Szlovákia még mindig, igaz csak egy ponttal, a legmagasabb kategriába tartozó, a konszolidált demokratikus berendezkedéssel bíró országok közé tartozik.

A Freedom House öt kategóriába osztja egy aprólékos szempontrendszer alapján az országokat, figyelembe véve a nemzeti kormányzati rendszer demokratikus jellegét, a média és a civil társadalom szabadságát, az igazságszolgáltatás függetlenségét. Hét kategóriában pontoznak 1-től 7-ig, Magyarország mindössze 3,96-os átlagot ért el, ami 49 százalékos eredményt jelent. Ezzel kicsúszott az egy évvel korábbi, félig szilárd demokrácia kategóriából, egy szintre került olyan országokkal, mint Szerbia, Moldávia, Ukrajna vagy Bosznia-Hercegovina, és egyre inkább távolodik a demokratikus országok csoportjától.

A jelentés hibrid rendszernek nevezi azokat az országokat, ahol vannak ugyan választások, de a demokratikus intézmények nem elég stabilak, és a politikai és polgári szabadságjogok sem biztosítottak mindenki számára egyformán.

Magyarország már hibrid rendszer

Magyarország nagyon gyorsan csúszik lefelé a Freedom House listáján, 2015-ben még a legmagasabb kategóriába, a szilárd demokráciák közé tartozott, öt év alatt azonban, két kategóriát veszítve, visszazuhant a középmezőnybe.

A leggyengébb, 3,25-ös eredményt két kategóriában, a demokratikus kormányzás és a média függetlensége, a legjobb eredményt pedig az önkormányzatok és a helyi hatalom valamint az igazságszolgáltatás állapota – 4,75 pont – kategóriában érte el. A 3,96 pontos átlag ugyanannyi, mint Szerbia esetében.

Szlovákia: a szervezett bűnözés elérte a bíróságokat

Szlovákia a jelentés szerint ennél sokkal jobb helyzetben van, de a jelentés szerint 2 százalékponttal itt is romlott a helyzet 2019-hez képest, az átlagpontszám 5,29-re esett 5,36-ról, vagyis 73-százalékos eredményről 71 százalékra csúsztunk vissza.

A részletes országjelentést Szlovákiáról még nem adta ki a szervezet, két megjegyzéssel azonban röviden magyarázta a romlást: kifogásolták a mandátumelosztást az európai parlamenti választáson, ahol a KDH csak a brexit befejeződése után kapott meg egy mandátumot. A rontás másik oka, hogy a Kuciak-gyilkosság felderítése során bebizonyosodott: a szervezett bűnözés komoly hatással van az igazságszolgáltatásra.

Oroszország nem demokrácia

A jelentés az átalakulóban lévő volt szocialista országokat értékeli 25 éve rendszeresen. Az idén Észtország szerepel az első helyen 85 százalékkal, Szlovákiával egy kategóriában van a másik két balti állam, valamint Csehország (77%) és Szlovénia (82%). Lengyelország már a félig konszolidált demokráciák közé tartozik, Romániával és Horvátországgal van egy csoportban. Oroszországban a jelentés szerint már szilárd autoriter rendszer van, mindössze 7 százalékkal, a listát pedig Türkmenisztán zárja 0 ponttal.

-lpj-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program