Frissítve: Bosszú vagy nem bosszú? Ezen vitatkozik az ellenzék és a kormány a belügyminiszter elleni bizalmatlansági indítvány vitájában

camera

1

Frissítve: Bosszú vagy nem bosszú? Ezen vitatkozik az ellenzék és a kormány a belügyminiszter elleni bizalmatlansági indítvány vitájában

Fotó: TASR 

Megosztás

Ma este déltől este fél nyolcig több kormánytag szólalt meg a belügyminiszter elleni bizalmatlansági indítvány vitájában, mint a kormányprogram vitájában. A koalíció arra használja a vitát, hogy az előző választási időszak rendőrségi akcióit, büntetőeljárásait, rendőrségi és belügyi vezetőit feketítse be. Az ellenzék próbálta bizonyítani Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter felelősségét és alkalmatlanságát a miniszteri posztra. Habár a koalíció éjszaka be akarta fejezni az ülést, az ellenzék ezt megakadályozta.

A négy ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia (PS), a Szlovákia párt, a Szabadság és Szolidaritás és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) által benyújtott bizalmatlansági indítvány megmozgatta a kormánykoalíciót.

A ma délután egykor kezdődött ülésen estig több miniszter és koalíciós képviselő szólalt fel, mint a kormányprogram négy napig tartó vitájában.

A koalíció ugyan lehetővé tette a vita lefolytatását a bizalmatlansági indítványról, de mindent elkövetett, hogy estig csak a kormánypártok tagjai kaphassanak szót. Ehhez kihasználták, hogy a miniszterek soron kívül szót kaphatnak, ezért este hétig a kormányfő mellett három másik miniszter is védelmébe vette Šutaj Eštokot. Igaz, az ellenzék kétperces felszólalásokkal reagálhatott a miniszterek „védőbeszédeire”.

Habár a koalíció megszavazta, hogy egész éjjel vitázzanak, az ellenzék fél kilenckor bejelentette, hogy kivonul, ami az ülés félbeszakadását jelentette volna.

A házbizottság végül arra a megegyezésre jutott, hogy az ülést félbeszakítják, és holnap, pénteken reggel fél kilenckor folytatják. Csütörtökön este még több mint 20 képviselő várt arra, hogy bekapcsolódhasson a vitába.

Az ellenzék elsősorban a rendőrségen belüli tisztogatás, valamint a számára kedvezőtlen ítéletet hozó bírók megfenyegetése miatt akarja leváltani Matúš Šutaj Eštok belügyminisztert. Michal Šimečka, a PS elnöke azzal vádolta a minisztert, hogy a törvények figyelmen kívül hagyásával helyezte szolgálaton kívül a Smer és a Hlas számára kényes ügyekben nyomozó vizsgálótiszteket.

Lučanský öngyilkos lett vagy megölték?

A belügyminisztert a kormány nevében Robert Fico miniszterelnök védte meg. Cáfolni próbálta, hogy minisztere lépéseit az előző kormány lépései bosszú irányítaná. „Mi csak a törvények alapján járunk el” – védte a miniszterét Fico. Ugyanakkor felemlegette az előző kormány idején történt valamennyi, szerinte botrányos eseményét, megkérdőjelezte például, hogy Milan Lučanský korábbi rendőrfőnök valóban öngyilkos lett-e cellájában.

Robert Kaliňák védelmi miniszter egyenesen kijelentette, hogy Lučanskýt „kivégezték” a cellájában.

A legnagyobb visszhangot Šutaj Eštok „védekezése” váltotta ki, amely sokkal többet foglalkozott az előző kormánnyal, Hamran István általa botrányosan leváltott országos rendőrfőkapitánnyal és annak sajtótájékoztatóival, mint a leváltásának a bizalmatlansági indítványban megfogalmazott indoklásával.

„A korábbi belügyminiszter maga szervezte a belső elhárítás vizsgálótisztje autójának a felgyújtását” – jelentette ki a rendőrségi szakértők által is manipuláltnak nevezett hangfelvételekre hivatkozva a belügyminiszter.

Kaliňák is Hamrant támadta

A belügyminiszter védelmében felszólalt Richard Takáč mezőgazdasági és Richard Raši régiófejlesztési miniszter, majd este hét óra után Robert Kaliňák védelmi miniszter is. Kaliňák amellett, hogy Lučanskýt gyilkosság áldozatának nevezte, a menekültek elleni fellépése miatt védte leginkább a belügyminisztert. „A korábbi vezetés a tízezreket költött a Lynx-kommandó bevetéseire, de a határvédelemre nem jutott pénz” – rótta fel a Hamran István előző rendőrfőkapitánynak az állítólagos tétlenséget Kaliňák. Hamran korábban kijelentette, hogy nincs annyi rendőr, hogy a szlovák-magyar határt le tudják zárni, ehhez hiányoznak a technikai berendezések is.

Az ellenzék azonban a miniszter első határvédelmi akciójával is indokolja Šutaj Eštok leváltását.

„Az az abszurd színház, lovakkal, kutyákkal, vízágyúval, amikor a rendőrség a háború elől menekülő emberekre vadászott, de nem fogott el senkit” – írta le a belügyminiszter október végi „határvédelmi demonstratív akcióját” Michal Šimečka.

Az ellenzék fél nyolckor kapott szót először

Az első ellenzéki hozzászóló 19,35-kor került sorra rendes felszólalással, Juraj Krúpa az SaS frakciója nevében indokolta a belügyminiszter leváltását. Addig csak reagálhatott az ellenzék a koalíciós hozzászólásokra. Juraj Krúpa (SaS) szerint hiába büszkélkedik a migránsok elleni fellépéssel a jelenlegi kormány, az eredmények nem igazolják őt.

„Milyen élesen bírálta ellenzéki pártként a Smer, amikor tavaly határellenőrzést vezetett be Csehország és Ausztria a határainkon. De most is ugyanúgy ellenőrzések vannak az osztrák és a cseh határon, mint egy éve, vagyis a migránsok megállítása most sem működik” – jelentette ki az SaS képviselője.

Ondrej Dostál (SaS) egyáltalán nem csodálkozik, hogy a belügyminiszteri posztra Matúš Šutaj Eštokot, a Hlas politikusát nevezte ki Robert Fico kormányfő. „Ő nem egy álruhába öltözött smeres, ahogyan a Hlasról sokan gondolják,

ő teljesen egy teljesen autentikus smeres, ilyen brutális tisztogatásokat Robert Kaliňák korábbi belügyminiszter sem tudott volna végrehajtani” – mondta az SaS parlamenti képviselője.

A parlament ülése várhatóan hajnalig folytatódik, mivel a koalíciós megszavazta, hogy addig folytatják a vitát, amíg az utolsó képviselő sorra nem kerül. Szavazás viszont csak holnap lesz.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program