A füleki váralja felismerhetetlenül megváltozott

2019. november 22. - 15:54 | Régió

A váralja revitalizációjának széleskörű projektjén belül végzett munkák ez évre lassan befejeződnek. Nyártól a füleki önkormányzatnak sikerült felépíteni az új parkolót, leaszfaltozni a határos utcák részeit, befejezni a sétálóövezetet, és ezekben a napokban lezárul a nyilvános illemhelyek építése is. A jövő évben a munkák a vár területén folytatódnak.

A füleki váralja felismerhetetlenül megváltozott
Fotók: Fülek városi hivatal

„Ebben a pillanatban körülbelül a projekt kétharmadát tudhatjuk magunk mögött. Eredetileg az év végével akartuk lezárni, de a közbeszerzésben beállt huzavonák miatt az időpont meghosszabbításáért fordultunk a Budapesten székelő irányító szervhez. A projekt így a jövő év júniusában fejeződik be“ ‒ magyarázta Agócs Attila polgármester.

2020-ban a vár területén található kultúrtörténeti emlékek felújítására összpontosítanak. „Mostanra befejeztük a Bástya utca aszfaltozását, a Várfelső utca kikövezését, helyére került a művészi kivitelezésű bejárati kapu, megépült az autóbuszok és személyautók parkolója, és a nyilvános illemhelyek építése is a végéhez közeledik“ ‒ sorolta a polgármester. Elmondása szerint, ha kedvező lesz az időjárás, az év végéig még fazsindely tető alá kerül a váralján fellelhető városi erődítmény kis bástyája és a borház épülete is.

Tavasszal újra megkezdődnek a munkák a váralján. Kereteiken belül bazaltkővel rakják ki a várba vezető utat, tetőt kap az ágyútorony, és kicserélik a Bebek-torony tetőfedését is.

Amint azt Titton Viktória, a Vármúzeum igazgatónője elmondta, az alsóvárban található ún. borházban a napokban érdekes helyiségek kialakítása folyik. „A házikót teljesen felújítottuk, még új tető kerül rá. "Mesterségek házát" hozunk benne létre, melynek belterében kiállítást rendezünk be a régiónk korabeli mesterségeiről“ ‒ magyarázta az igazgatónő.

A házikóhoz pergolát építettek, amely workshopoknak és az alap- és középiskolás tanulók kreatív tanóráinak ad helyet. „Kenyérsütő kemencét építünk és korabeli kézi malmot készítünk itt. A tanulók így maguk őrölhetik meg a gabonát és süthetnek belőle kenyeret a hagyományos receptek alapján. Nem fog hiányozni a kerámiaégető kemence sem, hogy őskori kerámiát égethessenek, hiszen a várhegy már az őskorban is lakott volt.“ A további érdekességek között egy pénzverő gép is szerepelni fog. A házikóhoz archeopark vezet majd, amely információs táblákat tartalmaz, melyek a vár régészeti kutatásainak eredményeivel ismertetik meg a látogatókat.


(Mikuš Kovácsová Klaudia)