Gyógy- és fűszernövények a konyhakertben

Megosztás

A gyógy- és fűszernövényeknek magára a kertre is jelentős hatásuk van, nem csak az emberi egészségre. Miklós Dénes, nyáradi kertészmérnök (jelenleg polgármester) tanácsai kezdő és haladó kiskertészeknek.

Táplálkozásunkat a kertben termeszthető gyógy- és fűszernövények nél kül már el sem tudjuk képzelni. Jó közérzetünket, egészségünk megőrzését, szervezetünk erősítését és ápolását szolgálják, növelik teljesítőképességünket és életkedvünket. A gyógy- és fűszernövényeknek magára a kertre is jelentős hatásuk van: kedvezően befolyásolják a talaj felépítését és egyensúlyának fenntartását, védelmét, a tápanyagok visszapótlását. Ha minderre tekintettel akarunk lenni, akkor a háztáji kert tervében feltétlenül szerepelnie kell a gyógynövények és fűszerfélék termesztésének is. Ezek megfelelő helyre ültetve, elő-, illetve köztes veteményként elősegítik a szomszédos növények egészségét. Képesek ugyanis arra, hogy a kártevőket elriasszák és betegségeik terjedését meggátolják. Néhánnyal köze- lebbről is ismerkedjünk meg.

Az egynyári gyógy- és fűszernövények

Az egynyáriaknak nagy előnye, hogy nem igényelnek külön helyet, külön sort. Az alábbi egynyáriakat járulékos jelleggel védő-, gyógyító- és kísérőveteményként is beiktathatjuk.

A kapor (Anethum graveolens) a korán vetendő zöldségfélék mellé, köz tesként a legjobb. Esetében feltűő, hogy minden vele szomszédos növény – pl. az uborka, a cékla, a káposztafélék – egészségesen fejlődik. A sárgarépa fejlődését is elősegíti, ezért annak magjával együtt a sorokba köztesként is elvethetjük. A kapor vitamintartalmának köszönhetően még a petrezselymet és a paprikát is megelőzi, ezért olyan fontos a konyhában, ahol a növény min-den része használható, beleértve gyökerét, szárát és a magvakat is.

A bazsalikomról (Ocimum basilicum) méltán állíthatjuk, hogy a fűsze-rek királynője. Olyan hosszú tenyészidejű kultúrák mellett kapjon helyet, mint az uborka, a cukkini vagy az édeskömény. Érdemes megjegyezni, hogy a bazsalikom mellett az uborka hosszú ideig egészséges marad, nem lepi meg korán a lisztharmat, és bőven terem. Ez az illatos gyógynövény na gyon jó méhlegelő, s így a rovarbeporzású uborka megtermékenyülését is elősegíti.

A fehér mustár (Sinapis alba) rendkívül alkalmas a szamócatövek kö-zötti csupasz talajfelületek bevetésére. Tudományosan is bizonyítást nyert, hogy elriasztja a fonálférgeket. A szamóca közteseként a mustárt célszerı a termésérés végén, a sorok tisztítása, gyomlálása, a fölösleges sarjak leválasztása és a talaj fellazítása után elvetni. Az apró magvak gyor- san kelnek és növekszenek, közben védik a szamócát, a tél folyamán pe dig maguktól eltűnnek.

Holnap a petrezselyemmel, zsázsával, zellerrel és vöröshagymával folytatjuk sorozatunkat.

Miklós Dénes: Négy évszak a háztájiban (Nap Kiadó)/Paraméter

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program