Fűtés – először geotermikus energiával

camera

1

Fűtés – először geotermikus energiával

A szerző felvételei 

Megosztás

Október 6-án, immáron geotermikus energiával, megkezdődött a fűtési idény a nagymegyeri Corvin Mátyás, valamint a Komáromi úti lakótelep 1 360 lakásában. 

Az indulást, pontosabban a váltást gázról termálvízre egy nappal korábbi időpontra tervezte a Városi Lakásgazdálkodási Vállalat Kft. két ügyvezetője, Dobis Ildikó és Bobkovič Ivan, feltételezhetően a szakemberekkel egyeztetve, ám műszaki-biztonsági okok miatt a kút megnyitása huszonnégy órával később történt meg. Időt kellett adni – igaz, 12 óra helyett csak 7-8 órát igényelt – annak a folyamatnak is, melynek során a heteken át elzárt, a kútban hőjét vesztett, mindössze 5-6 Celsius fokos termálvíz helyébe friss érkezik lentről, önerőből, a 2 450 méter mélyből és felmelegíti a rendszerbe kerülő vizet. Egyébként, mint korábban megírtuk, az említett mélységben 106 Celsius-fokos a termálvíz, ám mire feljut a felszínre, már „csak” 93, de ez, Ivan Bobkovič szavaival élve, szép hőfok, olyannyira, hogy egyelőre még így sem tudják a teljes hőmennyiséget kinyerni belőle.

„Fokozatosan kezdtük fűteni a két lakótelepet, és elképzelhető, hogy nem mindenütt volt mindjárt elég meleg, ráadásul pont akkor indultunk, amikor egyik napról a másikra nagyot zuhant a kinti hőmérséklet. Most még próbaüzemmódban működik a rendszer, de ha ne adj’ isten! valami történne, akkor itt vannak a gázkazánok, úgymond tartaléknak, biztosítéknak.”

“Elnézést kérünk a lakóktól, ha az indulás nem ment a legsimábban – mondja Dobis Ildikó –, és valóban éppen akkor, amikor hidegebbre fordult az idő. Például fel kellett fűteni a rendszert, azaz felmelegíteni a 15 fokos csapvizet a két lakótelep között. Ilyenkor növelni kell a teljesítményt. Szerencsére, a termálkút bírja. A kazánházban, melyet ma már betakarnak, dolgoznak a mérnökök, állítják be a rendszert, szerintem ez eltart még egy hónapig. Továbbá folyik a csővezetékek izolálása, a villanyveztékek, elektromos berendezések végső szerelése. Igen, ahogy kollégám mondta, próbaüzemmódban megyünk, előfordulnak még ma is (vasárnap – b. gy. mgj.) fennakadások, melyeket a szakemberekkel igyekszünk elhárítani, ettől függetlenül a hő most már mindkét lakótelepre eljut, fűtjük az egészségügyi központot, hamarosan a szlovák óvodát és iskolát, a művelődési központot, de először megvárjuk, hogy a kazánház legyen befejezve. November elején pedig már a termálfürdőbe is megy majd még hasznosítható hulladékhő. Arra külön ügyelünk, hogy a kanálisba valóban csak hulladékvíz kerüljön.”

Végül megtudom, laikusként feltett kérdésemre, hogy a radiátorokban lágyított víz folyik, ez azelőtt is így volt, automata adagoló lágyítja a vizet, a csapból folyó meleg víz rendes ivóvíz. A föld mélyéből nyert víz, azaz a geotermális energia útja a közeli furatból a kazánház akkumulációs tartályába vezet, ahonnan pumpa segítségével a hőcserélőbe jut, onnan pedig a fürdő felé távozik a kanálisba, mint hulladék, hacsak nincs elegendő hőtartalma.

Miközben a zöld színt kapott kazánházban még tartanak az említett és más munkálatok, és az előtte bekerített téren is, ahol a geotermikus kutat fúrták a nyáron, rendet kell tenni. Természetesen a legfontosabb, hogy zavartalan legyen a fűtés az új energiával, és tiszta víz folyjon a csapokból, hideg, meleg.

(bodnár gy.)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program