A Galántai Honismereti Múzeum készen áll a 2017/18-as tanévre

2017. augusztus 18. - 18:58 | Kultúra

Közeledik a 2017/18 tanév, ez remek alkalom arra, hogy az iskolák a múzeumlátogatást is be tudják tervezni az év közben zajló programok közé. 

A Galántai Honismereti Múzeum készen áll a 2017/18-as tanévre
Fotók: Galántai Honismereti Múzeum

A honismereti múzeum tevékenységével jelentősen hozzájárul a galántai régió kulturális életének sokszínűségéhez. A látogatókat érdekes állandó tárlat és változatos időszaki kiállítások várják a múzeum felújított termeiben.

A tervezett időszaki kiállításaink a következőek:

  • 2017. szeptember 16-ig: Jozef Miloslav Hurban életéből
  • 2017. szeptember 28. és november 25. között: Alsó-Garam menti népviselet
  • 2017. december 6. és 2018. január 15. között: A 20. század karácsonya
  • 2018. február 1. és május 10. között: Avarok és szlávok
  • 2018. május 19. és szeptember 8. között: Komlótól a sörig

A kultúrára való nevelés kapcsán tárlatvezetést biztosítanak az egyénileg érkezőknek és a csoportos látogatások során, alapiskolák számára pedig múzeumpedagógiai tevékenységeket is kínálnak. Ezek a foglalkozások nagy sikert arattak a tavalyi tanévben és a nyári táborokban is. Céljuk, hogy közelebb hozzák a régió kultúráját a gyermekekhez, és emlékezetesebbé tegyék számukra a múzeumlátogatást. A pedagógusok az alábbi programok közül választhatnak:

A vidám játékokkal egybekötött tárlatvezetés során a kiállítások helyszínén az adott témával kapcsolatos játékokat játszanak. Ezek segítségével a gyerekek jobban megjegyzik a hallottakat, és felszabadultabban érzik magukat a múzeumban.

A Kincskeresés olyan kalandos játék, amelyben a gyerekek csoportokban fejtenek meg érdekes feladványokat. Az egész múzeum területét bejáró felfedezés során fejlesztik a logikájukat, kreativitásukat és a csapatmunkára való képességüket. A játék célja, hogy a gyerekek a helyes jelszó segítségével megtalálják a hőn áhított kincset.

A Múzeum, szeretlek! vetélkedő első része egy kvízjáték, melyben a tárlatvezetés alatt szerzett ismereteket kamatoztathatják a diákok. A játék második részében a gyerekek memóriáját tesztelik, hiszen a kiállítótermek miniatűr térképét kell elkészíteniük.

Kézműves-foglalkozások segítenek felszínre hozni a gyermekekben rejlő alkotókészséget és fejlesztik a kézügyességet. Különféle technikákat mutatnak be: pl.: kavicsfestés, szalvéta – és papírtechnika, üvegfestés, homokfestés stb.

A hagyományos játékokkal arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy az okostelefonok és számítógépek nélküli világban is lehetett kellemesen szórakozni. A célba dobás fa paripáról vagy a „paraszt-tenisz”, de a többi népi játék által is szép közös élményeket szerezhetnek a gyerekek.

Mindezek mellett felhívják a figyelmet arra, hogy az Európai Kulturális Örökség Napjai keretén belül Nyílt napot tartanak az iskolák számára 2017. szeptember 8-án pénteken, amely során ingyenes belépést biztosítanak 30-60 perces tárlatvezetésre, egy csoportban legfeljebb 45 diák számára. Erre az alkalomra előzetes bejelentkezés szükséges. A múzeum a tartós együttműködés reményével kíván sikeres tanévkezdést minden tanárnak és diáknak.

(Bús Katalin, tárlatvezető)