A gazdálkodás gyökeres megváltoztatásáról tanácskoznak Pozsonyban

camera

1

A gazdálkodás gyökeres megváltoztatásáról tanácskoznak Pozsonyban

Paraméter-felvétel 

Megosztás

Politikusok és szakértők százai, valamint nemzetközi szervezetek, egyetemek és befektetői csoportok képviselői gyűltek össze kedden Pozsonyban, hogy részt vegyenek a szlovák EU-elnökség keretein belül megrendezett "Átállás a zöld gazdálkodásra" (T2gE) című konferencíán.

A kétnapos nemzetközi konferencián politikusok és szakértők százai gyűltek össze, hogy megvitassák a természeti források legeffektívebb felhasználási módját a gazdaság valamennyi ágazatában. A környezetvédelmi misztérium által szervezett konferenciát Sólymos László (Híd) környezetvédelmi miniszter nyitotta meg kedden a pozsonyi Saffron hotelben.

Az úgynevezett zöld gazdálkodás elsődleges célja a természeti források – mint például a víz – effektívebb felhasználása. Fontos szempontnak számít, hogy a természeti források felhasználása során ne befolyásolják negatívan a környezetet és ne bontsák meg az élővilág sokrétűségét.

"A konferencia megszervezésével teret kívántunk adni a nyílt tanácskozásnak, valamint a vélemény- és tapasztalatcserének arról, hogyan lennénk képesek átformálni a gazdálkodást, a környezetvédelemre és a szociális szempontokra való tekintettel" – nyilatkozta Sólymos László környezetvédelmi miniszter.

A konferencia témájával Szlovákia az aktuális globális válságra igyekszik reagálni, amely összefűgg a népesség nagymértékű növekedésével, a természetes források hiányával, az árak fokozatos emelkedésével, valamint az éghajlat változásával.

"Megérett az idő arra, hogy tudatosítsuk, bolygónk tűrőképessége véges, ezért felelősségteljesen kell viselkednünk. A zöld gazdálkodásra való átállás komoly döntéshozatalokat és változásokat igényel, ezért fokozatosan meg kell változtatni a gondolkodásunkat és döntéseinket" – tette hozzá a miniszter.

Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energetikai kérdésekért felelős alelnöke hangsúlyozta, hasonlóan fontos az alacsony széndioxid kibocsátású gazdaság fellendítése, akárcsak az, hogy az egyes háztartásoknak minél kevesebb energiára legyen szükségük.

"Új lehetőségeket akarunk teremteni a településeknek, polgármestereknek és a vállalkozásoknak, hogy támogatásban részesüljenek a zöld gazdálkodást elősegítő aktivitások" – jelentette ki Šefčovič, majd hozzátette, az Európai Unióban kitermelt energia 50 százalékát az épületek fűtésére és hűtésre használják fel.

A környezetvédelmi minisztérium által szervezett konferenciára több mint 500 résztvevő fogadta el a meghívást a világ 32 országából. A konferencia az Európai Komisszió, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), valamint a Norvég Királyság nagykövetségének támogatásával valósult meg.

-para-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program