George Clooney 60 éves

camera

1

George Clooney 60 éves

-illusztráció- (Fotó: AP) 

Megosztás

Május 6-án tölti be hatvanadik életévét George Clooney Oscar-díjas amerikai színész, rendező, producer, forgatókönyvíró, Walt Disney és Alfonso Cuarón mellett az egyetlen a filmtörténetben, akit hat különböző kategóriában is jelöltek az Oscarra.

A showbiznisz világába született: apja tévéshowt vezetett, nagybátyja, José Ferrer Oscar-díjas színész, nénikéje, Rosemary Clooney többszörös Grammy-díjas dzsesszénekesnő volt. Elegancia iránti fogékonyságát egykori szépségkirálynő anyjától kapta, aki fiát még a játszótérre is kiöltöztette. George sportkarrierről álmodott, de sem elég tehetséges, sem elég kitartó nem lévén inkább újságíró szakra iratkozott be. A színészettel is kacérkodott, a bohém és dőzsölésre hajlamos ifjú színi tanulmányait és albérletét alkalmi munkákból finanszírozta. Első filmszerepét még nagybátyja intézte el, aztán megkapta a Vészhelyzet jóképű Ross doktorának szerepét: ő a sorozatnak, a sorozat nem kis részben neki köszönhette a sikert.

Clooney pályafutása során forgatott a műfaj szabályait idézőjelbe tevő, de azért vérgőzös vámpírfilmet (Alkonyattól pirkadatig), felhőtlen vígjátékot (Szép kis nap), alakított bankrablót (Mint a kámfor), kalandort (Sivatagi cápák), akcióhőst (Peacemaker). 1997-ben beszállt egy Batman-filmbe is, "jutalma" a legpocsékabb alakításnak járó Arany Málna-díj lett. A sokkot enyhítette, hogy 2000-ben a Coen-testvérek rendezte Ó, testvér, merre visz az utad című filmért (a zenei részekben profik helyettesítették) Golden Globe-díjjal honorálták. Ezt követte a Steven Soderbergh által rendezett Ocean's-trilógia (Tripla vagy semmi, Eggyel nő a tét, A játszma folytatódik), amelyben csapatával elegánsan, erőszak nélkül rabolt ki kaszinókat. Közben rendezőként is bemutatkozott, első alkalommal, 2002-ben, az Egy veszedelmes elme vallomásai című alkotásban állt a kamera másik oldalán.

Az egyre érettebb Clooney bebizonyította, hogy képes elmélyült alakításokra. A nemzetközi olajbiznisz világában játszódó Sziriana kedvéért több mint tíz kilót hízott, haját megritkíttatta és szakállt növesztett – de megérte, alakításáért 2005-ben az Arany Glóbusz után a legjobb mellékszereplőnek járó Oscar-díjat vehette át. Ugyanebben az évben forgatókönyvíróként és rendezőként is jelölték az amerikai filmakadémia kitüntetésére a McCarthy-éra kommunistaellenes boszorkányüldözése idején játszódó Good Night and Good Luck című filmjéért. További színészi Oscar-jelöléseit a Michael Clayton című politikai krimiért, az Egek ura című komédia sokat repülő üzletemberének szerepéért, valamint épp tíz éve az Utódok című vígjáték két tinédzser korú lány apjának megformálásáért érdemelte ki és ugyancsak 2011-ben az A hatalom árnyékában című film forgatókönyvéért is nominálták. A filmvilág legrangosabb kitüntetését – a Golden Globe- és a Bafta-díj után – másodjára Az Argo-akció producereként vehette át, az 1979-es iráni túszdrámát feldolgozó alkotás lett ugyanis 2012 legjobb filmje. A következő évben egyik producerre volt a parádés szereposztású Augusztus Oklahomában című filmdrámának, majd a Gravitáció című, Alfonso Cuarón rendezte nagysikerű sci-fiben öltött magára szkafandert.

Az elmúlt évtizedben forgatott filmjei közül a Kecskebűvölők című szatíra az amerikai hadsereg paranormális kísérleteit dolgozta fel, a Műkincsvadászok egy második világháborús rablást mesél el, az Ave, Cézár! című, az ötvenes évek Hollywoodjáról szóló vígjátékban pedig újra a Coen-testvérek osztottak rá szerepet és hangját kölcsönözte a South Park egyik részéhez is.

2019-ben, húsz év után Joseph Heller A 22-es csapdája című regényének adaptációjában tért vissza a tévéhez, a sorozat több részében rendezőként és producerként is közreműködött. Tavaly mutatták be a Netflix streaming-szolgáltató műsorában egyik legutóbbi munkáját, Az éjféli égbolt című sci-fit, amelyben az apokalipszis után az Északi-sarkon magányosan élő tudósként a Földre visszatérő űrhajósokat próbált megmenteni. Az alkotásnak egy személyben volt a rendezője és a főszereplője, s a produceri munkákban is részt vett.

Számos kitüntetése mellett a 2015. évi Golden Globe-gálán Cecil B. DeMille-díjat, 2017-ben az életműért járó tiszteletbeli Césart, a "francia Oscar-díjat", valamint az Amerikai Filmintézet életműdíját is átvehette.

A liberális nézeteiről ismert, a világ 100 legbefolyásosabb embere között számon tartott színész sármos mosolyát szívesen használják ital- és kávéreklámokhoz. Aktívan politizál és jótékonykodik, nevéhez több alapítvány fűződik. 2008-2014 között az ENSZ jószolgálati nagyköveteként tevékenykedett, s több humanitárius kitüntetés birtokosa. A People magazin 1997-ben és 2006-ban is a legszexisebb férfinek választotta, s Richard Gere után ő a második férfi, aki a Vogue címlapjára került.

A sokáig örök agglegénynek tartott színész korábban néhány évig volt nős, és számtalan hírességgel és szépséggel hozták kapcsolatba. 2014-ben feleségül vette Amal Alamuddin libanoni-brit származású ENSZ emberjogi ügyvédnőt, a házaspárnak három évvel később ikrei születtek.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program