Grendel Gábort el akarják távolítani a SIS-t ellenőrző bizottság éléről

2016. október 28. - 15:08 | Belföld

A szlovák titkosszolgálat (SIS) tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottságban többségben lévő koalíciós képviselők azt javasolták Grendelnek, hogy mondjon le a bizottsági elnöki posztjáról.

Grendel Gábort el akarják távolítani a SIS-t ellenőrző bizottság éléről
Grendel Gábor (Fotó: SITA)

Anton Hrnko (SNS) a bizottsági ülés után közölte, hogy kételyeik merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Grendel Gábor a posztján maradhat-e azután, hogy büntetőeljárás indult ellene, amiért olyan információkról szerzett tudomást és juttathatott el a sajtónak, amelyeket nem szabadott volna. Hrnko közölte, hogy a bizottsági többség felszólította Grendelt, mérlegelje távozását. Hangsúlyozta, hogy ha vádat emelnek ellene, és addig nem mond le magától, akkor leváltják.

A Grendellel kapcsolatos információkat a kétes hírű, maffialistás vállalkozó, Marian Kočner hozta nyilvánosságra. Hrnko arra a kérdésre, hogy normálisnak tartja-e egy ilyen ellentmondásos személy által közöltek vizsgálatát, azt válaszolta, hogy ugyan elítélendő a nyilvánosságra hozataluk, de mivel már köztudottá váltak ezek az információk, így nem hagyhatók figyelmen kívül.

Grendel minderre úgy reagált, hogy minden képviselőnek megvan a joga ahhoz, hogy összehívjon egy ilyen bizottsági ülést, és a többség le is válthatja az elnököt. Leszögezte, hogy elfogadja a bizottsági többség döntését, viszont nem mond le a funkciójáról.

Grendel és Daniel Lipšic is megkapták már postán a meggyanúsításukról szóló határozatot. Mindkettejüket információs titkok megsértésével, Lipšicet pedig még köztisztviselői hatalommal való visszaéléssel és rágalmazással is gyanúsítják.

Marian Kočner sajtótájékoztatón mutatott be néhány sms-t és e-mailt, amelyet Grendel és némely újságíró váltott egymással. Elmondta, hogy ő tett ellenük büntető feljelentést.

A rendőrségi gyanúsítás szerint Lipšic és Grendel 2012 áprilisában törvénytelenül szivárogtattak ki újságíróknak bizonyos iratokat, információkat. A határozatban szerepel, hogy a nyomozó szerint Lipšic 2014 novemberében egy CT-eladással kapcsolatos hamis adatok közlésével akart ártani a Penta csoportnak és az egyik tulajdonosának, Jaroslav Haščáknak.

Grendel és Lipšic október 18-i sajtótájékoztatójukon úgy reagáltak minderre, hogy az ellenük felhozott vádakkal az ellenzéket próbálják kriminalizálni. Lipšic érvelt egy polgári bíróság által ebben az ügyben meghozott döntéssel is, amelyben visszautasították az általa korábban vezetett belügyminisztérium, illetve az ellene tett vádemelést. A bíróság eme döntése azonban egyelőre nem jogerős.

(TASR/para)