Gröhling: A megszokott módon folynak majd idén az érettségik, az extern rész összeállításánál figyelembe vették a távoktatást

camera

1

Gröhling: A megszokott módon folynak majd idén az érettségik, az extern rész összeállításánál figyelembe vették a távoktatást

Fotó: TASR 

Megosztás

A már ismert időpontban, és a korábban megszokott formában folynak majd idénb az érettségik, jelentette be hétfőn Branislav Gröhling oktatási miniszter. Az iskolaigazgatók egyetértenek, a diákok szerették volna kihagyni az extern írásbelit, ez nem sikerült. Akinek egy nappal az írásbeli előtt pozitív lesz a COVID-tesztje, csak áprilisban érettségizhet. 

Figyelembe vették az írásbeli extern részének összeállítása során, hogy az érettségizők az utóbbi két évben több hónapig távoktatásban részesültek, de az egységes tesztek nem maradnak el. Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter egy héttel az írásbelik kezdete előtt megerősítette, hogy idén a megszokott módon folynak majd az érettségik.

„Az írásbelikre március 15-18. között kerül sor, a pótérettségi április 5-8. között lesz” – tájékoztatott a miniszter.

Az érettségizőknek egy nappal az írásbelik kezdete előtt, vagyis március 14-én kötelezően COVID-tesztet kell végezniük, pozitív teszt esetén nem vehetnek részt az érettségin. A fertőzöttek az áprilisi időpontban érettségizhetnek majd.

A szóbeli érettségi vizsgák május 23. és június 10. között lesznek.

Gröhling szerint az érettségizők annyi könnyítésre számíthatnak, hogy az írásbelik extern részének összeállítása során tekintettel voltak arra, hogy az érettségizők hosszú hónapokig csak távoktatásban részesültek.

„A tesztek összeállításában is többen vettek részt, a szokásos 4-5 véleményező helyett pedig mintegy 15 szakember véleményezett minden tesztet. Emellett sokkal több aktív pedagógust is bevontunk a folyamatba, hogy kiszűrjük a félreérthető kérdéseket” – jelentette ki a miniszter.

Azt azonban elismerte, hogy a teszteket ő sem látta, nem is láthatta, mert azokat az érettségi kezdetéig titkosan kell kezelni.

A járvány miatt az érettségizők egy kézzelfogható segítséget kapnak: 15 perccel több idejük lesz az extern irásbeli vizsgára.

Az igazgatók örülnek a standard érettséginek

Az iskolaigazgatók szervezetei támogatják a minisztérium döntését. „A szakiskolák szövetsége nagyon örül, hogy standard érettségik lesznek – jelentette ki Félix Dömény, a Szlovákiai Szakközépiskolák Szövetségének elnöke. – A szakmai készségeknek és tudásnak semmi más megfelelő értékelése nincs, mint a gyakorlati bemutatás.” Szerinte természetes, hogy a tanulók tartanak az érettségitől, ez mindig is így volt.

„A sikeres érettségi nemcsak a tanuló, hanem a tanársikere is, és mi mindent meg fogunk tenni azért, hogy a siker kétoldalú legyen” – mondta Dömény.

Hasonlóan vélekedik az állami gimnáziumok igazgatóinak szövetsége is. „Meggyőződésünk, hogy a jó tanár-diák-viszony lehetővé teszi az olyan válsághelyzet kezelését is, mint amilyet a világjárvány okozott” – jelentette ki Pavel Sadloň, a szervezet képviselője. Szerinte aki akart, az a távoktatás idején is tudott készülni az érettségire. „Abból fogunk vizsgáztatni, amit tanítottunk” – jelentette ki Sadlon.

A középiskolások csalódottak

A középiskolások szervezetének elnöke nem örült annyira a miniszter döntésének. „Sajnáljuk, hogy nem sikerült teljesíteni a középiskolások követeléseit, a döntést meghozták, érettségi lesz” – jelentette ki Kristián Krivda, a Középiskolások Szövetségének elnöke. – Biztosítani akarok azonban mindenkit, hogy többszöri tárgyalás után mindent megtettünk azért, hogy az érettséginél figyelembe vegyék, hogy itt távoktatás zajlott.” Kijelentette, hogy érti társait, akik frusztráltak amiatt, mert az elmúlt két év jelentő részében távoktatás folyt az iskolákban.

A szervezet azt szerette volna elérni, hogy a távoktatás miatt a tavalyihoz hasonló értékelés alapján kapjanak érettségi jegyet a tanulók, vagyis csak annak kelljen érettségiznie, aki jobb jegyet szeretne, mint a jegyei alapján felajánlott érettségi jegy.

Ezt nem sikerült elérniük, abban azonban Krivda egyetért az igazgatókkal, hogy a vizsgáztatóknak nem az a célja, hogy megbuktassák az érettségizőket.

Krivda bízik abban, hogy hosszabb távon sikerül az érettségiket úgy megreformálni, hogy az megfeleljen a mai kor követelményeinek.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program