Gyimesi György kártérítést ígér a Beneš-dekrétumok miatt, szerinte eddig a magyar politikusok tehetetlenek voltak

camera

1

Gyimesi György kártérítést ígér a Beneš-dekrétumok miatt, szerinte eddig a magyar politikusok tehetetlenek voltak

Gyimesi György és Tomáš Plank Fotó: OĽaNO  

Megosztás

Az OĽaNO-s képviselő ígéri, megoldja, hogy a Beneš-dekrétumok alapján ma már ne legyen veszélyben senki vagyona. Először azonban még a saját frakcióját is meg kell győznie. Az Új Egység Mozgalom mégsem demonstrált nyilvánosan Pozsonyban a dekrétumok ellen, viszont a dekrétumok miatt írt tiltakozó levelüket átadtak Gyimesi Györgynek. Igaz, kezdetben úgy tervezték, hogy minden parlamenti képviselőnek eljuttatják ezt a levelet, de végül maradt az, hogy Gyimesi segítségével csak az illetékes minisztériumoknak – igazságügyi, közlekedési és mezőgazdasági – küldik el.

A Benes-dekrétumok még ma is élnek, egyszerű emberek vagyonát kobozzák el csak azért, mert magyar vagy német nemzetiségű emberek utódai – jelentette ki Gyimesi György a pénteki sajtótájékoztatóján. – Ezek a döntések teljesen ellentétben vannak az európai joggal és az uniós csatlakozási szerződéssel, amelyet 2004-ben írt alá Szlovákia, és amellyel köteleztük magunkat arra, hogy nem fogjuk alkalmazni a kollektív bűnösség elvét, és minden olyan törvényt, amelyek a kollektív bűnösség elvén alapultak, törvényen kívül helyezzük.”

Ismert ügyek

Gyimesi Paraméteren is ismertetett két friss ügyet említette: az egyik Bosits Miklós ügye, a másik pedig a D4-es autópálya nyomvonalán lévő telkek kisajátítása. Bosits Miklós magyarországi állampolgár, aki Bártfai járásban örökölt 36 hektár erdőt, de a jogos tulajdonáért a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságig kellett mennie, mert a területet a Benes-dekrétumokra hivatkozva az Állami Erdők nem akarja neki átengedni. Ügye még mindig nem ért véget, a járási bíróságnak újra döntést kell hoznia.

„Az ügyben nem az elkobzásról szóló határozatra hivatkoztak, ilyen nincs is, hanem a kizárólag az ősei nemzetiségére, ami elfogadhatatlan” – magyarázta felháborodását Gyimesi.

A D4-es nyomvonala mentén fekvő egyes telkek árát ugyancsak a Beneš-dekrétumokra hivatkozva nem akarja kifizetni a Nemzeti Autópálya-társaság (NDS). Jövő héten a pozsonyi járási hivatal több telek kisajátításáról dönt, de a telkek ellenértékét nem a tulajdonosok, hanem a Szlovák Földalap kaphatja. Gyimesi állítja, hogy mindent megtesz a kisajátítás leállításáért.

Ezt szeretné elérni Tomáš Plank, a telektulajdonosok jogi képviselője is, aki szerint az ügyben az a legfelháborítóbb, hogy a kisajátításért megítélt összeget nem a tulajdonosok, hanem a Szlovák Földalap kapná. „A kisajátítást is jogellenesen indították el, mivel ezt csak akkor lehetne elkezdeni, ha a tulajodnosok nem akarják eladni a földet” – magyarázta Plank. – Erről azonban ebben az esetben szó sincs, ügyfeleim a megszabott árért hajlandóak lennének eladni a parcelláikat.”

„A Híd a felelős”

Gyimesi szerint az ügyekért a Hídnak kell vállalnia a politikai felelősséget, amely az elmúlt tíz évben a magyar kisebbség védelmezőjének állította be magát. „Látjuk, hogy ez nem így történt.

Négy éven át az ő kezükben volt azoknak a kulcsfontosságú tárcáknak az irányítása, amelyek ezt a folyamatot megfordíthatták volna, és megakadályozhatták volna” – állítja Gyimesi.

Azt azonban ő is látja, hogy a Beneš-dekrétumok hatástalanítása nem egyszerű feladat. „Ezt az ügyet nem lehet egy törvénnyel megoldani, be kell vonni az igazságügyi minisztériumot, a közlekedésügyi minisztériumot és a mezőgazdasági minisztériumot” – jelentette ki Gyimesi.

A dekrétumokat nem lehet megszüntetni

A legfontosabb szerinte az, hogy elérjék, ma már ne fordulhasson elő, hogy az emberek elveszítik vagyonukat a dekrétumok miatt. „A másik feladat, hogy visszamenőlegesen megoldjuk a problémát, de a múltbeli sérelmek megoldására van időnk” – jelentette ki Gyimesi.

Ő azon a véleményen van, hogy nem lehet megszüntetni a dekrétumokat. „Ezek már 1948-ben elveszítették érvényüket és hatályukat is – állítja a képviselő. – Viszont politikai megegyezés alapján kétféle módon oldható meg ez az helyzet: az első az, hogy kártalaníthatnák azokat az embereket, akiknek elkobozták a vagyonát, és bocsánatot kell kérni a magyaroktól, ahogyan ez megtörtént 1990-ben a zsidó kisebbség, 1990-ben pedig a német kisebbség irányában.”

Matovič segíteni fog?

Abban bízik, hogy ebben Igor Matovič kormányfő is támogatni fogja. „A miniszterelnök úr magyarországi látogatása során világosan kijelentette, hogy elfogadhatatlan számára, hogy 2020-ban alkalmazzák a kollektív bűnösség elvét” – magyarázta Gyimesi. A pártban azonban még nem tárgyalt erről a kérdésről. „kérni fogom az illetékes minisztériumokat arra, hogy ezt a témát kezdjük el kezelni” – mondta Gyimesi. – Politikailag a parlamenti frakció hétfői ülésén akarom felvetni ezt a kérdést. Azt szeretném, hogy az OĽaNO legyen az, amely megoldja ezt a problémát.” Néhány képviselőtársával már beszélt az ügyről, részükről nem tapasztalt ellenállást.

Sólymos: még sohasem volt megfelelő politikai akarat

A Híd tagadja, hogy rajta múlt volna a Benes-dekrétumok ügye.

„A Beneš-dekrétumok rendezése a szlovákiai magyar politikai pártok létezése óta terítéken van. Korábban az MKP, majd a Híd, különböző összetételű parlamentekben tárgyalt a dekrétumokról – magyarázta a Paraméternek Sólymos.

– Az önálló Szlovákia történetében eddig egyik választási ciklusban sem volt meg a kellő politikai akarat ahhoz, hogy a parlamenti pártok nyíltan elítéljék a kollektív bűnösség elvén alapuló intézkedéseket, a jogtalan vagyonelkobzásokat.”

Szerinte a nyitott ügyeket is mielőbb le kell zárni.

„Elfogadhatatlan, hogy 2020-ban a Beneš-dekrétumok alapján bárkitől bármit elkobozzanak” – véli a Híd elnöke.

Demonstráció helyett levél a minisztereknek

Az Új Egység Mozgalom (ÚEM) péntek délutánra politikai demonstrációt tervezett a parlament elé, amelyen állításuk szerint részt vett volna Gyimesi György is. Végül azonban a demonstráció elmaradt, csak egy sajtótájékoztatót tartott az OĽaNO-s képviselő, ezen azonban rajta kívül csak Tomáš Plank, a károsult telektulajdonosok ügyvédje vett részt. Az ÚEM képviselője egy levelet adott át Gyimesinek, aki megígérte, hogy ezt eljuttatja az illetékes minisztériumokba. „Üdvözlöm az ÚEM támogatását, amely egyetlen magyar társadalmi szervezetként segítséget ígértek a kérdés megoldásában” – mondta a Paraméternek Gyimesi.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program