Gyorsított eljárásban tárgyalnak a pártfinanszírozási törvény módosításáról

2019. június 27. - 07:43 | Belföld

A parlament szerdán megszavazta, hogy gyorsított eljárásban vitatja meg a választási kampányról és a pártok finanszírozásáról szóló törvény módosítását.

A tervezetet kormánypárti képviselők terjesztették elő, az indoklás szerint a javasolt korlátozásokkal azonos feltételeket akarnak teremteni a választáson induló pártok számára, hogy „a pártprogramok és politikai célkitűzések versengjenek”, és ne az döntsön, ki mennyit tud költeni a kampányra az adományozóktól kapott pénzekből, akiket a törvényi szabályozás „harmadik félként” definiál. Az előterjesztők szerint az adományozás lehetőségével leggyakrabban a képviselőjelöltek egyéni kampánya során élnek vissza, miközben adományozó félként legtöbbször rokonaik jelennek meg. „A pártokat korlátlan számú adományozó támogathatja, vagyis elvileg összességében korlátlan mennyiségű anyagi támogatás áll a rendelkezésükre” - áll a törvény indoklásban, amely arra is rámutat, hogy mindez gyakran nem is kampányra, hanem az egyes pártok ellen folytatott ellenkampányra költik.

A javaslat szerint ezért egy párt egy választási ciklus alatt összesen 3,5 millió eurót fogadhatna el ajándékként, ingyenes szolgáltatásként vagy kölcsönként.

„Az összeg nagyjából azonos azzal az állami támogatással, amit egy párt kap az államtól egy ciklus alatt, ha a parlamenti választáson sikerül átlépnie az 5 százalékos küszöböt” - áll a tervezet indoklásában.

A módosítás megszabná azt az összeget is, amit éves tagsági díjként egy párttagtól kérhet a párt, ez 10 ezer euró lenne.

Változnának a kampányköltségek túllépésért kiszabható bírságok is, nem húznák meg azok alsó és felső határát, hanem a párt vagy a jelölt a dupláját fizetné ki annak az összegnek, amennyivel túllépte a megengedett keretet. Emelni akarják továbbá a kampánycsendsértésért kiszabható bírságot, és az a módosítás után a jogi személyekre is vonatkozna.

A törvény hatályba lépésének dátuma nem szerepel a javaslatban, az előterjesztők azt szeretnék, hogy elfogadása után, a törvénytárban való megjelenésével azonnal hatályba lépjen.


(TASR)