„Ha az európai blokk nem ápol jó kapcsolatokat a szomszédos országokkal, majd megteszi más” – Heger az EU bővítését szorgalmazza

camera

1

„Ha az európai blokk nem ápol jó kapcsolatokat a szomszédos országokkal, majd megteszi más” – Heger az EU bővítését szorgalmazza

Fotó: TASR 

Megosztás

Az elmúlt években Európa eladta értékeit az olcsó orosz kőolajért és gázért. A demokráciát, a szabadságot, az emberi jogokat és a jogállamot viszont nem lehet eladni a kényelemért. Ezt Ukrajna meg is mutatta Európának azt követően, hogy Oroszország megtámadta – nyilatkozta Eduard Heger megbízott kormányfő a bécsi Diplomáciai Akadémián Szlovákia Európáról és a szomszédságról alkotott jövőképpel kapcsolatos előadásában.

Heger szerint az európai államok elképzelése az elmúlt években megváltozott az ukrajnai orosz invázió hatására. A gazdasági növekedésről mint fő célról a hangsúly a biztonságra helyeződött át, miközben a NATO-tagállamok már arról beszélnek, hogy a GDP két százalékát a védelemre fordítják.

Heger figyelmeztetett, hogy ukrajnai katonai győzelme esetén Oroszország Szlovákia keleti határain találná magát, és ezzel párhuzamosan Európa biztonsági szerkezete is alapvetően megváltozna. Ukrajna megszállása után Szlovákia számára a NATO-tagság bizonyult az egyetlen védelemnek – hangsúlyozta a kormányfő. Egyúttal méltatta a szövetségeseket, hogy katonákat és légvédelmi rendszereket küldtek Szlovákiába.

A miniszterelnök Szlovákia európai víziójának részeként kiemelte a jószomszédi kapcsolatokat és az unió egységét. Emlékeztetett arra, hogy az EU már tíz szankciós csomagot fogadott el Oroszország ellen. Európa a szankciók mellett katonailag és humanitáriusan is segített Ukrajnának, ezzel „méltányolva az ukránok bátor harcát”.

Az Európai Unió bővítése kapcsán Heger rámutatott: ha az európai blokk nem ápol jó kapcsolatokat a szomszédos országokkal, akkor majd megteszi valaki más. Éppen ezért szerinte nyíltan kell beszélni a terjeszkedésről a nyugat-balkáni országokkal is.

„Ez nemcsak növekedés és befektetés kérdése, hanem a biztonságé is” – jegyezte meg Heger ezen országok esetleges uniós csatlakozásával kapcsolatban. Emlékeztetett rá, hogy a menekültválság idején nagy számban érkeztek menekültek az EU-ba délkelet felől, de kulcsfontosságúnak bizonyult a schengeni övezet védelme a modern technológiák bevetésével.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program