Ha egy kicsit kevésbé tömnénk magunkat marhahússal, máris a felére csökkentenénk az erdőpusztítást

2022. május 6. - 14:45 | Belföld

A globális marhahúsfogyasztás egyötödének mikrobiális fehérjékkel való helyettesítése a metán és más, üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenéséhez vezetne.

Ha egy kicsit kevésbé tömnénk magunkat marhahússal, máris a felére csökkentenénk az erdőpusztítást
Fotó: TASR - illusztráció

A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) 2020-as adatai szerint a szlovákiai mezőgazdaság az üvegházhatású gázok kibocsátásának 7 százalékát teszi ki. A szarvasmarha kulcsfontosságú állatkategória a mezőgazdaságban, amely túlnyomórészt metán- és dinitrogén-oxid-kibocsátást produkál.

A világ marhahúsfogyasztása 20 százalékának húspótlókkal (mikrobiális fehérjékkel) való helyettesítése 2050-re a felére csökkentené az erdőirtást – áll a Nature című folyóiratban ezen a héten megjelent tanulmányban, amelyet a Denník N szemlézett.

„A jó hír az, hogy az embereknek nem kell attól tartaniuk, hogy a jövőben csak zöldséget fognak enni. A hamburgereket és a hasonló ételeket továbbra is lehet fogyasztani, az egyetlen különbség az, hogy a hamburgerban lévő ’húspogácsa’ másképp készül" - mondta Florian Humpenöder, a tanulmány fő szerzője.

Egy friss klímajelentés arra figyelmeztet, hogy az emberiség nem teljesíti azon kötelezettségvállalásait, hogy a globális felmelegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartsa (az iparosodás előtti korszakhoz képest). Az országok a párizsi klímaegyezmény 2015-ös aláírásával kötelezték el magukat erre.


(DenníkN)