Ha hallani fogja a cikkben szereplő GIF-et, akkor ön egy érdekes betegségben szenved (FOTÓ)

  • Bulvár
camera

1

Ha hallani fogja a cikkben szereplő GIF-et, akkor ön egy érdekes betegségben szenved (FOTÓ)

-illusztráció- (Fotó: Unsplash) 

Megosztás

A szóban forgó 2017-es GIF egy távvezetéken átugró adótornyot rögzít –írja a Topky.

A közösségi médiát használók 70 százaléka puffanást hallott, amikor ez a torony visszazuhant a földre.

Néhány kutató megpróbálta megmagyarázni ezt a furcsa jelenséget. A Cortex folyóiratban 2018-ban megjelent tanulmány azt sugallta, hogy a vizuálisan kiváltott hallási válaszként (vEAR) ismert bizarr jelenség a lakosság nagyjából 20 százalékát érinti. Ez a szinesztézia egy alkategóriája, egy olyan állapot, amelyben az érzékszervek összezavarodnak, így az ember a betűket meghatározott színként „láthatja”, vagy a zene különböző műfajait „érzi”.

Szinesztéziája a lakosság nagyjából 4,4 százalékánal van, de egy 2018-as tanulmány szerint az érzékszervi áthallásnak ez a gyakori példája, amikor az emberek villanásokat és mozgásokat hallanak néma videókban, sokkal elterjedtebb lehet. A londoni City University kutatói 4128 önkéntest toboroztak, hogy kitöltsenek egy kérdőívet, amelyben tesztelték GIF-ek hallási képességét, például egy piruettet előadó balerinát. A válaszadóknak 24 néma videoklipet kellett értékelniük. 1058 önkéntesnek más kérdéseket is adtak, mint például, hogy szenvednek-e fülzúgástól, vagy hallanak-e zenét a fejükben.

"Vannak, akik hallják, amit látnak. Az autók lámpái, a villogó fényreklámok az üzletekben és a sétáló emberek mozgása hallásérzést válthat ki. Azt találtuk, hogy az emberek 21 százaléka tapasztalhatja meg ennek a jelenségnek a formáit, ami jelentősen megnöveli a jelenséget. másoknál elterjedtebb a szinesztézia”

– mondta Elliot Freeman, a tanulmány szerzője. A vEAR-t kapó válaszadók nagyobb valószínűséggel számoltak be valósághűbb képek „hallásáról” (például egy szögbe ütő kalapács), szemben az absztraktabb képekkel (kavargó pontokkal), igaz, sokan mindkettőt hallották.

A kutatók kiderítették, hogy a szinesztéziában szenvedőknek zúg a füle, és zenei képzelgésük is van, ami mindhárom jelenség fiziológiai okára utal.

"Úgy gondoljuk, hogy ezek az érzések néha azt tükrözhetik, hogy az agy vizuális részeiből információ szivárog a hallásnak szentelt területekre. Ennek az áthallásnak extrém formáiban bármilyen absztrakt vizuális mozgás vagy villogás elegendő lehet a hallóhangok érzetének kiváltásához"

– magyarázta Freeman.

A tanulmányt saját maguk készítettek, és szükséges annak megismétlése, de ennek ellenére érdekes betekintést nyújthat abba, hogy a szinesztéziában szenvedők hogyan érzékelik a körülöttük lévő világot.

Topky/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program