Ha más nem, hát Kerekes Vica hangja csak jobb kedvre derít csúcsidőben is ezeken a monstrumokon Komáromtól Dunaszerdahelyen át Pozsonyig

2020. december 14. - 07:00 | Régió

December 13-ától ismét az állami ZSSK biztosítja a személyszállítást a Komárom-Dunaszerdahely-Pozsony vonalon. Az egyik első, vasárnap délelőtti járaton a régió polgármesterei együtt utaztak a vállalat vezérigazgató-helyettesével és a közlekedésügyi államtitkárral is Pozsonyig.

Ha más nem, hát Kerekes Vica hangja csak jobb kedvre derít csúcsidőben is ezeken a monstrumokon Komáromtól Dunaszerdahelyen át Pozsonyig
Fotók: Cséfalvay Á. András, ill. Szilvási Tibor - További felvételekért kattints!

Kilenc éven keresztül a cseh RegioJet sárga kígyóival roboghattak a munkába és suliba igyekvők, illeve más célból utazók a fővárosig vagy vissza, illetve a két végpont közti tetszőleges távolságon. Eleinte ez jelentős előrelépésnek bizonyult a korábbi leharcolt állami szerelvényekhez képes, az utóbbi években azonban már egyre gyakoribbá váltak az utasok panaszai - leginkább csúcsidőben - arra vonatkozóan, hogy a járatokon nem lehet elférni, hidegben hűtenek, melegben fűtenek. A RegioJet folyamatos küzdelmet folytatott a közlekedésügyi minisztériummal a vasúti kilométerek után járó állami dotáció emeléséért, illetve azért, hogy nagyobb kapacitású szerelvényeket állíthasson hadrendbe ezen a vonalon, és időről időre történt is némi előrelépés, de az ideális állapot csak nem érkezett el. Ezt persze számos tényező befolyásolta attól kezdve, hogy a vonal nagy részén lévő egyetlen sáv miatt a járatok számát is nehéz sűríteni, vagy épp a peronok hosszúsága sem enged korlátnak méretű szerelvényeket, de rendre úgy érezhették az utasok, hogy a rendszerben azért maradt némi tartalék.

A RegioJetet most a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) váltja, együttműködve az Osztrák Szövetségi Vasutakkal (ÖBB), mely a szerelvényeket adja bérbe erre a vonalra. Két járat már vasárnap hajnalban (04.22), illetve reggel (07.50) útnak indult Komáromból Pozsonyba, a harmadikat (09.42) pedig egy sajtótájékoztató előzte meg, melyen részt vett Jaroslav Kmeť közlekedésügyi államtitkár, Karol Martinček, a ZSSK vezérigazgató-helyettese, illetve Keszegh Béla komáromi polgármester is.

Balról: Keszegh Béla, Jaroslav Kmeť, Karol Martinček és Kerekes Vica

Kmeť advent harmadik vasárnapjára, örömvasárnapra hívta fel a figyelmet, és ennek kapcsán elárulta, örül az állami személyszállítóval való együttműködésnek, mely szavai szerint alacsonyabb árat és magasabb minőséget kínált. Köszönetet mondott az utasoknak, akik a közlekedésnek ezt a környezetbarátabb formáját választják, és egyúttal a RegioJetnek is, mely az évek során tulajdonképpen "rászoktatta" az embereket a vonatozásra. Az utasok száma ugyanis ezen a vonalon megsokszorozódott. Beszélt arról is, hogy most egy átmeneti, kétéves időszak kezdődik, mely során kiválasztják azt a személyszállítót, mellyel aztán újabb hosszú távú, 10 éves szerződést köthetnek a vasúti vonal üzemeltetésére.

Keszegh Béla a tömegközlekedés fontosságára hívta fel a figyelmet és arra, hogy Szlovákiában is különlegesnek számít, hogy Komárom városában az ingyenes. Beszélt a városban jövőre megvalósuló beruházásokról a közlekedés terén, ami például a kerékpártárolókat, illetve vagy a kerékpármegosztó rendszer (bikesharing) bevezetését illeti többek között az állomáson is.

"Ahogy hallottuk az államtitkárt is, az új utasszállító olcsóbban végzi majd ezt a tevékenységet, és én ennek kapcsán arra kértem, hogy az a pénz, amit megspórolnak, maradjon itt, hogy tovább javíthassák általa a feltételeket"

- fogalmazott a komáromi polgármester. Kifejtette, hogy az út közben felszálló másik két polgármesterrel, Nagymegyerről Holényi Gergővel és Dunaszerdahelyről Hájos Zoltánnal együtt is igyekeznek rámutatni ennek a vasútvonalnak a legfőbb problémáira, amelyek egyike az átjárók biztonsága, a sorompók és jelzőberendezések hiánya.

A ZSSK adatai szerint Pozsony és Komárom között összesen 51 vasúti átjáró található, miközben ezeknek csak kevesebb mint a hatoda, összesen 8 van ellátva sorompóval, és csak a harmada, 17 fényjelző berendezéssel.

Hájos Zoltán megkérdezésünkre egy másik vonatkozásban is beszélt a vasúti közlekedésről. Szavai szerint azt még egyelőre nem lehet megmondani, mekkora megtakarítást hozhat az államnak az új szolgáltató, megyei képviselőként viszont azt mondta, tesznek azért, hogy a megye által támogatott buszközlekedés valós alternatívát jelentsen a vonatokkal szemben. Véleménye szerint a megye által támogatott buszok hátrányban voltak az államilag dotált vasúti közlekedéssel szemben, és a RegioJet indulása óta meg is csappant a busszal utazók száma Dunaszerdahely és Pozsony között. Úgy véli, az R7-es egy hosszabb szakaszának átadásával, illetve a dunaszerdahelyi SAD busztársaság erre adott reakciójáva, miszerint gyorsított járatokat működtetnek a gyorsforgalmi beiktatásával a fővárosig, jelentős előrelépést tehetnek.

"Bízom benne, hogy ha tavasszal a pozsonyi Bajkalskáig el lehet jutni majd négysávos úton, elkerülve a dugókat, akkor a busz is megfelelő konkurenciát biztosíthat a vasúttal szemben a személyszállítás terén" - húzta alá.

Vasárnap délelőtt a dunaszerdahelyi állomáson is jártunk, ahol egy cseh költöztető cég munkatársain kívül, akik épp az alkalmazottaknak fenntartott helyiségekből hordták ki a bútorokat, semmi nem utalt arra, hogy itt most épp valami változás történik. A váróterem egyik falát még mindig a RegioJet domináns sárga színe borította, és tulajdonképpen sehol nem láttunk a ZSSK-ra utaló elemeket.

A komáromi vonat 5-10 percet késett, és itt egyből eszünkbe jutott a ZSSK által hirdetett ígéret, hogy késés esetén a jegy árát visszafizetik. Amint azt azonban a tájékoztatójukból megtudhatjuk, ez 60 perc feletti késésekre vonatkozik. Amennyiben a vonat minimum egy, legfeljebb két órát késik, akkor a jegy árának felét, ha két óránál többet, akkor pedig a jegy teljes árát visszafizetik. Ez alól pedig kivételt képez, ha a késést esetleg olyan előreláthatatlan körülmény okozza, mint a haláleset a síneken, vagy baleset a vasúti átjáróban.

A vasúti vonalon egyébként háromfajta szerelvény közlekedik majd: ezek közül kettő az ÖBB és a ZSSK vasúti kocsijai együttesen alkotnak, ezeken összesen 372, illetve 364 ülőhely található, míg a ZSSK dízelmotoros egységein 110. A vasúti kocsik 60-70%-a lesz klimatizált.

Kerekes Vica

Idővel kiderül, hogy a színvonal valóban emelkedik-e, mennyire lesz érezhető változás csúcsidőben, ám ha munkába menet netán morogni támad kedvünk, legalább a füleki származású szlovákiai magyar színésznő, Kerekes Vica kíván majd kellemes utazást, és az ő kedves hangja hívja majd fel a figyelmünket, ha a következő megálló már a miénk.

(SzT)