Ha Matovičot is elvesztik, az ellenzéknek annyi

camera

1

Ha Matovičot is elvesztik, az ellenzéknek annyi

Igor Matovič és Daniel Lipšic (Fotó: TASR) 

Megosztás

Lipšic halálos gázolása miatt mondott le mandátumáról, Matovičot leválthatják.

Daniel Lipšic távozásával nemcsak a kormány egyik legnagyobb kritikusát veszíti el az ellenzék, de az egyik legerősebb vezéregyéniségét is.

Az ellenzék azonban elveszítheti másik leghangosabb politikusát, Igor Matovičot is, miután az második alkalommal is elkövette ugyanazt a hatalmas bakit a vállalkozói engedélyével.

Egy parlamenti képviselőnek nem lehet egyidejűleg aktív vállalkozói engedélye. Matovičot egyszer már megbüntették 12 ezer euróra azután, hogy a felfüggesztett engedélye három év után 21 napig ismét érvényben volt, de idén ezt sikerült még egyszer eljátszania.

Ha bebizonyosodik, hogy alkotmánytörvényt sértett, akkor a parlament képviselői megvonhatják a mandátumát. A Smer és az SNS képviselői készek emellett szavazni.

A közérdekvédelmi alkotmánytörvény megsértésére egyébként a Gorilla-tüntetések főszervezői, Alena Krempaská és Peter Weisenbacher mutattak rá. Ennek kapcsán a vállalkozói jegyzékre hivatkoztak, amely alapján Matovič engedélye ismét aktív.

A Híd képviselője, Peter Kresák szerint az alkotmánytörvény világosan fogalmaz, és annak ismételt megsértése esetén a képviselő elveszíti mandátumát.

Miroslav Beblavý (független) szerint ugyanakkor ez precedens értékű döntés lehet a parlamentben, ugyanis ilyen törvénysértés miatt eddig csak egyetlen köztisztviselő, Nemesócsa (Komáromi járás) korábbi polgármestere vesztette el a mandátumát.

A Finstat.sk portál szerint

Matovič ugyanazt a hibát követte el, mint három évvel ezelőtt. 2010-ben leállította a vállalkozói engedélyét, ami aztán 2013-ban 21 napra ismét aktív volt. Akkor ismét felfüggesztette, de szeptember 3-tól megint aktív.

Egy képviselő mandátumának megvonásáról először a mandátumvizsgáló parlamenti bizottságnak kell döntenie, majd ezt követően határozhat róla alkotmányos többséggel a parlament. Ha a képviselők nem szavazzák meg, akkor a mandátuma megmarad, ellenkező esetben 30 napja lesz még arra, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljon. Utóbbinak 60 napja lesz arra, hogy döntést hozzon a leváltását illetően.

Matovič a 12 ezer eurós büntetését illetően is az Alkotmánybírósághoz fordult. Nem tagadta, hogy hibát követett el, de aránytalannak ítélte a büntetés mértékét.

"A vezéregyéniség kiesése az ellenzékiek számára hatalmas probléma. Elveszítik ezáltal tulajdonképpen a beszélő fejüket, aki mindannyiuk nevében beszélt, és ezáltal nagyobb teret biztosított számukra is" – szögezte le Martin Slosiarik szociológus.

Lipšic esetében a politikai kultúra magas szintjeként értékelte a mandátumról való lemondást. Úgy véli, egy-egy új vezéregyéniség vagy természetesen alakul azzá vagy a pártok próbálják azzá tenni. Ugyanakkor szerinte mindenképpen szervezett fellépésre van szükség, az egész folyamat viszont nem megy túl gyorsan.

A Nován belül vélhetően Grendel Gábor veszi át a helyét, az ellenzéken belül azonban ez bonyolultabb, ugyanis a legerősebb SaS elnöke, Richard Sulík az Európai Parlamentben csücsül.

Az ellenzék jelentősebb arcai közül azonban a legtöbben nem tapasztalt politikusok.

Slosiarik nem is kívánt konkrét neveket említeni, a lehetséges ellenzéki vezéregyéniségek közé sorolta viszont Veronika Remišovát (OĽaNO), Lucia Nicholsonovát (SaS), Jozef Rajtárt (SaS) és Natália Blahovát (SaS).

Lipšic helyére egy újonc, egy projektmenedzser, Ján Marosz ülhet majd a parlamentbe az a OĽaNO-NOVA listájáról, és amennyiben a parlament mandátumvizsgáló bizottsága október 20-án Matovič leváltása mellett dönt, majd a javaslatot a parlament is megszavazza, abban az esetben őt egy kassai egészségügyi nővér, Elena Červeňáková válthatja.

(SME/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program