Háborog az ellenzék, a koalíció néhány nap alatt elfogadhatja a büntetőjogi reformot, „amnesztiát” kaphatnak a Smer emberei

camera

1

Háborog az ellenzék, a koalíció néhány nap alatt elfogadhatja a büntetőjogi reformot, „amnesztiát” kaphatnak a Smer emberei

Tibor Gašpar is igennel szavazott, a volt országos rendőrfőkapitánynak is segíthet a büntetőjogi reform (Fotó: TASR) 

Megosztás

Három hét tárgyalás, 100 képviselő több mint 2000 hozzászólását követően a koalíciós többség csütörtökön megszavazta a büntetőjogi reform gyorsított eljárásban való tárgyalását. A 77 képviselő megszavazta azt is, hogy a csomag általános vitájára 20 órát hagy jóvá, vagyis az első olvasat már holnap befejeződhet. Az ellenzék az Alkotmánybírósághoz fordul a képviselők jogainak megsértése miatt, és várhatóan az Alkotmánybíróságon végzi a törvény is, ha elfogadja a parlament.

A koalíciós többség 77 igen szavazattal elfogadta a büntetőjogi törvény gyorsított eljárásban való tárgyalását, a teljes ellenzék távolmaradással tiltakozott a javaslat ellen. A tervezet vitája 3 hétig tartott az ellenzéki obstrukciónak köszönhetően, a vitában 100 képviselő szólalt fel összesen több mint 2 ezer alkalommal, ebbe beleszámították már a kétperces reakciókat is.

Éjszakai tárgyalás

Az ellenzéknek már a tervezet tárgyalásának a lezárása sem tetszett: Peter Pellegrini házelnök javaslatára ugyanis a kormánypárti képviselők megszavazták, hogy nonstop, vagyis megállás nélkül, éjszaka is tárgyalnak. Ez azt eredményezte, hogy a vita csütörtökön hajnalban befejeződött. Az ellenzék szerint hiába ígérte múlt héten Peter Pellegrini, hogy nem avatkozik bele a parlamenti vita lefolyásába, Fico "utasítására" tegnap a koalíciós többség támogatásával rövidre zárta a vitát. Pellegrini szerdán tért vissza brüsszeli útjáról, ahol megígérte az uniós vezetőknek, hogy a büntetőtörvénykönyv módosítása nem csorbítja majd a jogállamot Szlovákiában, és a várható változásokról egy kormánymegbízott időben tájékoztatja majd az unió szerveit.


Igor Matovič szokásos performansza Peter Pellegrinivel (Fotó: Paraméter)

A Progresszív Szlovákia (PS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Szabadság és Szolidaritás (SaS) közös sajtótájékoztatón bírálta a koalíció eljárását. A három párt úgy véli, hogy ezzel korlátozták jogukat a képviselői feladatok ellátására, ezért az alkotmánybírósághoz fordulnak.

„A koalíciónak már csak egy célja van, hogy mielőbb elfogadtassa a büntetőjogi törvényt, amely védelmet biztosít Tibor Gašparnak, Robert Ficónak, Robert Kaliňáknak és a Smer embereinek” – jelentette ki Mária Kolíková, az SaS igazságügyi szakpolitikusa.

Képviselői összeférhetetlenség: azok is szavaztak, akik a bőrüket féltik

Az ellenzék egyben az összeférhetetlenségre is figyelmeztette a parlament elnökét.

„Olyan képviselők is megszavazták a gyorsított eljárást, akik ellen büntetőeljárás folyik, vagyis összeférhetetlenség áll fenn” – jelentette ki Vladimíra Marcinková (SaS).

Szerinte külön szégyen, hogy a törvény előterjesztője Tibor Gašpar (Smer) volt országos rendőrkapitány volt, aki ellen szintén büntetőeljárás folyik. Marcinková figyelmeztetett, hogy a korábbi házelnök, Boris Kollár nem vett részt azon a szavazáson, amikor a sípályák fejlesztéséről szavaztak, mert neki is vannak sípályái.

Vissza a „mečiari útra”

Az ellenzéki pártok vezetői szerint a koalíció mindent megtesz az ellenzék elhallgattatása érdekében. „Visszavisznek bennünket a mečiari időkbe, elvesztették minden gátlásukat” – jelentette ki Michal Šimečka, a PS elnöke. – Előbb jóváhagyták a gyorsított eljárást, majd megszavazták azt is, hogy a törvény általános vitája csak 20 órát tartson.”

Ez azt jelenti, hogy az ellenzék legfeljebb 9 órát kap a vitára – a húsz órát ugyanis arányosan felosztják a frakciók között, a kormánypárti frakciók pedig általában hallgatnak, vagy csak röviden szólnak hozzá.

Milan Majerský (KDH) szerint a koalíció a parlamenti szavazásaival „nagyon jó meghívót küldött ki” a mai, ellenzéki tiltakozóakciókra. Richard Sulík (SaS) szerint a koalíció törvényjavaslatának hatásai nagyon sokaknak hátrányosak lesznek.

„Több ezer lakásbetörés, több mint ezer kocsilopás ügye kivizsgálatlan marad, a károsultak nem kapnak semmilyen elégtételt” – magyarázta a törvény várható hatásait Sulík.

„Egy 300 ezer euró értékű csalásért jelenleg legalább 10 év börtön jár, az új törvények szerint ez megúszható lesz akár 3 hónap házi őrizetben letöltött büntetéssel” – magyarázta Sulík. Szerinte a koalíciósnak az a fontos, hogy a törvény legalább egy napig érvényes legyen, mivel akkor az elévülésre vonatkozó rendelkezéseit már nem lehet utólag megváltoztatni. „Ez valójában amnesztiát jelent majd nagyon sok bűncselekmény, a lényeg számukra az, hogy a jogszabály legalább 1 napig érvényben legyen, amivel megmentenék a haverjaikat” – magyarázta az SaS elnöke.

Matovič Robert Ficót és volt koalíciós partnerét, Sulíkot is hibáztatja

A törvény gyorsított eljárásban való tárgyalását elítélte a Szlovákia párt is, de Igor Matovič Sulíkot hibáztatta azért, hogy újra a Smer van kormányon.

„Kicsivel több mint egy éve Richard Sulík megbuktatta a kormányt, lehetővé tette ezáltal Robert Fico visszatérését a hatalomba” – mondta a Szlovákia párt elnöke.

– lpj –


Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program