Háborús iparpártolás avagy az ellenséget pénzzel ne támogasd

2020. december 18. - 17:31 | Kultúra

Csallóközi lenyomatok CLVI.

Háborús iparpártolás avagy az ellenséget pénzzel ne támogasd
A régi Komárom (Archív felvétel)

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején. Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

(XXIX. rész)

Komárom vármegye bizottsági közgyűlése felhívta a vármegye lakosainak, iparosainak és kereskedőinek figyelmét, hogy a Monarchiával ellenséges viszonyban álló angol, francia és belga országok területéről származó bármely ipari cikket és terméket vásárlásaik alkalmával utasítsanak vissza és követeljenek hazai árút. „Amennyiben pedig az illető iparcikk hazánkban elő nem állíttatnék, úgy osztrák vagy német ipari terméket vegyenenek. Mindenki tartsa hazafias kötelességének, hogy a mostani nehéz helyzetben az ellenséget pénzzel ne támogassa, hanem szükségleteinek beszerzésénél az amúgyis válságba sodort hazai ipart és kereskedelmet lendítse fel” – így a felhívás.

A nagymegyeri fogolytábornak érdekes lakója volt 1914. december havának elején Putnik vajda unokájának személyében, aki azonban rövid ideig tartózkodott e helyen, mert hamarosan más fogolytáborba vitték őt át.

Szabó András Komárom város pénzügyi számtisztje elesett a haza védelmében. A tartalékos honvéd zászlós, a Homonna melletti harcban kapott életveszélyes sebet, s „a sátoraljaújhelyi kórházban 1914. december 7-én délelőtt 11 órakor, életének 31. évében, kínos szenvedés után jobb létre szenderült”. A család a megboldogultat Komáromba szállíttatta, a helyőrségi kórházból 1914. december 11-én helyeztette örök nyugalomra a református sírkertben.

A városi törvényhatóság nevében F. Szabó Géza polgármester egyes áldozatkész polgárok adományából 400 koronát küldött át a 12. számú gyalogezred parancsonokságának, hogy abból a legénység részére karácsonyi ajándék vásároltassék. Az adományt Nogel ezredes levélben köszönte meg 1914. december hó 16-án.

A király Nagy István dr. komáromi királyi aljárásbírót állomáshelyén járásbíróvá nevezte ki.

Lengyel János környei osztálytanítót egyhangúlag felbári kántortanítóvá választották.


Lelkes Vince