Hackertevékenység gyanújával vettek őrizetbe három újságírót

Megosztás

Őrizetbe vettek három, független híroldalnak dolgozó fehérorosz újságírót, akik a gyanú szerint feltörték a BelTA állami hírügynökség számítógépes rendszerét, és adatokat loptak onnan - közölték kedden a fehérorosz hatóságok. 

A nyomozók kedd reggel átkutatták a magántulajdonban lévő, Tut.by nevű független hírportál és a BelaPAN független hírügynökség minszki irodáit, és eljárást indítottak az előbbi kettő szerkesztője és az utóbbi egyik újságírója ellen, akiknek a nevét nem közölték. A Tut.by a legnagyobb hírportál Fehéroroszországban, naponta mintegy 800 ezer felhasználó látogatja.

A nyomozók közleménye szerint az elmúlt két évben több mint 15 ezerszer jutottak hozzá illetéktelenek a BelTA számítógépes rendszerében tárolt adatokhoz.

Az őrizetbe vett újságírók mások jelszavait használták, hogy hozzájussanak az adatokhoz – idézte a Nasa Nyiva (A mi mezőnk) független hírportál a BelTA egyik meg nem nevezett tisztségviselőjét. Helyi jogvédő szervezetek véleménye szerint azonban az újságírók őrizetbe vétele nem más, mint a független média elhallgattatására irányuló kísérlet a kormány részéről.

Andrej Basztunyec, a Fehérorosz Újságírók Szövetsége (BAZS) nevű civil szervezet vezetőjének közlése szerint az elmúlt évben megnőtt a független médiára gyakorolt nyomás a kormány részéről. "Összefüggést látok a mostani eset és az internetes tér ellenőrzésére irányuló általános tendencia és szándék között" – mondta.

Hasonló véleményt fogalmazott meg Alesz Bjaljatszki, a Vjaszna-96 (Tavasz-96) helyi emberi jogi szervezet egyik munkatársa. "Ez az információs mező korlátozásának céltudatos politikája Fehéroroszországban" – idézte őt a palitviazni.info nevű, a fehérorosz politikai foglyok ügyével foglalkozó honlap.

Daniel Holtgen, az Európa Tanács főtitkárának szóvivője keddi közleményében az őrizetbe vett újságírók szabadon bocsátását és a szólásszabadság tiszteletben tartását kérte a fehérorosz hatóságoktól. Holtgen elismerte: a törvényeket be kell tartani, ugyanakkor – meglátása szerint – a nyomozás nem feltétlenül igényel őrizetbe vételt, amelyhez szavai szerint a legvégső esetben kell fordulni.

Anatolij Glaz fehérorosz külügyi szóvivő ellenben úgy nyilatkozott, hogy "az esetnek nincsen semmilyen politikai vetülete, és nincs köze a sajtószabadsághoz".

MTI/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program