A hadbavonult jegyzők nyilvántartása

camera

1

A hadbavonult jegyzők nyilvántartása

(Archív felvétel) 

Megosztás

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején. Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó. (XXX. rész)

Csizmadia László főjegyző, a községi– és körjegyzők egyesületének Komárom vármegyei elnöke 1914. november 30-án körlevéllel fordult hivatásbeli társaihoz. Arra kérte őket, hogy közöljék vele a vármegye területéről addig hadbavonult vagy azután hadbavonuló kortársak, jegyzők és segédjegyzők, tovább a kitünttettek, a sebesültek és az elhalálozottak nevét, lehetőleg a rangfokozat és a csapattest megnevezésével együtt. Kitüntetés, megsebesülés vagy elhalálozás esetében a körülmények rövid leírásával. „Kérem a vármegyei vezető jegyző urakat községenként, legyenek szívesek a fenti kérdésre hozzám 8 napon belül a kívánt válaszokat megküldeni. A magyar jegyzői kar a háborúban is megteszi a haza iránti kötelességét, a hősök tehát megérdemlik, hogy nevük megörökíttessen az utókor számára” – írta felhívásában a főjegyző.

A Dunagőzhajózási Társaság jelenti: „Budapestről Bécsbe 1914. szeptember 28-ától, Bécsből Budapestig szeptember 30-ától kezdve megszűnt a személyszállító hajóforgalom. Győr és Gönyü–Kolozsnéma között további intézkedésig hetenkint kétszer – szerdán és szombaton – ezentúl is közlekedik személyhajó“.

„A magyar királyi államvasutak vonalain és az általuk kezelt magánvasutakon – a jelenlegi rendkívüli viszonyok miatt – 1914. október 1-jén új menetrend nem lép életbe“ – hangsúlyozta az igazgatóság közleménye. A regionális sajtóban megjent felhívás így folytatódott: „A személyforgalom csak korlátolt mértékben az állomásokon kifüggesztett hirdetményekben felsorolt vonatokkal tartatik fenn, melyeknek menetrendje az 1914. évi május hó 1-től érvényes menetrend-hírdetményekből vehető ki.“

Borsi Ferenc Komárom szabad királyi város számtisztje, Borsi Ferenc posta és távirda szakmunkavezető fia hősi halált halt a hazáért.

Szily László komáromi úri divatszabó Megye utcai műhelyében legújabb szabású úri öltönyöket és felöltőket, ill. katonai egyenruhákat készít a legjobb minőségű bel- és külföldi szövetekből.

(Lelkes Vince)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program