Csak most kezdődik igazán a haddelhadd a legújabb szlovákiai emberrablás miatt

camera

1

Csak most kezdődik igazán a haddelhadd a legújabb szlovákiai emberrablás miatt

Fotó: tasr 

Megosztás

A pozsonyi  Bôrik hotelnél a hivatalos vietnami küldöttséghez hozzácsapódott egy másik vietnami társaság is. Ma már világos, hogy ez a "különutas" csapat  annak a Trinh Xuan Thanhnak az elrablóiból állt, akit aztán egy szlovák rendőrségi furgonba raktak be és akit felcipeltek egy Moszkvába tartó itteni kormánygépre - indítja a legfrissebb beszámolóját a DenníkN portál, amelyik hatására tovább inoghat a szék a végrehajtó hatalom alatt. És egyre nagyobb kilengéssel.

Az emberrablós történet Németországban kezdődött egy évvel ezelőtt, de legújabban a hullámokat az korbácsolta fel, hogy a német hatóságok egyre több anyagot szivárogtattak ki a nyomozásuk eredményeiről. Köztük arról, hogy

a szlovák illetékesek tevőlegesen járultak ahhoz, hogy a vietnami titkosszolgálat sikeresen magával hurcoljon Pozsonyból egy még Berlinben lekapcsolt, majd Szlovákiába csempészett embert.

A szlovák híroldal szerint a távol-keleti ország belügyminisztere fura körülmények között összehozott látogatást tett tavaly Szlovákiában, amely vizit aztán átcsapott ebbe az emberrablási akcióba. A Bôrik szállónál a hivatalos delegációhoz ugyanis mellészegődött egy vietnamiakból álló kommandó is, akik magukkal hurcolászták Trinh Xuan Thanht.

A lap az ügyészségre eljutatott anyagból tudni véli, hogy
a németek előtt nyitott könyv az egész történet, szinte minden részlet világos számukra. Tudják, hogy ezt a bizonyos Trinh Xuan Thanh-t a vietnámi szolgálatok hogyan rakták furgonba még Németországban, miképpen hurcolták Prágán és Brünnön keresztül egészen Pozsonyig, majd onnét mi módon szállították Moszkvába.
Most már azt is tudni lehet, hogy a Pozsonyba látogató vietnámi belügyér küldöttsége az említett hotel parkolójában az egyik pillanatról a másikra felduzzadt, majd ennek következményeként kibővült a delegáció hivatalos gépkocsikonvoja is, aztán a reptéren akadt egy kis kalamajka az okiratokkal, ami megoldódott és végül az egyik utast két oldalról megragadva rakták fel a kormánygépre.
A németek szerint az emberrablás szlovákiai felvonását Radovan Čulák, a belügyminisztérium protokollért felelős főosztályának vezetője irányította, és eme tevékenységét az akkori kormányfő, Robert Fico vietnámi származású tanácsadója, Quang Le Hong segítette.
Valószínűnek tűnik, hogy a hivatalos vietnami küldöttség megkérte a szlovák felet, hogy az Prágából Pozsony érintésével intézzen el egy fuvart Moszkvába is. És lőn. De amíg
Prágából a szlovák fővárosba csupán 4-en utaztak a szlovákok repülőjével, addig Pozsonyban kissé megnőtt a létszáma a távol-keleti társaságnak. Innét már 12-en repültek tovább Moszkva felé. Hogy az a plusz 8 fő, akik a Bôriknál csapódtak hozzá a belügyi delegációhoz, honnét bújt elő, azt hivatalosan senki nem tudja. Mint ahogy azt sem, mi volt a szerepe ebben az egész ügyben a szlovák exkormányfő vietnámi származású tanácsadójának, Quang Le Hong-nak.
A következő héten sok minden kiderülhet, hiszen uborkaszezon ide vagy oda, ez a történet tipikusan nem olyan, amit csak úgy a szőnyeg alá lehetne seperni. A DenníkN már a múlt héten kirakott egy cikket, amiben szlovák rendőrök árulnak el a botrány kapcsán a pozsonyi hatóságokra nézve terhelő információkat. Ezt a Híd sem hagyhatta szó nélkül, és vizsgálatot követelt. Azt szorgalmazta, hogy hívják össze a parlament védelmi és a titkosszolgálatokat felügyelő bizottságait, kifürkészendő, milyen szerepet játszottak a szlovák hatóságoknak az egész akcióban. Anton Hrnko, a parlament védelmi bizottságának SNS-es elnöke – szokatlanul – konstruktívan viszonyult a fejleményhez, már csütörtökre, augusztus 9-re rendkívüli bizottsági ülést hívott össze. „Felkértem Denisa Saková belügyminisztert, hogy a bizottsági ülésen a lehető legrészletesebben magyarázza meg a szóban forgó ügyet” – nyilatkozta a bizottsági elnök.
Persze nem csupán a kormányoldalon van mozgás. A két legerősebb ellenzéki párt, az SaS és az OĽaNO közös sajtótájékoztatón indítványozta Robert Kaliňák volt belügyminiszter és Radovan Čulák, a belügyminisztérium protokollfőnökének letartóztatását, na és persze Peter Pellegrini teljes kormányának lemondását is, hogy ne érje szó a ház elejét.
A sárosnak vélt oldal – Kaliňák, annak egykor protokollfőnöke, valamint Fico – szinte kórusban álltak ki, és Facebook-os videóüzeneteikben magyarázták a bizonyítványukat, illetve pocskondiázták a sajtót. Robert Kaliňák, a belügyminiszterből parlamenti képviselővé csoffadt egykori atyaúristen odáig ment a nagyot mondásban, hogy hajlandó hazugságvizsgálatnak alávetni magát, hogy bebizonyítsa: természetesen semmi köze nincs a vietnámi vállalkozó tavalyi elrablásához. Valószínűleg ez pont annyira igaz, mint amennyire az is, hogy a politikusnak köze nincs Malina Hedvig vesszőfutásához sem.
Megszólalt a "baloldal" nagyarcú nagyágyúja, Fico is, aki még mindig hisz abban, hogy egyszer majd bejön neki Orbán Viktor sorosozós kampányfogása. Máskülönben nem kezdte volna a bugyuta mantráját eképpen: "Még meg sem száradt az emberrablásról szóló, minden alátámasztást nélkülöző cikk tintája, de már korbácsolódnak művileg a hullámok a kormány és a Smer-SD ellen. Soros gyerekei kormányellenes tüntetésekről beszélnek, az ellenzék és Andrej Kiska elnök ontják magukból a vádaskodásokat".
A régi nótát fújó exminiszterelnök szerint a kormányellenes civil szféra, az ellenzék és a köztársasági elnök félnek a demokratikus parlamenti választásoktól, mert nem tudnak nyerni. "Emiatt … demokratikus választás nélkül igyekeznek megdönteni a kormányt és hatalomhoz jutni" – hangzik a velejéig demokrata Fico rögeszméje.
Aztán itt van még Radovan Čulák is, a belügyminisztérium protokollfőnöke, aki haptákba állva, mereven utasítja vissza, hogy a vietnámi delegáció szlovákiai látogatása alatt, – melyet Thanh elrablásával hoztak összefüggésbe – , látott volna bármi gyanúsat. Ez csak eggyel finomabb a "vakuljak meg, ha láttam bármit is" védekezésnél, de várjuk ki a végét.
A politikát otthagyni nem szándékozó Andrej Kiska államfő sem hagyja annyiban az egészet: hétfőn találkozni akar Peter Pellegrini miniszterelnökkel. Mi másról, mint a vietnámi vállalkozó elrablásának kivizsgálásáról akar tájékozódni. „Az embereknek joguk van a szlovák nyomozóktól megtudni az igazat. Ha ezt valaki akadályozza, meg kell hozni a szükséges személyi intézkedéseket. El kell hárítani az összes akadályt a nemzetközi emberrablásban való részvétel gyanújának tisztességes kivizsgálása elől” – közölte Kiska.

Szegény Pellegrininek elég kínos lehet ez az egész, mert bár ő jó esetben tiszta lehet ebben az ügyben, de hát néhány pártbéli nemakárkije seggét be kell védenie. A tolvajbecsület így kívánja meg. Ezért hogy időt nyerjen, pénteken felkérte Denisa Saková belügyminisztert, Milan Lučanský országos rendőrfőkapitányt és a Főügyészség képviselőjét, hogy látogassanak el Németországba, és személyesen konzultálják meg német partnereikkel a vietnámi vállalkozó elrablása ügyében felmerült gyanút.

Pár nap alatt szépen felpörögtek az események, és ez csak fokozódni fog. Mennek az egyeztetések ezerrel, meg a morfondírozások, ki, mit lépjen, ki, milyen hasznot húzhat az egészből.

A németekkel épeszű politikus nem akarhat összeveszni, ezért oroszok módján nem viselkedhet az ember úgy, hogy a pisztolytáskája felé matatva, megsértődve letagadja a veres csillagot is az égről.

Főleg nem az országban még nyomokban meglévő, az újságíró-gyilkosság utáni újszerű társadalmi légkörben, ahol a régi reflexek megtestesítőinek nem jár vastaps.

(sárp)


Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program